Pošlete zálohy do CLOUDu. Windows Azure Backup je tu.


Určitě bychom se všichni shodli, že téma zálohování je pro každou organizaci klíčové. Pokud ne hned, tak určitě po první ztrátě dat. Možností, nástrojů, aplikací a zařízení je obrovské množství, nicméně každé řešení vyžaduje nemalé investice do diskových úložišť, páskových mechanik a nakonec také samotného zálohovacího software. Z těchto důvodů bývá nakonec často celé zálohování řešeno na levných NAS zařízeních nebo lokálních discích, které jsou umístěny ve stejném datovém centru, serverovně nebo dokonce racku.

Jak už z názvu vyplývá, Azure Backup je typická služba veřejného cloudu, která zapadá do konceptu Windows Azure. Lze tak využívat všech výhod cloudu, tedy možnosti prakticky ihned konzumovat službu bez nutnosti investic, ale zejména platit jenom za skutečně využívaný prostor. V případě nutnosti můžete okamžitě navýšit objem záloh bez nutnosti složitě řešit rozšiřování stávajícího úložiště apod.

Orientační cenu za tuto službu si můžete „vyposouvat“ zde: http://www.windowsazure.com/en-us/pricing/calculator/?scenario=full
Účtuje se za průměrné denní množství komprimovaných uložených dat, zúčtovací období je měsíc.

Azure Backup lze využívat v těchto systémech:

 • Windows Server 2008 R2 SP1
 • Windows Server 2012
 • Windows Server 2012 Essentials
 • System Center Data Protection Manager 2012 SP1

Pro správu zálohování a obnovy je využíváno klasické prostředí Windows Backup, tak jak jste na něj zvyklí ve Windows Serveru nebo pomocí dashboard ve Windows Server 2012 Essentials. Do těchto nástrojů doinstalujete agenta Azure Backup, provedete registraci serverů a můžete vesele zálohovat a obnovovat data. V případě SC Data Protection Manager provedete registraci DPM serveru a veškerou konfiguraci provádíte z prostředí DPM konzole.

Oba způsoby využití a konfiguraci si podrobněji představíme v dalších příspěvcích na TechNet Blogu.

Aktivaci trial Azure provedete zde: http://www.windowsazure.com/en-us/pricing/free-trial/

Následující obrázek vás navede, kde zmiňovanou službu naleznete a můžete aktivovat.

image

V konzoli Azure pak uvidíte přehledné informace o registrovaných serverech, certifikátech, zálohovaných datech a množství konzumovaného prostoru.

image

Windows Azure Backup můžete začít ihned testovat nebo využívat. Služba je zatím k dispozici v Preview, tedy připravena v plné funkčnosti, ale bez garance SLA a podpory.

Pokud potřebujete dočasně zálohovat data a nemáte k dispozici dostatečné úložiště nebo potřebujete vaše kritická data uchovat mimo organizaci a v geo-redundantním datovém centru, je (nebo bude) služba Azure Backup jistě dobrou volbou.

Jan Matějka, MVP, Mainstream Technologies

Comments (4)

 1. jan says:

  Je to možné použít i pro Windows Server 2012 Foundation?

 2. Jan Matějka says:

  Dobrý den, Microsoft uvádí zcela konkrétně produkty Windows Server 2012, Windows Server 2012 Essentials a System Center Data Protection Manager 2012 SP1. Domnívám se, že podpora edice Foundation není, ale technicky jsem to nezkoušel.

  Více zde: http://www.windowsazure.com/…/recovery-services

  Jan Matějka

 3. Anonymous says:

  Poslední aktualizace: 20.2.2014 V tomto článku naleznete souhrn materiálů z TechNet

 4. Anonymous says:

  Poslední aktualizace: 20.2.2014 V tomto článku naleznete souhrn materiálů z TechNet

Skip to main content