Co IT-týden dal: rack


KFL > Před časem jsem tu psal o mých radostech s Media Centerem. Ty jsou teď zažehnány (čti: všechno funguje), ovšem vyvstal klasicky jiný problém. Už dlouho jsem zvažoval nákup UPSky pro server a teď i NAS, ale pořád jsem ho odkládal. Až tento týden 6x po sobě vypadnul proud. Poprvé v úterý v šest ráno, když jsem otevřel garáž, abych odmetl sníh, a pak už je nezavřel, neb nešla elektřina. A pak pětkrát přes den. Sakra!

Nákup byl dílem okamžiku a navečer jsem 2 UPSky vítězoslavně přivezl domů. Ihned vyvstal jiný problém, jehož vznik pokládám za dílo mámení ďábelského. Ačkoli jsem explicitně vybíral UPSky s klasickou zásuvkou, domů jsem přivezl zdroje s IC kontektory. Jak je to možné?! Musel jsem si tedy vyrobit kabel, abych mohl vše propojit. Jenže jsem neměl patřičné díly a večer už všude bylo zavřeno.

Druhý den jsem konzultoval umístění fáze a nuláku v zásuvce s kolegy, neb jsem v tomto směru takřka nepolíben. Kolega Juřek, studnice to širokého spektra znalostí, mi bleskově poradil a já to ještě bleskověji do odpoledne zapomněl. Ještě že máme ten internet…

Po zapojení všeho jsem se spokojeně díval na svou infrastrukturní komůrku a znepokojeně konstatoval, že změť kabelů, strojů a všecho příslušenství je poměrně nevzhledným mumrajem, a to přesto, že jsem se snažil vše udělat přehledně a čistě. A začal jsem řešit rack, do kterého bych vše srovnal.

Ani to ovšem není jednoduché, protože prostoru je málo, nicméně závěsný 9U rozvaděč s hloubkou 50 cm se mi tam krásně vejde. Ve finále mě ještě napadla varianta, že bych z komory všechno přesunul do garáže. Tedy všechno - jen server a NAS s UPSkami, protože do komory mám svedené veškeré síťové kabely z místností. Garáž má spoustu výhod - kupříkladu nižší teplotu, lepší přístup pro montáž, prostor a také fakt, že by tam chrčení UPSek a serveru nikoho nerušilo. Nevýhodou je potom fakt, že do garáže mi vede jen jeden ethernetový kabel (navíc do jiného kouta) a tudíž bych musel zakoupit další 3 switche, abych propojil zbytek infrastruktury.

Občas si říkám, že kdybych byl jen obyčejný uživatel a nesnažil se doma vybudovat jakési sofistikované prostředí, bylo by mně i mé peněžence lépe :).

Hezký víkend,
- KFL, Tomáš a Irena

Comments (2)

  1. mr-vdf says:

    Stěhování z rohu do rohu? Zkušenost mám. Předem dokonale vymyšlenou infrastrukturu mi narušila manželka. Dosud nikdy nepoužívaný roh byl najednou předmětem jejího zájmu. Tak teď říkám: "Ne pryč kabely, UPSky, NASy, ale manželky." 🙂 A bylo to přesně jak píše KFL. Svod UTP v jednom místě se zdál tak ideální. Nakonec nákup dalších aktivních prvků a dotažení kabeláže jinam. V jednom podlaží hrůza, ale ve dvou jsou to hrůzy dvě. 🙂

  2. KFL says:

    Mira> Nakonec jsem to ještě v pátek vyřešil a přestěhoval věci do garáže. Stálo mě to jen 2 switche a 1 AP navíc. Plus rack, plus příslušenství, montážní set a anténu navíc :). A nervy při krimpování kabelů.

    Vyhozené pojistky kvůli kabelu, který jsem ve zdi navrtal při montáži boxu na zeď ani nepočítám ;).

Skip to main content