Co IT-týden dal: neverending IT story


KFL > Poslední dobou se roztrhl pytel s problémy, které řeší každý, kdo má doma nějakou infrastrukturu. Já před 2 týdny řešil televizi a tento příběh má nové, ještě hezčí pokračování. Než s tím vším ale skoncuju, nebudu nic psát. Mimochodem – věděli jste, že na příjem HD satelitních kanálů nestačí obyčejná DVB-S karta, ale je potřeba DVB-S2? A že už je snad skoro nikdo neprodává, nota bene snad už ani nevyrábí? Já to nevěděl a odtud pramení moje nová etapa dobrodružství s HTPC.

Tento týden má ale nejzáživnější příběh Irena, která nás poslední 2 týdny zásobuje střípky událostí ze svého domova, a nyní je hodila do jednoho uceleného článku. Musím přiznat, že po jeho přečtení mám dojem, že jsem ne zcela pochopil její dřívější vyprávění, protože buďto ona má zmatek v terminologii (server nebo diskové pole), anebo její muž neví, co má doma za hardware. To pak jeden může radit, co chce a je to k ničemu ;). Ale abych neprozrazoval…

 

Irena > V naší malé, ale přetechnizované domácnosti, právě nyní řešíme kritickou situaci. Bohužel ani přední IT odborníci firmy Microsoft (KFL, Kanty a ostatní členové DPE týmu) nebyli schopni mi pomoci problém řešit, a proto zkouším požádat o radu vás, ostatní IT odborníky.

Na úvod bych možná nejprve nastínila pozadí celé situace. Cca před 2 lety můj manžel, technologický to nadšenec, pořídil domů server, protože domácnost bez serveru prostě nemůže existovat. Přestože jsem si na téma „náš server“ vyslechla za ty roky několik hluboce technických přednášek, včetně náčrtků, zapamatovala jsem si jen klíčové výrazy – 6 disků v raidu, rack a 18 tera – ať už to znamená cokoliv. (Abych nebyla za úplného neználka, samozřejmě slovo „raid“ znám – to je 10ti až 25ti hlavá skupina, která jde v online hře zabít fakt nabušeného bosse. Ale obávám se, že v kontextu serveru mi tato znalost moc nepomáhá). Dále jsem často slyšela, že si mám dávat pozor, abych náhodou nevyrazila pojistky, protože by se tím server odpálil a už by nenaběhl a přišli bychom o všechna data za několik let zpět.

Minulý týdny jsme doma rekonstruovali předsíň, s čímž byla spojena i práce elektrikáře, neboť bylo nutné přesekat některé zásuvky. Já byla určena jako hlavní dozor. Sedim si tak v pokoji, pracuji na notebooku a najednou mi vypadne wifina a podezřele o odstín ztmavne monitor. A sakra, elektrikáři vypli pojistky. Okamžitě se mi v hlavě rozvítil vykřičník – server!!! Běžela jsem do chodby a rozčileně vysvětlovala elektrikáři, že nemůže vypínat pojistky, že nám na půdě běží server, který se tím zničí. Moje námitky nebral moc vážně, neb mi s klidným hlasem oznámil, že pojistky během dlaších hodin vypne ještě několikrát. Teprve po krátkém telefonátu s mým manželem, který mu evidentně uměl lépe vysvětlit důsledky, se elektrikář rozhodl raději riskovat život a kabely přepojovat pod proudem (co mu do toho telefonu asi řekl?). Naštěstí tato příhoda neměla na funkčnost serveru žádný fatální dopad. Po zapnutí proudu server ihned normálně naběhl. Konec konců, za ty 2 roky k výpadku elektřiny došlo několikrát a server vždy bez problémů nastartoval.

Minulé úterý v 19:20 nám elektrikář naposledy ukázal, jak perfektně vše přezapojil, jak bezvadně funguje čidlo na světla v chodbě, čidla a tak dále a odešel. V 19:25 přestala svítit všechna světla v chodbě a přestala fungovat venkovní brána. Nepochopitelné. Proč zrovna venkovní brána a světla v chodbě? Přece to není na jednom jističi. Manžel otevřel skříň s jističi a začal zkoušet vypínat a nahazovat postupně jističe ve snaze zjistit, zda by provoz neobnovil.

Nyní už možná začínáte tušit, co následovalo. Jeden z jističů, který prubnul, byl ten od serveru. Bohužel tentokrát, poprvé za celou dobu, už se server neprobral. Nebo aspoň zatím neprobral. A to jeho vlastní rukou. Tolikrát mě upozorňoval, abych náhodou něco takového neudělala. Tolikrát se rozčiloval a snad možná dokonce volal do elektrárny, když vypnuli proud, a nakonec ho odpálí vlastní rukou!

V psychickém rozpoložení, v jakém se manžel nacházel poté, co zjistil, že server začal bezúspěšně bootovat (pro mě laika – od chvíle, kdy začalo blikat modré světýlko na tom kompu na půdě), jsem ho snad ještě neviděla. A krize se - den ode dne, co server stále “bootuje”, a my čekáme - zhoršuje. Včera to bylo devátý den, co server blikal, pardon bootoval, a manžel se v nějakém záchvatu rozhodl, že ho zkusí vypnout/zapnout. Jestli by to prý nepomohlo. Dokonce řikal něco o tom, že zkusil jeden disk vyndat a zase zacvaknout.

No, nepomohlo to a navíc, pokud server opravdu úspěšně bootoval a přepočítával disky, tak je těch 9 dnů ztraceno a od včerejška začíná nanovo.

Bohužel atrakce se serverem má i další konsekvence. Samozřejmě je nyní naprosto vyloučené, aby přišel elektrikář a opravil světla a bránu, protože by kvůli tomu musel opět vypnout proud. O svou obavu z toho, že chudák naše kočička se nyní kvůli nefunkční bráně musí bát i na vlastní zahradě, protože na ní může zvenku vlítnout pes, jsem se s manželem nepodělila. Nějak se mi zdálo, že na to není vhodný moment.

Večer jsem se ještě naposled snažila manželovi trochu pozvednou náladu ujištěním, že ho budu mít pořád ráda, i když mu nebude fungovat server a přijdeme o data. Moc to nepomohlo. Během večera se mu zřejmě podařilo na chvíli problém se serverem vytěsnit z hlavy a touto poznámkou jsem ho uvrhla zpět do hluboké deprese.

O nechápavých výrazech v obličejích mých kolegů a dotazech typu „Vy nemáte UPSku?? Zrovna vy?“ se doma zmiňovat asi nebudu. Obávám se, že by to momentální náladě doma také moc neprospělo.

A nyní k té prosbě o radu. Je nějaká šance, že server ještě naběhne? Manžel říkal něco o tom, že ho nechá bootovat měsíc, než se definitivně smíří s tím, že už nenaběhne. Dá se udělat něco, co by pomohlo ho znovu uvést do funkční podoby? Máte někdo podobnou zkušenost se šťastnám koncem?


KFL >
Dodatek. Já doteď nevím, jestli má Irena doma diskové pole anebo server. Přece pokud by to byl server, tak jsem schopen zjistit, proč to nebootuje. Zvlášť když je tam RAID… Pokud je to NAS, už to tak veselé není, ale pořád se to dá řešit – může být řachlá deska, paměť, cokoliv.. nebo ne? Já už po svých MCE zkušenostech na svoje HW znalosti radši dávno nespoléhám.

 

Hezký víkend přejí,
- KFL, Irena a Kanty (t.č.v.p.)

Comments (11)

 1. VJ says:

  A ti přední odbornící ten servero-NAS už viděli nebo to diagnostikují na dálku? 🙂

 2. KFL says:

  Samozřejmě, že jsme nic neviděli. Známe to jen z vyprávění ;).

 3. VJ says:

  Irena: tak nám pošli aspoň fotku co je to za hybrida 🙂

 4. Pavel says:

  Vytahnout disky, pripojit pres nejakou redukci (SAS, SATA, …) do funkcniho PC a prelit data jinam

 5. VJ says:

  Pavel: to je v pripade raidu docela problem…

 6. Jan Bílek says:

  Chudák Irena.

 7. DANN says:

  "Mimochodem – věděli jste, že na příjem HD satelitních kanálů nestačí obyčejná DVB-S karta, ale je potřeba DVB-S2?"

  Já to věděl viz. cs.wikipedia.org/…/DVB-S2 Analogie s DVB-T2 je zřejmá, i když zatím se HD vysílá i v DVB-T. Po nástupu DVB-T2 půjde veškeré pozemní HD tam.

  Jinak u satelitu pozor na Skylink (T-Mobile), který HD vysílání v DVB-S2 váže jen na Irdeto nebo ICE dekódovací karty (to co se strká do CAM modulu a ten pak do CI čtečky).

 8. DANN says:

  " …ale je potřeba DVB-S2? A že už je snad skoro nikdo neprodává, nota bene snad už ani nevyrábí?" Není pravda. Velice kvalitní (možná nejkvalitnější) tunery včetně podpory v MCE vyrábí německá firma Digital devices http://www.digitaldevices.de/…/DD-DVB-Komponenten.html

  Mám od nich dvě duální DVB-S2 karty (celkem tedy 4 tunery) a k nim jednu CI čtečku. Príma na jejich řešení je tzv. MTD (Multi Transponder Decrypting), kdy jedna čtečka (a v ní jeden CAM modul (pozor na jeho typ) s jednou dekódovací kartou) zvládne dekódovat až čtyři HD kanály najednou, tzn. mohu nahrávat až čtyři HD nebo SD kanály současně. Osobně ověřeno.

 9. KFL says:

  DANN> Irdeto jsem řešil před měsícem, takže o tom něco vím ;). Ale díky za link – jak to, že jsem tyhle karty nenašel už dávno? 🙂

 10. Václav Dajbych says:

  RAID kolik? RAID 0 nemá redundantní informace, takže prostě smůla. RAID 5 nebo 6 by se měl sám vzpamatovat, ale v případě 18 TB dat to může chvíli trvat.

 11. ZemanJeTrotl says:

  Co znamena: – KFL, Irena a Kanty (t.č.v.p.) ?

  tčvp – toho času v prd..i? 🙂

Skip to main content