Týdny s Office – Licence nové verze Office


Když se rozhodnete pro nový Office, pak byste kromě informací o vylepšených funkcích měli vědět něco o možnostech pořízení a hlavně o právech pořizovaných produktů. Microsoft se snaží nabídnout ideální a cenově přijatelné řešení každému zákazníkovi podle jeho potřeb. V té nabídce je ovšem nutné si dobře zvolit to své řešení. Je prakticky nemožné vybírat si pouze podle ceny, a přesto je to často jediné kritérium, které jsme jako zákazníci schopni použít, protože mu jako jedinému opravdu dobře rozumíme. Nižší pořizovací cena však obvykle symbolizuje fakt, že si s pořízeným produktem užijeme o něco méně radostí.

Jak se prodává Office 2013?

Najdeme jej prakticky ve třech formách: v krabičce, předinstalovaný od výrobce hardwaru (OEM) nebo v multilicenční smlouvě. Užívací práva krabicového a předinstalovaného Office se přitom od sebe téměř neliší. Licence je vždy vázaná na konkrétní zařízení, kterému ji po pořízení licence přiřadíme. Jedna licence dává právo na jedinou instalaci v tomto zařízení – buďto do fyzického, nebo do virtuálního prostředí. Software může v jednom čase používat pouze jeden uživatel, primární uživatel zařízení může dokonce přistupovat i vzdáleně.

Office 2013_srovnání sad

Širší práva pro multilicence

Mnohem větší spektrum práv bychom našli u edic Office 2013 pořízených v některém z mnoha multilicenčních programů Microsoftu. Licence jsou přenositelné na jiné zařízení, jazykově nezávislé a dávají právo použít libovolnou předchozí verzi. Na zařízení, jemuž je taková licence Office 2013 přidělena, můžeme spouštět neomezený počet instalací Office ve fyzickém i virtuálních prostředích. Primární uživatel zařízení má navíc možnost instalovat Office i do svého přenosného zařízení. Dalším z důležitých multilicenčních práv je terminálový provoz. V případě, že máte o toto řešení zájem, pak jedinou cestou, jak pro ně získat užívací práva, je právě pořízení licence Office v multilicenčním programu. Nutno dodat, že právo provozu Office v terminálovém prostředí se neváže k serveru, ale leží na koncových zařízeních, která k serveru přistupují. Jinak řečeno, právo přistoupit do terminálu má pouze to koncové zařízení, kterému je přidělena licence Office pořízená v multilicenční smlouvě. OEM ani krabice toto právo nedají.

Příjemná je také správa licencí prostřednictvím portálu s unikátním zákaznickým účtem, kde najdete přehled všech svých multilicenčních smluv, objednávek, dostupných licencí, instalačních sad a klíčů, tedy vše, co ke správě a využití licencí potřebujete. Multilicenční klíč umožňuje aktivaci neomezeného počtu instalací, takže už žádné hledání produktových klíčů ke konkrétním instalacím a žádné skladování krabic.

Office 2013_srovnání práv

Software Assurance – další služby navíc

Zdá se vám, že ani Office pořízený v multilicenci vašim nárokům nedostačuje? Pak máte možnost získat další zajímavé výhody prostřednictvím Software Assurance. To je služba, kterou lze předplatit k licencím Microsoft. Primárně vám do budoucna poskytne právo na nové verze, a to zdaleka není vše. Pro váš nový Office může zajistit:

 • možnost rozložení platby do tří ročních splátek,
 • rychlé a efektivní proškolení zaměstnanců prostřednictvím e-learningu,
 • poukazy na školení vašich IT profesionálů u certifikovaných školících středisek,
 • možnost domácího použití Office pro vaše zaměstnance,
 • 24x7 podporu Microsoftu a další.

Office je obsáhlá sada kancelářských aplikací s vysokou funkcionalitou. Jeho ceny jsou si velmi podobné, bez ohledu na model pořízení. Chcete-li co nejvíce zkrátit návratnost takové investice, je potřeba učinit celé řešení co nejefektivnějším. Výhody Software Assurance jsou tím, co vám pomůže výrazně zvýšit efektivitu práce zaměstnanců s novým Office, a tak společnosti rychleji vrátit investované prostředky.

Co je Office 365?

Office 365 je komplexní sada online služeb nabízejících zajímavou a dostupnou alternativu potřebného kancelářského řešení. Úplnou novinkou na trhu je prodej předplatného „v krabičkách“. Už nyní můžete u distributorů narazit na Office 365 pro domácnosti se službou na 1 rok a pokrytím až 5 PC v jedné domácnosti a také na Office 365 pro vysokoškoláky na 4 roky. Obě edice v sobě nesou základní aplikace Office, ale také online úložiště dokumentů SkyDrive a volné minuty pro telefonování prostřednictvím aplikace Skype. V průběhu letošního května přibydou další edice Office 365, které budou určené pro komerční svět ve velikostech typických společností na našem trhu.

Cest k novému Office máme tedy dostatek. Vybírejme si je především s ohledem na svá přání a potřeby. Software je totiž služba, která nám poslouží k jejich splnění.

Zuzana Sobotková, MCTS, DAQUAS

Comments (5)

 1. Dobrý den, zakoupili jsme Office 2010 pro podnikatele (=Home and Business) a v akci jsme k nim dostali Office 2013 pro podnikatele (=Home and Business) zdarma. Existuje pro Office 2013 nějaké obyčejné instalační médium pro tuto verzi? V Microsoft Account se nabízí pouze instalační balíček Click-to-Run. Děkuji za informace.

 2. blogCZSK says:

  To Jiří Janata: cituji z Office Garage series: The only way you can get an MSI package of Office 2013 is if you have a volume license agreement for Office Professional Plus 2013 or Office Standard 2013. Everything else is Click-to-Run – even if you live somewhere that offers Office on a DVD, you are installing via Click-to-Run from the DVD.

 3. Díky moc za odpověď.

 4. Anonymous says:

  Poslední aktualizace: 20.2.2014 Licencování společnosti Microsoft patří

 5. Anonymous says:

  Poslední aktualizace: 20.2.2014 V tomto článku naleznete souhrn materiálů z TechNet

Skip to main content