Co IT-týden dal: televize


KFL > Coby správný techie mám doma menší infrastrukturu. A jednou z komponent je i Windows Media Center (MCE), tedy centrála všech médií v domácnosti, a to včetně televize. Za posledních 5 let jsem si k tomuto produktu vybudoval náklonnost a především i zvyk. Stejně tak zbytek rodiny.

Co čert nechtěl, začal jsem mít poslední dobou problém s příjmem televizního signálu, neb bydlíme v rovině a anténa se čas od času rozhodne, že ho vezme tu z Hradce Králové, tu z Prahy, tu odjinud. Coby zkušený MCE uživatel jsem se systémem chvíli laboroval, rozchodil to, ale o pár dní či týdnů později se problém opakoval. Rozhodl jsem se situaci neodkladně řešit.

Pozn.: Aby bylo jasno, já na televizi prakticky vůbec nekoukám, ale žena ano a protože je na mateřské dovolené, tvoří kvalitní televizní tvorba nedílnou část jejích dní. Hlavně tedy večer, když odpočívá a snaží se po celém dni si povýšit úroveň svého intelektu zpět o 30 let kupředu.

V následujících odstavcích neumětelsky napodobím Tomášův styl “deníku”.

8/2/2013
Musím situaci řešit, už mě nebaví neustále pozorovat kostky na televizi nebo hlášku o slabém signálu. Vyřeším to satelitem a placenou televizí.

Objednávám si DVB-S kartu, CI čtečku, odpoledne vše vyzvedávám a kupuji kartu placené televize. Po příjezdu domů vše instaluji do MCE. Tedy, instaluji tam pouze DVB-S kartu, protože na CI čtečku nemám slot. Domnívám se však, že jde o PCMCIA a tudíž stačí zakoupit interní PCMCIA čtečku. Ještě pozdě v noci ji objednávám z jiného shopu. O půl hodiny později mě informuje jeden nejmenovaný kamarád, že CI karta sice vypadá jako PCMCIA, ale není to úplně PCMCIA a hlavně pro ni nebudou mít Win7 ovladače.

Testuji CI kartu na notebooku v PCMCIA slotu. Windows 7 ji načtou, ale nemají ovladače a výrobce je ani pro náš OS nenabízí. Sakra.

9/2/2013
Ruším objednávku interního PCMCIA slotu a řeším, co dál. V MCE mám satelitní kartu. Vzpomínám si, že MCE neumí nativně kryptovaný DVB-S signál a hledám, jak to řešit. Software DVB Link je řešením. Instaluju ho a zjišťuju, že kromě satelitu umí obsluhovat i DVB-T signál. Konfigurace mi zabere cca hodinu, vše funguje.

Tentýž večer zjišťuji, stejně jako 5 dalších, že DVB Link nějak vyřešil problém DVB-T a televize běhá bez chyb a zcela dokonale. Bezva. Satelit nepotřebuju.

10/2/2013
Když už tu satelitní kartu mám, tak ji přece využiju, ne? Nebudu ji přece vracet!

Dopisuju si s podporou poskytovatele placené televize a řeším, jak dostat kódovaný signál do MCE. Jejich podpora se snaží, ale odpovídá na věci, na které se neptám. Zdá se, že to prostě bude problém. Odpoledne vracím předplacenou kartu na televizi i CI čtečku a večer trávím hledáním možného řešení.

10-15/2/2013
Stále se zdá, že kódovanou televizi do PC prostě nedostanu.

Smiřuji se s tím, že holt budu přijímat jen veřejné satelitní kanály.

15/2/2013
V rámci deprese ze satelitu si objednávám další dva disky do MCE, společně s příslušenstvím. Původně jsem chtěl koupit malou domácí NASku, ale proč bych vyhazoval peníze, že…

Disky přivezu domů a ještě na poslední chvíli sháním šroubky, které doma nemám. V půl osmé večer se pouštím do instalace. Když chci disky zapojit, zjišťuji, že nemám redukci na SATA napájení, ale jen klasický kolíkový konektor. Šílím. Rychlý skok do vozu a bleskový přesun do vedlejšího města a vpád do prodejny 2 minuty před jejím zavřením mi zajišťuje dvě napájecí redukce.

Po návratu domů vše slavnostně připojím, zapnu, nastavím nový RAID1 na řadiči a uklízím. V tašce od disků nacházím zdvojenou redukci na SATA napájení, kterou jsem prozíravě koupil společně s oběma disky. Šílím.

Po startu MCE se ukazuje, že nefunguje televize. Slabý signál.

Do noci laboruju s MCE a DVB Linkem. Než jdu spát, televize běží. Přesouvám data z původního RAIDu na nový, abych získal místo pro nahrávané pořady v HD, které běží na satelitní televizi. Myslím dopředu!

16/2/2013
Žena mě budí s tím, že nejde televize. Hnán vztekem se řítím do obýváku a ne zcela korektně odpovídám tchýni na otázku: “Co tomu je?” Tchýně se mnou půl dne nemluví.

Nemluvím s rodinou. Sedím u MCE a řeším, proč nejde televize. Rušení, vada na kabelech, odstínění, nic nezabírá. Anténní kabel v pořádku. Odinstalovávám DVB Link.

Odpoledne se jdu projít, abych zabránil sám sobě v násilné destrukci MCE zařízení.

Večer televize začala fungovat.

17/2/2013
Ráno televize opět nefunguje. Žena opatrně dodává, že nejde ani MCE, resp. nemůže najít Krtečka a další animáky pro prcka.

Vstávám a zahanbeně přenastavuji knihovny médií v MCE na nový disk. Televize se o hodinu později na druhý pokus, bez jakéhokoli zásahu, rozbíhá.

18/2/2013-19/2/2013
Televize stále střídavě nefunguje. Večer jede, MCE se uspí, po probrání zase nejede. Začínám podezírat, že je nakopnutá karta nebo ovladač, ale nevím. Několikrát otevřu case, uklidím, přerovnám kabely a zkouším stínit, abych vyloučil rušení. Nic.

Do toho všeho začal blbnout dálkový ovladač a IR klávesnice – náhodně opakují stisky kláves a cyklí se.

19/2/2013
Došla mi trpělivost. Musím koupit domácí NASku. Zjišťuji, že je to po čertech chytré zařízení, které mimo jiné umí pracovat i s DVB-T tunery a posílat je přes DLNA po síti. Bezvadný!

Kolega z Francie mi posílá tip na DVB-T tuner, který je připojen do ethernetu a streamuje signál jakémukoli zařízení. Plná podpora MCE included. Vzápětí objevuji stejný tuner pro DVB-S, a to včetně čtečky na CI. Bezva, bude se hodit.

Vybírám NAS a k němu 2 USB DVB-T tunery. Sice nejsou přímo podporované, ale mají chipset, který podporovaný je.

Po příjezdu domů pár hodin sedím, přesouvám data, přesouvám disky a konfiguruju NAS. Znovu čistím MCE case a vracím vše do původního stavu. Začínám kopírovat data z MCE do NASu a hraju si s nastavením a možnostmi nové hračky.

O hodinu později zjišťuju, že zakoupené USB DBV-T tunery nefungují. Asi NASka umí jen jeden tuner, ne dva. Řeším to cca 2 hodiny a po nějaké době se jeden z nich rozbíhá. Sláva. Konfiguruji další instanci DVB Link serveru pro NAS a raduju se ze streamu České televize na mém Windows Phone. Dokonalý!

Televize v obýváku funguje, už blbne jen ten ovladač. Vyřeším jindy.

Vracím se k telefonu a demonstrativně ženě v posteli ukazuju televizi v telefonu. Ha! O půl hodiny později musím NAS restartovat kvůli nastavení. Po restartu DVB-T mizí ze systému a za žádnou cenu ho nejsem schopen rozchodit.

Jdu spát ve dvě ráno.

19/2/2013
Ráno televize opět nefunguje. Rezignovaně jedu do práce a horečně přemýšlím, co je špatně.

Dávám inzerát na prodej 2 zánovních DVB-T tunerů, oba jsou pryč za hodinu. Bavím kolegy v práci tímto vyprávěním a jeden se mě ptá, co vlastně mám doma za infrastrukturu. Přes oběd kreslím ve Visiu hezký diagram.

inf

Při pohledu na něj mi dochází, že si musím koupit minimálně 3 UPSky.

V podvečer se domů dostaví anténní technik a já si rozmáchle navrhuji rozvod televizního signálu, za který by se nemusel stydět středně velký činžovní dům. Počítám totiž do budoucna s těmi síťovými tunery, z toho 2 páry pro MCE a 2 páry pro NAS. Nechci nic nechat náhodě!

Říkám technikovi, že bych rád přijímal BBC. Stejně jako většina zdrojů na internetu, i on mi říká, že na to je potřeba parabola minimálně 140 cm, lépe 2metrová. Obratem mi ji rozmlouvá. Rezignovaně tedy souhlasím jen se standardními družicemi.

Večer finálně dokončuji rollback MCE o 13 dní zpět, kdy všechno fungovalo. Včetně instalace a nové konfigurace DVB Linku. Zdá se, že vše drží.

Nestandardně se chovající ovladač se zdá být problém konkrétního USB portu. Uvidíme.

20-21/2/2013
Televize stále funguje! NAS funguje, MCE funguje! Bezvadný, takže nakonec asi fakt rušení v rámci bedny.

Volá technik, že parabolu a rozvody přijede udělat příští týden.

Už teď se těším na zprovoznování DVB-S karty. Zatím tedy v nekódovaném provedení.

22/2/2013
Televize stále funguje!

U snídaně v práci rekapituluji vynaložené náklady, čas a množství práce za poslední 2 týdny. V půlce to radši vzdávám a jdu něco dělat.

V devět ráno zvoní mobil, volá mi žena. Přestal fungovat internet…

 

 

Kanty > Po tomhle elaborátu už fakt nic psát nebudu Smile.

Hezký víkend přejí,
- KFL, Kanty a Irena

Comments (1)

  1. Anonymous says:

    Kanty> Dnes bych se s vámi rád podělil o historku nejmenovaného kolegy, protože

Skip to main content