Materiály k semináři „Azure Virtual Machines“


Vytvořit si na pár hodin hardwarově nadupaný virtuální počítač včetně nainstalovaného operačního systému, něco si na něm vyzkoušet, poté ho vymazat a nic nezaplatit? Nic nemožného s Azure Virtual Machines. Stejně tak je možné tuto službu využít k trvalému běhu serveru s účtováním rozumnou částkou za hodinu běhu – bez nutnosti kupovat hardware anebo software.

Vše je možné s pomocí Azure Virtual Machines, které byly obsahem online semináře minulý týden. Přinášíme vám proto základní materiály:

Též bychom vás rádi pozvali na praktické cvičení věnované tomuto tématu.

Otázky a odpovědi

Jak je to s antivirovou ochranou?
Antivirová ochrana je zodpovědností vlastníka virtuálního počítače, tedy vás. Jediná ochrana, kterou nabízíme je na síťové úrovni proti DDoS útokům – přesné parametry ale nejsou z pochopitelných důvodů zveřejněny.

Můžete prosím potvrdit, že jako BizSpark partner mohu využívat virtuál zdarma? Platí pro mne nějaké omezení počtu hodin, příp. velikosti instancí?
Ano, v rámci tohoto programu máte významné množství prostředků zdarma, detaily najdete na http://www.windowsazure.com/en-us/pricing/member-offers/bizspark-benefits/

Je počet použití Generalize v cloudu standardně omezen nebo je bez omezení?
Nenašel jsem k tomu žádné specifické informace. Vzhledem k tomu, že běžící virtuály jsou standardní nemodifikované operační systémy, očekával bych stejná omezení jako při běžném provozu operačního systému.

Lze si z cloudu stáhnout VHD?
Ano, jsou dvě možnosti – buď nastavíte kontejner s VHD soubory jako veřejný a stáhnete podobně jako např. obrázek z webu. Anebo použijete nástroje pro práci s Azure Storage, které umí i autentizovaný přístup k zabezpečeným kontejnerům v Azure Storage. Více např. zde.

Pokud jsem již zkoušel 90denní trial, můžu se přihlásit ještě jednou s jiným účtem, ale stejnou platební kartou?
LiveID lze použít pouze jednou, telefonní číslo a platební kartu vícekrát (i tady je ale počet nějakým způsobem omezen). Upozorňuji ale na jednu věc – nelze jednoduše migrovat data a další objekty mezi takto vytvořenými účty.

Je možné získat více veřejných IP adres?
Při vytvoření virtuálu je tento spojen s tzv. cloud service, což je kombinace DNS jména a veřejné IP adresy. Každý virtuál je „pokryt“ právě jednou touto službou, nicméně těchto služeb si můžete zřídit větší množství, takže např. každý virtuál může mít jinou veřejnou IP adresu.

Jak se účtuje za licenci operačního systému?
V hodinové sazbě za virtuální počítač s Windows je zahrnuta cena licence operačního systému a neomezený počet klientských licencí (CAL) pro přístup k nim. Explicitní výjimky jsou pro použití terminálových služeb pro koncové uživatele (Remote Desktop Services) a pro Rights Management Services, které nejsou zahrnuty a je třeba je dodatečně licencovat.

Používáte Azure na něco aktuálně Vy?
Kromě různých experimentů na něm běžíme některé naše weby.

Dobrý den, lze do virtuálu nainstalovat vlastní SQL server (MSSQL), je tento scénář podporovaný, nebo se musí využít jiná služba? Jak je to pak s placením za SQL server/databáze?
Na to je trochu delší odpověď. Buď nabízíme SQL Azure, což je databáze jako služba placená podle velikosti databáze (je cca z 95% kompatibilní s běžným SQL Serverem). Anebo si do virtuálu nainstalujete vlastní databázi SQL Serveru, což je plně podporovaný scénář. V tom případě je ale vyřešení licencí za SQL Server (stejně jako za cokoliv dalšího nad úroveň operačního systému) ve vaší odpovědnosti.

V Image gallery je v nabídce SQL Server 2012 běžící na Windows Server 2008 R2. Bude také v dohledné době dostupný SQL Server 2012 na Windows Server 2012?
Dá se předpokládat, že ano, ale slíbit vám to nemohu. Každopádně není problém si vytvořit virtuál s Windows Serverem 2012, stáhnout si do něj ISO soubor s instalací SQL 2012, v nových OS ho rovnou připojit a nainstalovat.

Z nabídky si lze vybrat instalaci virtuálního počítače s plnohodnotným SQL Serverem. Je v něm zahrnuta i služba Reporting Services?
Právě jsem to prakticky vyzkoušel a odpověď je: ano.

Pokud provozuji webové stránky přímo přes Azure Web Sites a ne přes VM, na které je IIS, lze tam nastavit certifikát, aby jely přes port 443, tedy HTTPS?
Azure Web Sites jsou v preview verzi, kde tato možnost zatím chybí. Ve finální verzi se s ní počítá pro placené úrovně Azure Web Sites

Budou letos nějaké novinky ve službě SQL Azure, který není plnohodnotný SQL server? Například mi chybí možnost příkazu SELECT INTO ... , kterou používám pro kopírování struktury tabulek do temporary table, abych zrychlil práci s daty?
Novinky určitě budou, ale jejich seznam zatím nemáme k dispozici. Jinak v SQL Azure temporary tables jsou, ale pouze v rámci databázového připojení, ne globální (#table ano, ##table ne).

Pokud vytvořím web site, vygenerují se mi přístupy na FTP, kam následně stránky nahraji. Většinou jde však o citlivá data, a proto by mě zajímalo, zda je možné vytvářet např. SFTP?
V aktuální verzi ne, ale můžete použít Web Deploy (z VS nebo třeba Web Matrixu), který používá HTTPS.

Michael

Comments (2)

  1. Anonymous says:

    Poslední aktualizace: 20.2.2014 V tomto článku naleznete souhrn materiálů z TechNet

  2. Anonymous says:

    Poslední aktualizace: 20.2.2014 V tomto článku naleznete souhrn materiálů z TechNet

Skip to main content