Co IT-týden dal: francouzský Kazachstán


KFL > Kanty je za oceánem na školení a to je prý důvod, aby nenapsal CITD. Tak fajn, je to na mně. Což mi nevadí, protože jsem poslední týdny nějak nezvládal přispívat svými chytrými či zahradnickými texty. U zahrady to má prozaický důvod, je zima a tudíž není sezony. A psát tady moje strasti se setím rostlin do domácích pařenišť a další veselé příběhy se substrátem, to asi ne :). Takže?

Dneska jsem se dostal do zajímavé situace. Jeden kolega z Paříže se - poté, co jsme mu všichni vyprávěli, jak komplikovaným jazykem čeština je - rozhodl česky naučit, aby nám dokázal, že i dospělý člověk má stále šanci stát se polyglotem.

Dnes jsme měli cosi jako “kontrolní den”, kdy jsme společně konzultovali jeho pokrok a procházeli pokusy o psaný text. To vše po 2 týdnech jeho snažení. Kromě jiného jeho cvičebnice (kdy naposledy jste slyšeli tenhle výraz?) obsahovala tabulku na procvičení různých tvarů slov, rodů a dalších. Základní schéma bylo velmi jednoduché, protože cvičení nařizovalo tvořit věty typu: “On je ____, ona je ____ a oba mluví _____.” Přičemž se doplňovala libovolná země původu. Např. tedy “On je Rus, ona je Ruska a oba mluví rusky.” Kromě toho, že jsem při kontrole přišel díky širokému spektru zemí na to, že variabilita českého jazyka je opravdu nevídaná, jsme přešli i Kazachstán.

O dvě hodiny později jsem se bavil s jiným kolegou, vyprávěl mu tuhle historku a on se mě zeptal, jak jsme Kazachstán vyplnili ve vztahu k muži, ženě a řeči. Mou odpověď samozřejmě okamžitě smetl ze stolu jako špatnou. I vypukla diskuze, který tvar je správně. Ihned se volalo různým lidem, a to včetně kolegy Honzy Šteberla, zvaného též CML, protože není moc věcí, o kterých by něco nevěděl.

Přestože nám bryskně odpověděl, došlo nakonec i ke kontrole na internetu u ověřených zdrojů, aby se ukázalo, že jsem francouzskému kolegovi špatně poradil. Pravdu tedy měl jak kolega, tak Honza a nakonec i internetové zdroje. Náprava byla zjednána vzápětí k velkému pobavení na francouzské straně.

A nyní kvízový úkol pro vás – a odpovězte bez použití internetu! 
Napište větu “On je ____, ona je ____ a oba mluví ____.” s použitím Kazachstánu jako předlohy.

Své návrhy můžete psát do komentářů.

Hezký a hezky český víkend :),
- KFL, Kanty a Irena (oba t. č. pryč)

Comments (4)
 1. dusan.martinus@technet.ms says:

  Za mňa: Kazach, Kazaška, Kazašsky…

 2. Borek says:

  Řek bych to stejně.

 3. KFL-MS says:

  Dušan> Aaano, to je správná odpověď. Já samozřejmě šel cestou Kazachstánec, Kazachstánka a Kazašsky, na což se posléze chytlo ještě několik kolegů. Inu, člověk se pořád něco učí :).

 4. shortiiik says:

  On je mužský obyvatel země jménem Kazachstán, ona je ženská obyvatelka země jménem Kazachstán a oba mluví jazykem, kterým se mluví v zemi jménem Kazachstán;)

Comments are closed.

Skip to main content