Co IT-týden dal: Jo a prvočísla


KFL > Tomáš tentokrát zahlásil, že nemá nic zajímavého a že musí jít především volit či co, takže nechal tu příjemnou povinnost napsat CITD mně. Skvěle – mohu vás kromě jiného tedy pozvat na podzimní Tech Days!

A protože už je zahradní sezona u konce, nebudu vás tentokrát oblažovat zajímavostmi ze světa flory, ale nahlédneme do světa beletrie a obecně literatury.

Nedávno jsem byl totiž v knihkupectví a protože jsem měl v ruce nějaké vouchery, rozhodl jsem se, že si zkusím koupit knihy aktuální hvězdy českých knihkupectví, norského spisovatele Jo Nesbo. (Prý se to může skloňovat, ale mně se to nelíbí.) V knihovničce mi tedy přistály ctyři knížky a já se pustil hned ten večer do jedné z nich.

Teď nehodlám rozebírat samotnou knihu či kvalitu autora. Co mě zarazilo v knize Lovci hlav je totiž něco úplně jiného. Běží tam jakýsi dialog hlavního hrdiny s jeho přítelkyní, během nějž jí dá logickou hádanku, kterou údajně dává Microsoft kandidátům, kteří se hlásí o práci. Ta hádanka zní zhruba takto:

Prvočísla jsou obvykle lichá čísla. Existuje možnost, že by tři po sobě jdoucí lichá čísla mohla být prvočísla?

Když jsem to přečetl, zamyslel jsem se a vymyslel hned odpověď. Vzápětí mě ovšem autor vyvedl z omylu, neboť řekl, že tato možnost není. To mi zavdalo asi na 20 minut přemýšlení a řekl jsem si, že se zeptám matematicky zkušenějšího kolegů v kanceláři.

Další den jsem tedy položil ostatním otázku, načež se mi ze všech stran vrátila stejná varianta, jakou jsem vymyslel já. Když jsem pak přečetl negativní odůvodnění z knihy, tak na mě všichni nechápavě koukali. Všichni jsme se shodli, že je to buďto opravdu špatně v knize, anebo je to chyták na čtenáře. Co myslíte?

Odůvodnění zní: Taková možnost neexistuje, protože v řadě pěti čísel je vždy jedno z lichých čísel dělitelné třemi.

Čili jsme to ve finále nevyřešili. Co myslíte vy? Můžou tři po sobě jdoucí lichá čísla být prvočísla? Schválně, s čím přijdete vy :).

Hezký víkend,
- KFL, Tomáš a Irena

 

P.S. – To jste věděli, že číslo 1 není prvočíslo? 🙂

P.P.S. – Když jsem do MS přišel, nikdo mi podobnou hádanku nedal :).

Comments (7)

 1. Syky01 says:

  No pokud bych začal od nejmenších prvočísel, tak bych určitě nějaký příklad kdy to možné je našel 😉

 2. Gorog says:

  Ano 1 neni prvocislo. Odpoved je 3 5 7, takze v knize to maji spatne.

  2ka je jedine sude prvocislo.

  Zajimavejsi je hledani nejvetsich prvocisel. Hleda se to pomoci 2 na entou -1 . Nejvetsi ma kolem 8+MB cislich jdoucich za sebou.

  Dobre prvocislo je 2147483647 coz je horni hranice znamenkove INT v 32bit. 2na31 -1. V pascalu bylo tohle cislo hranice longintu.

 3. pete says:

  souhlasim s Gorogem, prvni co me blesklo hlavou byla cisla 3,5,7 🙂 wikipedia potvrdila cs.wikipedia.org/…/Prvo%C4%8D%C3%ADslo

 4. borco@tichy.sk says:

  Požadujte vrátiť školné zo základnej školy 🙂 Pri delení tromi sú možné nasledovné zvyšky 0(deliteľné 3), 1, a 2. Takže pre päť čísel máme nasledovné možnosti zvyškov 0 1 2 0 1; 1 2 0 1 2 a 2 0 1 2 0. Nezáleží či začíname párnym alebo nepárnym číslom. Ak to stále nie je jasné, skutočne vrátte diplom, maturitné vysvedčenie a požadujte opakovať 6. ročník ZŠ. Uvedený neformálny dôkaz, že v piatich po sebe idúcich prirodzených číslach je aspoň jedno deliteľné tromi je mandatory na postup do vyššieho ročníka po uvední a dokázaní tvrdenia, že medzi tromi po sebe idúcimi prirodzenými číslami (n-1, n, n+1) je jedno deliteľné tromi a aspoň jedno deliteľné dvomi (párne) :-). Na strednej škole je už požadovaný formalizovaný tvar…

  Takže kniha má pravdu v tom, že medzi 5 po sebe idúcimi číslami je aspoň jedno deliteľné tromi. Smola pre Jo, že 3 je aj prvočíslo 🙂

 5. KFL-MS says:

  MrBorCo> 🙂 Ano, vysvětlení 5 po sobě jdoucích čísel je jasné, ale to nic nemění na tom, že 3-5-7 jsou po době jdoucí lichá čísla, která jsou zároveň prvočísla, ne? 😉

 6. Žena v IT says:

  Řekla bych, že autor pokazil zadani. Mělo by to byt treba "existuji 3 po sobe jdouci dvouciferna licha cisla, která jsou prvočísla"?

  Pak je to opravdu logicka hádanka bez vytáček.

 7. Lukáš Beran says:

  Já si myslím, že chyba bude v překladu té knížky. Protože to existuje v jediné variantě 3, 5, 7. A odůvodnění podle mě nemá s danou otázkou žádnou souvislost.

Skip to main content