Windows Server 2012 Essentials je RTM


WinServer12_Blu286_S_rgbPo edicích Windows Server 2012 Standard a Datacenter se dočkali i příznivci malých, jednoserverových sítí, určených pro větší domácnosti či menší firmy. Dnes byl dokončen vývoj edice Windows Server 2012 Essentials, která je nástupcem produktů rodiny Windows Server Solutions (SBS, WHS, SSE).

Globální dostupnost (GA) produktu byla stanovena na první listopad 2012, nicméně už nyní můžete stahovat 180 denní zkušební verzi, a to buďto z TechNet Evaluation Centra, nebo (pokud máte) z TechNet či MSDN Subscription.

Pro podrobnější informace o WS2012 Essentials se podívejte na blog produktového týmu či na hlavní produktovou stránku.

- Kanty

Comments (3)

 1. Matt says:

  Může WS2012E fungovat i s jiným DC zároveň? Případně, budou mít uživatelé, zreplikovaní z jiného DC, automaticky přístup k sharu a web sharu na WS2012E nebo bude nutné jim to povolovat ručně?

 2. blogCZSK says:

  WS2012 Essentials se z pohledu AD chová stejně, jako dřívější verze Small Business Serveru. Jinými slovy nelze ho zařadit do existující domény, vyžaduje doménu, ve které je jediným doménovým řadičem. Jedinou výjimkou je migrace z předchozích verzí, ale i tam je koexistence dvou řadičů povolena pouze dočasně.

  – Kanty

 3. blogCZSK says:

  Jan Pilař: Doplním předchozí odpověď. Více DC s Windows Server 2012 Essentials mít můžete, ale každý další DC musí být jiné edice než Essentials nebo Foundation. Tedy Standard nebo Datacenter. Další podmínkou je, že AD FSMO role musí být umístěny na WS 2012 Essentials a ne jiném DC. Z výše uvedeného a odpovědi blogCZSK tedy platí, že nemůžete mít dva WS 2012 Essentials servery, které by řešili jednu a tutéž Active Directory doménu.

Skip to main content