Zkušenosti s technickou podporou Windows Azure


Stoje chyby nedělají, zato programátoři, kteří jim říkají, co mají dělat, ano. Proto když jsem v nesnázích, musím kontaktovat technickou podporu. Životní zkušenosti mě naučily předem se smířit s tím, že je to až ta poslední možnost a ve většině případů se problém stejně nevyřeší. Proto mě mile překvapila technická podpora Windows Azure. Problém se vyřešil do 10 minut a způsobem, který jsem vůbec nečekal.

S Windows Azure experimentuji už od září 2009, kdy se objevil SQL Azure CTP. O jednotlivých technologiích chci mít alespoň základní přehled, abych věděl, jestli je mám či nemám ve svém řešení použít. Tentokrát jsem zkoušel Web Sites, Mobile Services a Virtual Machines. Při vytváření virtuálního stroje si můžete zvolit, jestli chcete automaticky vytvořit nový Blob Storage, nebo použít stávající. Nechal jsem si vytvořit nový, ale zjistil jsem, že se mi vygenerovaný název nelíbí a nejde změnit. Tak jsem virtuální stroj opět smazal, vytvořil nový Blob Storage, který jsem si pojmenoval tak, aby to odpovídalo mým zvyklostem a použil jsem ho pro nový virtuální stroj. Záhy jsem ale zjistil, že původní Blob Storage nejde smazat. Prý je někde ještě něco, co daný Storage stále používá. Pokud jsem však v menu zvolil All Items, nic jsem neviděl. Vědomí, že jsem smazal původní virtuání stroj už v průběhu jeho vytváření a že je tato funkcionalita ještě v Preview fázi stejně jako Management Portal, ve mně vzbudilo přesvědčení, že jsem se zase dostal do stavu, ve kterém by se systém neměl ocitnout. Vzhledem k tomu, že rád testuji kdejakou Betu či CTP, jsem se rozhodl podat nějakým způsobem report.

Kontaktoval jsem technickou podporu. Nejprve jsem si zvolil patřičnou oblast:

support

Dále jsem zvolil, a to si dobře pamatuju, nenáročný způsob komunikace, protože mi nezáleželo na tom, za jak dlouho se problém odstraní.

response-time

V dalším kroku se určuje dopad problému na chod organizace. Protože jsem jen zkoušel nové technologie, měl jsem tu nejnižší.

severity

Po odeslání formuláře jsem počítač uspal a řešil jiné věci. Asi za 5 minut mi někdo volal na mobilní telefon. Vzhledem k tomu, že číslo mělo mezinárodní předvolbu 1 a z USA mi nikdo nevolá, tušil jsem, odkud vítr vane. Pracovník technické podpory mě vyzval, abych se přihlásil do Management Portálu Windows Azure a sdělil mu, co tam vidím. Popisoval jsem mu, jak k problému došlo a proč mi nejde Storage smazat. Nakonec se ukázalo, že jsem si ještě dostatečně nezvykl na nové uživatelské rozhraní Management Portalu. Pod názvem služby se totiž nachází další menu, které tam občas je, občas není, podle toho, v jaké službě se zrovna nacházíte. Každopádně jsem ho přehlédl, což způsobilo, že jsem nezjistil, že pokud smažu virtuální stroj, jeho virtuální disk mi zůstane jako záloha. Takže tento disk, o kterém jsem nevěděl, bránil ve smazání Storage, ve kterém byl uložen.

portal

disks

Dozvědět se od technické podpory, že vlastně jen neumím zacházet s uživatelským rozhraním, je asi jedna z nejhorších věcí, které se můžou programátorovi stát. Proto jsem se omluvil, že jsem si toho menu prostě nevšiml. Z druhé strany se ozvalo, že je naprosto v pořádku. Po rychlém vyřešení problému se mě pracovník ještě optal, jestli nemám ještě další otázky. Na závěr se zeptal, jestli může tento případ uzavřít. Poděkoval jsem mu za pomoc, popřál hezký den a hovor ukončil.

Celá věc se vyřešila způsobem a rychlostí, kterou jsem vážně nečekal. Kdysi jsem si v nápovědě Windows 95 přečetl větu Nebojte se experimentovat. Vzal jsem si to za své a přetrvává to až do dnešních dnů. Na to experimentovat s Windows Azure je zdá se ta správná doba.

- Václav Dajbych, MSP

Comments (3)

 1. Jozef Izso says:

  Zaujímavé že keď my máme problém s Azure VM tak technická podpora nám najskôr po 24 hodinách oznámi že podporu pre beta feature *neposkytujú". A že keď sme mali business critical issue so storage, tak namiesto kontaktovania do sľúbených 2 hodín na to zabudli a kontaktovali ma po 6 hodinách. Reálne po 12 mesiacoch používania Azure a otvorených 8 support cases za tú dobu nebol ani jeden vyriešený a všetky issues išli do stratena.

 2. Kaci says:

  Dobrý den pane Izso, odlišil bych podporu služeb v beta verzí a produkčním provozu. Support se běžně vztahuje na produkty nebo služby, které mají komerční charakter, tedy jsou v produkčním verzi.

  Reakční doba, který je zobrazena i ve výše ve článku, nikdy nebyla na úrovni 2 hodin. Taková reakční doba je sice možná, ale jde o dodatečnou planou službu – Premier Support.

  Něco jiného ale je, pokud máte nějaké otevřené, oficiálně reportované incidenty. Máte-li prosím odkaz na tyto incidenty nebo nějakou jinou formu, jak je dohledat, pošlete mi je prosím na e-mail dalibor.kacmar@microsoft.com . Zjistím jejich stav a důvod, proč se v něm nacházejí.

  Dalibor Kačmář

  Ředitel serverové divize

 3. Anonymous says:

  Poslední aktualizace: 20.2.2014 V tomto článku naleznete souhrn materiálů z TechNet

Skip to main content