Upgrade na SQL Server 2012


SQL Server 2012 nabízí několik užitečných funkcí. Tou nejpoužívanější je asi možnost stránkování výsledků aniž by bylo nutné použít vnořené dotazy. V pozadí ale určitě nestojí AlwaysOn zajišťující vyšší dostupnost, možnost instalace na Windows Server Core a více možností pro správu z prostředí PowerShell. Zálohu databáze je možné jednoduše uložit do Windows Azure a SSMS má vylepšený IntelliSense. Podrobnější informace o všech novinkách najdete na českém TechNet blogu.

Dnes se ovšem budeme věnovat možnosti přechodu ze starší verze SQL serveru na verzi 2012. Před každým upgradem se vyplatí nejprve spustit Upgrade Advisor, který je schopen odhalit případné potíže, které se mohou během upgradu objevit. Před jeho instalací je nejprve potřeba stáhnout Transact-SQL ScriptDom (x86, x64).

img1

Samotná analýza je poměrně svižná. Obsahuje 112 testů, které se zaměřují především na funkční a konfigurační změny.

img2

Až všechny testy doběhnou, zobrazí se report. U vývojářských databází, což je i tento případ, se žádné varování s nejvyšší pravděpodobností nevyskytnou. Pokud by se však objevily, varování obsahují odkaz na dokumentaci, která obsahuje více informací a návod, jak problémy vyřešit.

img3

Upgrade je možné provést ze SQL Serveru 2005 SP4, SQL Serveru 2008 SP2 a SQL Serveru 2008 R2 SP1. Není možné provést upgrade verze a zároveň edice. Je nutné provést buď jedno, nebo druhé. Není možné provést upgrade z 32 bit na 64 bit verzi. Je nutné vytvořit zálohu databáze, přeinstalovat instanci a zálohu obnovit.

img4

Je samozřejmě potřeba zvolit instanci, kterou si přejete upgradovat. SQL Server Management Studio se upgraduje také. Není možné provést upgrade ze zkušební verze.

img5

Upgrade má tu nespornou výhodu, že nemusíte tápat, které funkce nainstalovat a které ne. Během upgradu nejdou přidávat nebo odebírat funkce. Je však možné to udělat později. Všimněte si Visual Studia 2010 Shell vpravo dole. SSMS je totiž postaveno na stejné kostře Visual Studia 2010, což dovoluje implementovat mnohé vývojářské funkce mnohem snadněji. Jde například o zvýrazňování kódu, IntelliSense, zobrazení typu parametrů při volání funkce a podobně.

img6

Byl změněn způsob, jakým full-text používá paměť a blokuje databázové operace. Výsledkem je vyšší rychlost a snížení zátěže. Po prvním spuštění je však nutné index znovu sestavit. Pokud to však způsobuje problém, je možné zvolit jeden ze dvou dalších postupů.

img7

Po úspěšném upgradu SQL Serveru je možné ten starý odinstalovat, pokud už ho žádná jiná instance nevyužívá.

img8

Podstatným přínosem je také IntelliSence. V SSMS už byl sice dříve, nezobrazoval se však tak často, jak jsou vývojáři z Visual Studia zvyklí.

img9

T-SQL je silně typový jazyk. Stromu objektů databáze sice šel rozklikat až na parametry funkce, ale jejich komfortní volání srovnatelné s jazykem C# nabízí až SSMS 2012.

img10

Zálohování do Windows Azure už nestojí nic v cestě. Databázi je možné exportovat do otevřeného formátu BACPAC a nahrát do Windows Azure Storage.

img11

Balíček BACPAC obsahuje schéma i data. Lze ho uložit do služby Windows Azure Blob a v případě migrace i importovat do Windows Azure SQL Database. Balíček BACPAC je samozřejmě možné pomocí SSMS z Windows Azure stáhnout a použít pro obnovení lokální databáze.

- Václav Dajbych, MSP

Comments (0)

Skip to main content