Informace k Windows 8 RTM zkušební verzi


Microsoft dokončil vývoj operačního systému Windows 8 a nyní máte k dispozici 90 denní zkušební verzi edice Windows 8 Enterprise. Tato verze bude dostupná do 15. srpna 2013 a nelze jí převést na plnohodnotnou verzi, pro přechod na placenou verzi je vždy zapotřebí čistá instalace. Vyžaduje alespoň 20 GB disk, pro vyzkoušení stačí rozlišení 1024x768, pro vývoj však 1366x768, aby fungovalo připínání aplikací. Zkušební verze v češtině momentálně k dispozici není, po uvolnění českých lokalizačních balíčků na Windows Update si budete moci stáhnout češtinu přímo do systému.

Klíčové funkce Windows 8 Enterprise jsou Windows To Go, což je plně spravovatelný Windows 8 na USB úložišti. Je odezvou na tendenci zaměstnanců nosit si na pracoviště vlastní stroje. Direct Access umožňuje připojit se vzdáleným uživatelům do podnikové sítě bez nutnosti konfigurovat oddělenou VPN. Umí také zajistit, že se vzdálený počítač připojí jen pokud má nainstalovány nejnovější bezpečnostní aktualizace. BranchCache řeší problém s pomalou linkou v rámci WAN. Klient má u sebe skrytou paměť a nestahuje opakovaně ty samé soubory. V kombinaci s Windows Serverem 2012 přináší účinnější využití linky. AppLocker zavádí pravidla pro aplikace, které uživatelé mohou či nemohou spouštět. Vylepšení v rámci RemoteFX a Virtual Desktop Interface dovoluje při používání vzdálené plochy využít grafickou hardwarovou akceleraci serveru, USB zařízení a dotykové periferie.

Jaké jsou edice?

  • Windows 8 vhodná pro domácí uživatele.
  • Windows 8 Pro vhodná pro firmy, organizace, technické nadšence a vývojáře.
  • Windows 8 Enterprise pro zákazníky se Software Assurance.
  • Windows RT najdete předinstalované na zařízeních s procesory architektury ARM.

Jak upgraduji z CP či RP na RTM?

Upgrade není možný, je potřeba provést čistou instalaci. Po jejím provedení bude na systémovém disku adresář Windows.old s daty ze starého systému.

Jak si můžu vyzkoušet RTM?

Stačí stáhnout a nainstalovat systém a do 10 dnů ho aktivovat.

Jak vytvořím instalační Flash Drive či DVD?

Slouží k tomu nástroj Windows 7 USB/DVD download tool. Jeho průvodce má 4 kroky. V prvním kroku si vyberete ISO obraz, ve druhém, jestli chcete DVD či Flash Drive, ve třetím jeden konkrétní vyberete a ve čtvrtém se provádí kopírování.

Jak Windows 8 nainstaluji?

Pokud chcete nahradit stávající operační systém, nemusíte vytvářet nový diskový oddíl. Pokud OS ještě instalovaný nemáte, nebo chcete instalovat na jiný diskový oddíl, než je ten, na kterém vám běží stávající OS, musíte nabootovat do WinPE z instalačního média.

Jde Windows 8 nasadit vzdáleně?

Ano, jde nasadit vzdáleně, například pomocí Microsoft Deployment Toolkit.

Jak smažu adresář Windows.old?

Nástrojem Vyčištění disku. Podrobný návod.

Potřebuji produktový klíč?

Není zapotřebí, ale do 10 dnů je potřeba systém aktivovat. Možnost aktivovat systém skončí 15. srpna 2013.

Kam zmizelo tlačítko Start? Ztratilo se?

Tlačítko Start bylo nahrazeno Startovací obrazovkou. Avšak užitečná nabídka se vším potřebným se zobrazí, pokud kliknete sekundárním tlačítkem myši do levého dolního rohu, nebo stisknete klávesovou zkratku Win+X.

Kde najdu informace o…

- Václav Dajbych, MSP

Comments (0)

Skip to main content