Úvod do WS2012 Hyper-V: záznam, prezentace a Q&A


Začátkem srpna proběhl první díl naší série IT online minicampů na téma Úvod do Windows Server 2012 Hyper-V. Během živého přenosu jsme slibovali záznam i prezentaci. Zpracování již proběhlo, celý dvouhodinový live meeting jsme rozdělili na několik menších částí, videa jsou umístěna na MSTV.CZ, přičemž přímo na video se dostanete kliknutím na daný link, prezentaci lze stáhnout pomocí linku v závorkách:

Virtualizace v podání Microsoftu (prezentace)

Úvod do Hyper-V (prezentace)

Storage a Hyper-V (prezentace)

Networking a Hyper-V (prezentace)

Další možnosti Hyper-V (prezentace)

K dispozici jsou i zaznamenané otázky spolu s odpověďmi:

Je nějaký rozdíl ve výkonu, když použiji Hyper-V Server 2012 a Windows Server 2012 s rolí Hyper-V? Budeme virtualizovat, kdy na jednom fyzickém stroji bude běžet 5 virtuálních strojů, kde nebude žádný stroj "hlavní". Automaticky jsem se proto rozhodl použít Hyper-V Server a na něm instalovat všechny virtuální stroje. Nebo je vhodnější nainstalovat Windows Server 2012 na fyzický stroj a spustit v něm Hyper-V roli?
Z technického hlediska jsou obě možnosti rovnocenné. Hyper-V server je v podstatě osekanou verzí plného serveru, k dispozici je jádro systému, subsystémy pro ovladače a role Hyper-V. Stejné konfigurace můžete dosáhnout i s plným serverem, stačí jej nainstalovat v Server Core instalaci a pouze s rolí Hyper-V.
Rozdíl je pak v licencování. Pokud vaše virtuální stroje budou Windows Servery, sáhněte po plné verzi Windows Serveru 2012 Datacenter, která obsahuje licenční práva na neomezené množství virtuálních serverových instancí. Pokud virtualizujete systémy, které již máte licenčně pokryté jinak, je Hyper-V server ta správná volba.

Bude v nové verzi Hyper-V resp. SCVMM podpora resource poolu tak jak to nabízí VMware?
Ano, v SCVMM, podrobnější informace se dozvíte v říjnovém pokračování naší akademie.

Je možné za běhu navyšovat kapacitu VHD (IDE i SCSI řadič)?
Toto bohužel Hyper-V nezvládá, disk musí nejprve být offline.

Můžete prosím zveřejnit datum příštího setkání , kde budete prezentovat Hyper-V Cluster?
Vysílání našich akademií budou probíhat vždy první čtvrtek v měsíci, následující lekci (která bude pojednávat o Hyper-V a vysoké dostupnosti) tedy plánujeme na 6.9.2012, začátek opět v 10:00, případně opakován v 16:00. Registrační linky zveřejníme na TechNet blogu během následujících dní.

Video ze slideshow bylo OK, vykreslovalo se normálně, ale při práci na stroji to šlo děsivě pomalu. Možná byla chyba u nás, chápu.
Za technické problémy při přenosu se omlouvám, věžím, že výše uvedený záznam a prezentace Vám umožní dema projít znovu, v lepší kvalitě.

Licence je per socket?
Ano, Windows Server 2012 (stejně jako System Center 2012) jsou licencovány na fyzické procesorové sockety (počet jader procesoru nehraje z hlediska licence roli), přičemž licence jsou dvouprocesorové.

 

- Kanty

Comments (1)

  1. Anonymous says:

    Poslední aktualizace: 20.2.2014 V tomto článku naleznete souhrn materiálů z TechNet

Skip to main content