Co je nového v Microsoft Lync 2013?


Pomalu se blíží nová verze populárního firemního nástroje pro sjednocenou komunikaci Lync 2013. Již nyní je k dispozici testovací preview verze, kterou si může každý nainstalovat. Takže se zde stručně podíváme na to, co nám nová verze přináší za novinky a vylepšení.

Dne 16. 7. 2012 zveřejnil Microsoft Customer Preview verze Microsoft Office 2013, Exchange Server 2013 a dalších aplikací. Mezi nimi se nachází i Microsoft Lync Server 2013 Preview. Pokud se jej rozhodneme testovat, tak se nám bude hodit i klientská část Microsoft Lync 2013 Preview (případně ji můžeme testovat i samostatně), kterou získáme jako součást Microsoft Office 365 ProPlus nebo Office Professional Plus 2013 Preview (stažitelná pro předplatitele programu MSDN).

Řadu informací můžeme nalézt na oficiálních stránkách Microsoft Lync Server 2013 Preview Evaluation Resources nebo ke klientské aplikaci na Lync 2013 Preview. Na internetu se již dnes dají nalézt podrobné návody k instalaci preview verze Lyncu, například Step by Step Installing Lync Server 2013 Standard Edition Front End on Windows 2012 – Part 1.

Microsoft Lync Server 2013

Server pro Lync přináší řadu zjednodušení a novinek. Podporovaný operační systém pro instalaci je Windows Server 2008 R2 a Windows Server 2012. Lync Server je samozřejmě pouze 64 bitový. Bodově některá vylepšení a nové vlastnosti, které přináší nový Lync server:

 • podpora High Definition Video (1080P) pro dva i více účastníků video hovoru
 • podpora video kodeku H.264, který podporuje více rozlišení
 • Lync Web App nyní umožňuje i přenos hlasu a videa
 • role monitoring a archiving mohou být nyní konsolidovány a je možno je instalovat na Front End server
 • je zde nový Unified Contact Store, při integraci s Exchange Server 2013 je možno použít nové jednotné úložiště kontaktů, také jsou podporovány fotky kontaktů ve vyšším rozlišení (do 648x648px)
 • pro Lync Server 2010 existoval samostatný produkt Group Chat (který se mi pořádně nepodařilo rozchodit ani v labu), ten je nyní přímo integrovaný do Lync Server 2013 jako Persistent Chat, což je samostatná (přesněji jsou to tři) role Lync serveru
 • archivace umožňuje ukládat dokumenty, které byly sdíleny během konference, na Exchange Server 2013
 • přímo ve Front End nebo Edge serveru je integrace s XMPP, takže je možná komunikace například s Google Talkem bez nutnosti samostatného serveru (dříve se používala Office Communications Server XMPP Gateway)
 • je k dispozici federace se Skypem
 • klient pro mobilní telefony (Windows Phone, iOS, Android) by měl v budoucnu podporovat i přenos hlasu a videa
 • podpora IPv6
 • řada vylepšení pro Enterprise Voice, které se týkají routovacích vlastností, Response Group, Call Park, E9-1-1

lync01

Microsoft Lync 2013

Nového Windows klienta pro Lync je možno nainstalovat na Windows 7 nebo do nových Windows 8 Release Preview. Klient má nový design ve stylu Metro, který často lidé označují jako krásný, ale já osobně s tímto názorem nemohu souhlasit.

První změnou je instalace, Lync je nyní součástí instalace Office stejně jako Word či Excel (dříve byl sice součástí Office Professional 2010, ale instaloval se ze samostatného balíčku). Když jsem si nainstaloval Lync 2013 z balíčku Office 2013, tak jsem narazil na problém, že se mi v Lyncu nezobrazoval žádný text (ostatní grafika byla v pořádku). Na internetu jsem našel článek, který tento problém popisuje Office and Lync 2013 Public Preview (Beta 2) display corruption - white or blank content. Jde o problém s ovladačem grafické karty a vykreslováním. Návod popisuje jako jedno řešení vypnout v registrech HW akceleraci vykreslování, to mi ovšem nepomohlo. Ale když jsem nahrál nejnovější ovladač grafické karty (NVIDIA NVS 4200M), tak se vše vyřešilo.

lync02

Lync 2013 Preview je podporovaný i pro připojení k Lync Server 2010 a naopak i stávající klient Lync 2010 je podporovaný pro připojení k Lync Server 2013 Preview, více ve shrnující tabulce.

lync03

Klient mimo změny vzhledu přináší i řadu dalších vylepšení (mimo těch, které doplňují nové vlastnosti serveru, jako je podpora nových kodeků, Persistent Chat, apod.):

 • Gallery View ve video konferenci zobrazuje současně video až od pěti účastníků (nejvíce aktivních), označuje aktivní mluvčí a přiřazuje jména, ostatní účastníci jsou reprezentování fotografií
 • byly rozšířeny možnosti videa – HD video, detekce obličeje, výběr persistentního video zdroje, atd.
 • VDI plugin - klient má samostatně instalovatelný plugin, který řeší podporu audia a videa ve virtualizovaném prostředí
 • nově se využívají záložky pro konverzace (Tabbed Conversations) pro lepší přehled (pro Lync 2010 existuje rozšíření Tabbed Conversations)
 • je upravený Online Meeting Add-in for Lync 2013 Preview pro plánování schůzek a konferencí z Outlooku
 • lépe přepracované je ovládání pro prezentátora
 • docela znatelně je přepracované konverzační okno (na to si asi budu dlouho zvykat), údajně k lepší přehlednosti a použitelnosti

lync04

Petr Bouška
www.samuraj-cz.com

Comments (0)

Skip to main content