Office 365 pro školství zdarma


ofc365_v_rgbVzhledem k tomu, že český TechNet blog čte i početná skupina správců školních sítí, případně partnerů, kteří řešení do škol dodávají, rád bych se zmínil o nových možnostech licencování Office 365 pro školství. Ač se nejedná o horkou novinku (původní tisková zpráva byla zveřejněna na konci května 2012), nové licencování je možné využívat od 28.6.2012 a faktem zůstává, že mnoho odborníků, zodpovědných za IT ve školách, o této možnosti vůbec neví. Proto mi dovolte připomenout nejdůležitější pasáže z tiskové zprávy:

Společnost Microsoft oznámila, že v létě letošního roku poskytne českým školám zdarma své cloudové služby Office 365. Služby, které budou moci bezplatně používat všichni studenti, pedagogové a další zaměstnanci škol, zahrnují například profesionální e-mail s 25 GB schránkou, online archivem a ochranou proti virům a spamu. Školy mohou díky Office 365 také pořádat videohovory a videokonference nebo webové semináře. K dispozici dostanou také prostředky pro vytváření osobních a týmových webů, na které mohou ukládat informace a dokumenty a ty následně sdílet s ostatními nebo na nich společně pracovat. Usnadní jim to webové aplikace Office Web Apps, které umožňují pracovat na dokumentech odkudkoliv přes webový prohlížeč a jsou plně kompatibilní s balíčkem Microsoft Office.

Přestože bude bezplatně poskytovaný balíček Office 365 pro školství pro použití v praxi naprosto plnohodnotný a soběstačný, budou si moci školy připlatit za rozšířené funkce a služby. Budou si tak moci pro své studenty, pedagogy a další zaměstnance školy připlatit například za neomezenou velikost on-line archivu pro elektronickou poštu, nejvyšší sadu Microsoft Office Professional Plus nebo možnost telefonovat přímo ze softwarového komunikátoru Lync do veřejné telefonní sítě.

Nové služby budou moci využít všechny školy v České republice. Celkově se tak může ke službám Office 365 pro školství bezplatně dostat více než 2 miliony studentů, pedagogů a dalších zaměstnanců škol.

Více informací o balíčcích služeb Office 365 pro školství, které budou v létě 2012 dostupné, je možné nalézt na webu věnovanému službám Office 365.

Pokud tedy využíváte prázdniny pro zavádění nových produktů do školské IT infrastruktury, neváhejte a do svých plánu zahrňte i Office 365, levnější už nebudeVeselý obličej

- Kanty

Comments (7)

 1. xlnc says:

  Pár poznámek:

  Zdarma = Plán A2 = Office Web Apps tj. to, co běží na SkyDrive pro všechny. Neposoudím, nakolik je v tomto plánu využitelný Sharepoint.

  "Office Web Apps jako plně kompatibilní s balíčkem Microsoft Office."

  Tak do tohoto tvrzení bych nešel 🙂

  Prezentace z červnových seminářů v Brně a v Praze:

  http://www.microsoft.com/…/office365_vs.aspx

  Co jsem pochopil, tak na VŠE je podle stipendia pouze 20 studentů na Office Professional plus… tj. většina je odkázána na Office Web Apps (a většina se bude účastnit výuky neplnohodnotných aplikací Office, což na vysoké škole považuji za dost mrzuté). Budou studenti v Office Web Apps psát i diplomové a bakalářské práce? Mně tedy z toho vychází doporučení pro studenty "pořiďte si verzi Microsoft Office pro studenty".

  Abych ale jen neremcal a nebyl nevděčný – s příchodem Office 2013 (ne-li už někdy po beta verzi, ale to je čistá spekulace :-)) přijdou i nové Office Web Apps, což je plně doufám zase přiblíží desktopové verzi. Těším se…

  Petr P.

 2. Rudolf Dvořák says:

  A do kdy? Nebo na pořád?

 3. blogCZSK says:

  To Rudolf: je to napořád, žádná trialka nebo časově omezená nabídka. Ode dneška dál má školství vybraný balík Office 365 služeb zdarma.

  – Kanty

 4. blogCZSK says:

  To xlnc: srovnávat Office 365 se SkyDrive je srovnávání jablek a hrušek. Obé používá Office Web Apps, ale tím podobnost končí. V O365 máte kompletní Exchange server včetně všech jeho enterprise vymožeností, možnost synchronizace s vlastní Active Directory, záruku SLA 99,9, telefonickou podporu atd. SharePoint je co se týče funkčnosti taky někde zcela jinde, můžete si z něj udělat plnohodnotný portál, využívat verzování, tvořit workflow atd. Ostatně popis toho všeho by byl na dlouhé lokty, mrkněte zde na blogu v pravém sloupci do sekce "Více o – Office 365", je tam odkaz na dvanáctidílnou Office 365 akademii. Tam jsou všechny výhody popsány podrobně a jen SharePointu se věnujeme přes dvě hodiny.

  Určitě uznávám, že lokální plnohodnotné Office jsou lepší než Web Apps, tam (jak jste sám napsal) lze využít Office pro studenty a domácnosti, případně některý z vyšších plánů Office 365, který obsahuje i Office Professional Plus. Tam už to ani pro školy není zadarmo, ale pořád podstatně levněji než u klasické licence.

  Situaci na VŠE neznám, takže u tohohle bodu si komentář odpustím:)

  – Kanty

 5. Dobrý den.

  Trochu nerozumím vaší reakci – součástí plánu A2 jsou přeci také další služby, jako jsou Exchange, Sharepoint a Lync. Ano, součástí Sharepoint Online je také Office Web App, který umožňuje uživatelům, kteří nemají nainstalován na počítači Microsoft Office jen skrze (libovolný) internetový prohlížeč zobrazit a editovat některé Office dokumenty. Jistě, jsou zde určitá omezení a desktopovým Office se to nevyrovná, ale na tabletech, nebo při přístupu z internetové kavárny to jistě oceníte.

  A ještě poznámka k tomu, že pro Office Web App musíte mít na klientovi a jeho PC nainstalován Microsoft Office. To rozhodně není pravda. Office Web App jsou součástí (tohoto A2) předplatného Sharepoint Online. Předpokládám, že jste vycházel z toho, že v on-premise světě (tedy ne v cloudu), se Office Web App v rámci Sharepointu licencuje právě pomocí Microsoft Office, proto je tam opravdu povinností. Ale to není tento případ.

  Snad jsem to vysvětlil dobře..

 6. Anonymous says:

  Poslední aktualizace: 20.2.2014 Licencování společnosti Microsoft patří

 7. Anonymous says:

  Poslední aktualizace: 20.2.2014 V tomto článku naleznete souhrn materiálů z TechNet

Skip to main content