Co IT týden dal: cestopisy, tentokrát USA


Cestopisy – tentokrát USA

Iren > Jak jste si už asi všimli, ráda a poměrně často cestuji - jak okolnosti dovolí. Mám proto spoustu zkušeností, ale jak se bohužel ukazuje, stále je co se učit!

Před 2 týdny jsme vyrazili natěšení na dovču do USA. Plánovali jsme odletět do New Yorku, půjčit si auto, jet se podívat do Bostonu, Plymouthu a Philadelphie.

Do New Yorku jsme letěli přes Madrid, kde jsme měli na přestup 4 hodiny, což mi přišlo optimální – letadlo nám neuletí a ještě se stihneme v klídku najíst. Do Madridu jsme přiletěli na čas, kufry jsme měli odbavené až do NY, tak jsme si šli sednout do příjemné restaurace, kde jsme setrvali až do boarding času. Sedíme si u naší brány, když cca 15 minut před odletu z rozhlasu přijde výzva, že se máme dostavit na přepážku. Celkem o nic nešlo, jen pán z letecké společnosti chtěl zkontrolovat, že máme platná víza pro vstup do USA, případně ESTU. Nahlásila jsem, že mám ESTU. V tuto chvíli naše zatím pohodvá cesta skončila.

ACTION ITEM No. 1:
V budoucnu si před odletem do USA vždy doředu ověřím, že mám platnou ESTU – nevím sice přesně jak, vzhledem k tomu, že do e-mailu nic nechodí a celé schvalování probíhá jen elektronicky, ale nějak to prostě udělám!

Klíčová zjištění:

  • V Madridu na letišti není žádná free wi-fi.
  • Předpotopní zařízení, kterým říkají „internet corner“ fungují jen na mince a ještě spíš nefungují než fungují.
  • Bez ESTY Vás letecká společnost nepustí do letadla a tím pro ní problém končí.
  • Nová žádost o ESTU se dá přes internet vyklikat cca za 1 minutu, schválení trvá cca 30 vteřin a do systémů letecké společnosti se propisuje okamžitě, naštěstí!

Cokoliv se nám dělo poté už snad ani nestojí za řeč, tudíž jen v krátkosti pár rad/poznámek.

New York:
Než si plánujete cestu do USA, specielně do nějakého velkého významného města, je dobré si zjistit, jestli tam ve stejnou dobu též nepobývá americký prezident. Pokud datum máte dané a nemůžete ho měnit, tak si aspoň zjistit, kde bydlí a určitě se NEUBYTOVÁVAT hned ve vedlejším hotelu. My jsme si to nezjistili. A teď už aspoň víme, že americký prezident velmi dbá na svou bezpečnost.

Když je nějaký hotel v NY v centru a má dobrou cenu, je třeba být při bookaci obezřetní. Ve dvou lidech se dá bydlet v pokoji o rozhloze cca 6 m, ale moc se nevyspíte, vybalení kufrů nepřipadá v úvahu.

Boston:
Už při svém vzniku museli být američané velmi dobří marketéři. Slavná loď známá z Boston Tea Party je ve skutečnosti lodička, na kterou bych se bála vlézt i pro účel přeplutí slapské přehrady. Celou akci museli mít předem dobře marketingově podchycenou, protože jinak než by si někdo vůbec všiml, že hází balíky s čajem do vody, neměli by co házet.

Plymouth:
Loď Myflower, na které připluli v roce 1620 Pilgrim Fathers tam je, ale jen kopie. Opět mě zaskočila velikost lodi. Je sice krapet větší, než ta v Bostonu, ale na moře bych se s ní tedy neodvážila.

Philadelphia:
Jo, ten slavný zvon! Znáte ho z americké historie i z nejmenovaného fimu s Nicholasem Cagem v hlavní roli. Tak pokud vás to zajímá, ten zvon, to není možná on.

Hned na úvod prohlídky zvonu svobody jsme se dozvěděli, že vlastně není jisté jestli se na něj zvonilo a že vlastně ani není jisté, že tento konkrétní zvon je ten, na který se zvonilo, pokud se tedy zvonilo. A jsme opět u toho. Mít správný marketing je klíčové J.

Trochu kultury na závěr.
Jakožto kino nadšenci jsme samozřejmě i v USA navštívili kino a to hned 3x.

Doma jsem slyšela mluvit kolegy o filmu Prometheus. No, to by mohlo být zajímavé, zřejmě historický film. Mělo mi být hned podezřelé, že manžel proti shlédnutí historického filmu nic nenamítá. Již po prvních vteřinách jsem pochopila, jak moc jsem se zmýlila. Manžel ještě v kino sálu, kde jsme byli úplně sami, zkonstatoval, že se sám divil, že na to chci jít, ale nechtěl mi to vymlouvat.

Když Amerika, tak se vším všudy. Nemohli jsme si proto nechat ujít film Abraham Lincoln: lovec upírů. V tomto případě jsem věděla již od začátku oč kráčí, ale za tu srandu to stálo. Asi nemusím moc vyprávět jak kvalitní film byl. Ano, byl přesně takový, jak si asi představujete. Jen jsme si říkali, proč se naši filmaři stále drží tak při zemi, vždyť například T.G. Masaryk: lovec upírů by mohl být také docela pěkný film, ne?

V porovnání s dvěma předchozími byl námi naposled navštívený film, The Avengers, už jen nudnou neakční pohádkou.

Tak to by ode mně bylo pro tento týden vše. Jen na závěr, na přání Kantyho, který dnes dovolenkuje, přidávám vtípek na víkend.

clip_image001

 

Hezký víkend přejí,
- Iren, Tomáš a KFL (v.z.)

Skip to main content