Co IT-týden dal: miscanthus, smetanka, hokej, SWTOR


KFL > Po 6denní dovolené jsem se v pondělí pln energie vrátil do práce. Výraz energie je v tomto kontextu poněkud přehnaný, protože jsem prakticky celou dovolenou strávil prací na zahradě, a ve skutečnosti jsem se těšil, až si v práci odpočinu (fyzicky). To už ostatně Tomáš naznačil v minulém vydání CITD.

A když už jsme u toho, pak tedy na sebe musím prásknout, že jsem se za poslední 2 roky přeměnil z ignoranta do poměrně vášnivého milovníka zeleně, zahrad a zahradní architektury. To je samo o sobě nudné, ovšem v kontrastu s mou "IT duší" nabývá tato přeměna celkem zajímavých rozměrů.

V IT světě jsou věci zkrátka dány. Neresolvuje vám DNSko? Tak ověříte tři základní věci a obvykle přijdete na to, kde je problém. Nefunguje vám wifi router? Totéž. V IT má většinou všechno svůj důvod, svou příčinu a s trochou rozumu, znalostí a zkušeností vám řešení problému netrvá moc dlouho. Na zahradě?

Loni jsem se rozhodl koupit ozdobnou trávu. Načetl jsem tedy něco málo věcí, půjčil si knihu o travách, a ve finále vyrazil do obchodu. Díky předchozí průpravě jsem si nepřipadal jako úplný diletant, nakoupil pár kusů travin a jel domů (info pro fandy - Miscanthus Giganteus, Miscanthus Strictus a Miscanthus Variegata, k tomu ještě agresivní Leymus, travnice, proso Heavy Metal, Red Barona, Cortaderii, nějaké Ostřice apod.). Dalších 8 hodin jsem trávil výrobou záhonu, rytím, kultivací, sázením a tak dále.

V IT by nyní následovalo testování, resp. pozorování výsledku. V přírodě ale ne. Když něco zasadíte, posun trvá věky a obecně je dost málo času na úpravu či korekci situace. U mě, coby IT člověka, se toto projevuje tím, že zhruba každé 2 hodiny obcházím danou rostlinu a úpěnlivě pozoruji, zda se s ní něco neděje. Druhý den ráno nemůžu dospat a ihned zjišťuji změny a aktuální stav. Protože se obvykle vůbec nic neděje, začnu panikařit a řeším, zda je všechno v pořádku. Má dost vody? Nemá moc vody? Má hodně slunce? Neměla by být ve stínu? Jaká je vlhkost vzduchu? Kde mám měřák na Ph půdy?

Někdy kolem čtvrtého dne zpozoruji nějakou odchylku, například se zlomí list, a já dostávám infarkt. První kroky vedou na diskuzní fóra, kde se obvykle dozvím, že je všechno v háji, rostlina je na odpis a mám vyměnit ornici do hloubky 80 cm, protože je napadena vzácným škůdcem a třemi druhy plísní. Hned potom volám do zahradnictví či zkušenějším zahrádkářům, od kterých si většinou vyslechnu, že jsem blázen a že mám počkat. Zhruba tak 2 týdny, lépe však měsíc. Cože?! S tímto stavem se nehodlám smířit, takže dál trávím čas hledáním informací a mezitím chodím kolem rostliny a úzkostlivě oprašuji listy, svítím na ní UV lampu a nahřívací bombou s rozprašovačem jí vyrábím subtropické klima…

Po letošní zimě přišel březen a zahrada se začala probouzet. Protože už jsem se v mezičase trochu otrkal, věděl jsem, že se nic nesmí uspěchat. Moje IT já sice trpělo, ale ignoroval jsem kolísání teplot a fakt, že půlka věcí vypadá naprosto zdechle. Zčásti se to vyplatilo. Něco se restartovalo, něco ne. A trávy?

Kromě tří kusů (pro fandy - Cortaderie, vysoká Variegata a Strictus) všechny vyrazily. Po poradě se specialisty ještě čekám, zda se neproberou. Prý je mám vykopat nejdřív na začátku června, jinak je pořád čas. Jsem celkem v klidu. Zatím kolem nich chodím denně, pozoruji stav a doufám. A protože už se v nich nevrtám, mám čas na řešení dalších věcí. Například plevele v trávníku - těch 27 pampelišek (Smetanka lékařská), 18 jitrocelů a 3 uskupení šťavele tam prostě nesmí zůstat. Už jsem nastudoval informace a dneska se do toho pustím. Efekt u selektivních herbidiců je prý viditelný už po 3 dnech - pro mojí IT duši je to téměř stejný interval jako restart služby na serveru :).

Kanty> U mě šla v posledním týdnu zahrádka drobet stranou, a to (jak určitě správně tušíte) kvůli hokeji. Zejména včerejšek byl velice zajímavý. Nejprve jsem mohutně držel palce našim SK bratřím a když vyklepli Kanadu, byl jsem na vrcholu blaha. Tento stav mi dlouho nevydržel, přiznám se zcela upřímně, že našim jsem na Švédy moc nevěřil a s obavami jsem večer usedal k televizi. Při svých pocuchaných nervech jsem se stihl i pohádat se ženou, protože jsem jí odvětil, že pokud vyhrajeme, tak sobotní plánované kino ruším. Mělo to i svá pozitiva, žena mě pak aspoň nerušila při povzbuzování našeho týmu a dokonce přežila i můj euforický výkřik při Michálkově gólu těsně před koncem. Obrovskou radost z vítězství následovala ledová sprcha, když mi došlo, že v sobotu bude duel Česko : Slovensko. Proboha, co budu dělat? Jak se s tím srovnám? Vždyť jsme CZ/SK blog, máme se navzájem rádi, jak tohle vysvětlím. Když vyhrají Češi, budou smutní Slováci a naopak. Ale nakonec jsem se uklidnil. Ať už vyhraje kdokoliv, tak si následně z pozice mistra světa podá ruku s bronzovým účastníkem mistrovství, a budeme zase kamarádi:) 

A abych nezapomněl, v noci ze soboty na neděli probíhá plánovaná odstávka TechNet blogů z důvodu údržby. Jedná se o noc americkou, u nás počítejte spíš s nedělním dopolednem. Zuřivým čtenářům našeho blogu se tímto předem omlouvám, na druhou stranu v odstávce vidím i pozitivum. Aspoň se mi tu v diskusi nebudete hádat o hokejovém semifinále a jeho výsledcích:)

Irča> Z časových důvodů se dnes nemohu příliš rozepsat. Kromě toho, že musím dolevelovat manžela v Diablo III, tak mu musím dělat psychickou podporu a poradkyni při řešení závažného problému, který nastal díky naší výhře ve včerejším hokejovém zápasu. Každou sobotu od 16:00 totiž vede raid ve SWTOR (hráči vědí, nehráčí stejně nepochopí :-)).  Ale tuto sobotu od 17:30 budeme hrát semifinále s našimi Slovenskými bratry. 

Myslím, že je již zřejmé, co je třeba vyřešit - raid nebo hokej? Život je někdy složitý, přináší nečekané problémy a člověku nezbývá, než se s nimi poprat a udělat nepříjemná rozhodnutí. Proto uvítám v diskusi vaši radu, jak by měl manžel problém řešit a čemu dát přednost: SWTORu či hokeji? Těším se na vaše odpovědi:)

Hezký vítězný hokejový víkend přejeme a zahradnímu substrátu zdar!
- KFL, Kanty & Irča

Comments (2)

  1. Kazzan says:

    "Musím dolevelovat manžela v Diablo III"… takových žen kdyby bylo na světě více. 🙂

  2. Peter says:

    Karel, podľa popisu a starostlivosti to vyzerá ako keby si pestoval špeciálnu trávu, ktorá sa vlastne ani pestovať nemôže a plantáže sa likvidujú a spaľujú. 🙂

Skip to main content