Co IT týden dal: rezistory a Ohmův zákon, hokejový fanda


Irča> Jak možná víte, v posledních měsících probíhá soutěž pro vývojáře „100x Nokia Lumia pro vývojáře WP7“. Vývojář zaregistruje téma aplikace, kterou chce do soutěže zařadit a my téma buď schválíme nebo zamítneme. Jeden námět – téma – se začalo objevovat v registracích víc než ostatní – Barevné značení rezistorů. Jakožto netechnický člověk jsem vůbec netušila oč jde, ale vzhledem k tomu, že se zjevně jedná o oblíbené téma pro telefonní aplikaci, nedalo mi to a hodila jsem dotaz do pléna v kanceláři: „Co jsou rezistory a co znamená, že se značí barevně?“

Jak už se pomalu stává tradicí, chudák, který byl po ruce a rozhodl se uvést mě do problematiky byl kolega Štěpán (Kanty seděl naproti a jen se tiše bavil na Štěpánův účet). Bohužel pro mně jsem Štěpána zrovna vytrhla uprostřed vyplňování jakéhosi moc důležitého a užitečného formuláře, bez jehož vyplnění by nemohl odjet na TechReady. Jinými slovy jsem se v tu chvíli stala ideálním cílem, na kom si vybít frustraci z vyplňování zmíněného formuláře. „Rezistor je součástka, která dělá odpor.“ Toto vysvětlení mi opravdu hodně pomohlo. Jaká součástka, jaký odpor?? Tak jsem se zkusila zeptat znovu a to jsem neměla dělat. S mírně zvýšeným hlasem, zarudlým obličejem a jiskrným pohledem (čti: zuřící, křičící) se mi Štěpán snažil vysvětlit nějak jinak, co je rezistor a na co je dobrý. Nakonec dokonce ze svých zásob vytáhl jakousi destičku, kde mi rezistory názorně ukázal. A hle, opravdu ty malé chcaplíky měli různé barevné proužky. Zkusila jsem se ještě zeptat, jak se pozná, jakou barvičku má uživatel zvolit, když potřebuje rezistor do něčeho namontovat. „Spočítáš si to – ohmův zákon“. V tento moment jsem pochopila, že v zájmu zachování Štěpánova zdraví a hlavně našich dobrých vztahů, bude lepší, když problematiku rezistorů opustím, ač jsem na konci nebyla ani o kousek moudřejší než na začátku. Náš krátký rozhovor mi ale postačil k tomu, abych věděla, že je naprosto v pořádku a dokonce nutné, aby na Windows Phone aplikace na rezistory existovala. Jen nechápu, proč nikdo nenapíše taky nějakou užitečnou aplikaci na kabelky a boty?

Kanty> Pravda je, že jsem nejprve pobaveně sledoval Štěpánovu stále rostoucí zuřivost a posléze i zoufalství (to když Irča podotkla, že velikost odporu by se přece měla jednoduše poznat podle fyzické velikosti té součástky, né?). Pak jsem se rozhodl dokázat si, že mám pedagogické schopnosti, a zkusil jsem to Irče vysvětlit tak, aby to úměrně svým potřebám pochopila. Po asi desetiminutovém dohadování jsme na nakonec dohodli na definici, podle které je “rezistor jeden z těch malých, ale nezbytných caplíků, které jsou ve většině spotřební elektroniky, a ač je stejně malinkatý, barevné proužky na jeho těl dávají technikům najevo, že je každý jiný”. Takže tak.

A když už Irča načala Windows Phone téma: pro fanoušky hokeje není tajemstvím, že dnes začíná mistrovství světa v hokeji, proto s námi během následujících čtrnácti dní nebude moc řeč. Speciálně během zápasů se odhlašujeme z pošty, komunikátorů, messengerů a vypínáme telefony, abychom mohli nerušeně sledovat zápas. No a pokud jej náhodou zmeškáme, není problém. Coby hrdí majitelé Windows Phone telefonů totiž můžeme zdarma stahovat oficiální aplikaci 2012 IIHF, která kromě výsledků jednotlivých utkání přináší i souhrnné informace o celém šampionátu včetně sestav týmů, výsledkových tabulek a nejnovějších drbů z mistrovství. No není to paráda?

              

Abych nezapomněl, KFL dneska a celý příští týden dovolenkuje, proto jeho část CITD vynecháme a pouze mu věnujeme tichou vzpomínku.

Pohodový víkend plný hokejových (i jiných) vítězství přejí

Irča, Kanty a KFL v.z.

Comments (0)

Skip to main content