Důležité novinky ve službě SkyDrive


Nějakou dobu se o tom šuškalo, nyní je to oficiálně venku: cloudové úložiště SkyDrive mění nabídku kapacity pro koncové uživatele, nabízí nové aplikace pro synchronizaci mezi počítačem a cloudem a nechybí ani aktualizace aplikací pro mobilní zařízení. Novinek je hodně, pojďme si je tedy probrat jednu po druhé.

Velikost úložného prostoru

Služba SkyDrive doposud nabízela 25 GB místa každému zdarma, přičemž tato kapacita byla dostupná buďto přes webové rozhraní, nebo aplikace a klienty třetích stran, případně přes aplikace pro chytrá mobilní zařízení. Součástí tohoto prostoru bylo i omezení velikosti jednotlivého souboru na 100 MB, které bylo následně zvýšeno na 300 MB. SkyDrive dále spravoval oddělené paměťové prostory (obvykle o velikosti 5 GB) pro další aplikace typu synchronizační aplikace Mesh a podobně. K těmto prostorům se nebylo možné dostat jiným způsobem než přes vybranou aplikaci.

Nové podmínky a možnosti využití jsou následující:

 • SkyDrive nově nabízí pouze jediný, společný úložný prostor, který budou využívat všechny aplikace tuto službu využívající
 • Nový uživatel služby SkyDrive dostane v základu 7 GB prostoru zdarma (ze statistik využitelnosti vyplynulo, že pouze necelá promile uživatelů SkyDrive používá více než tuto kapacitu)
 • Uživatele, kteří již nějakou dobu službu SkyDrive využívají, mohou po omezenou dobu provést upgrade úložiště na velikost 25 GB zdarma (viz kapitola níže)
 • Maximální velikost jednotlivého souboru se zvyšuje na 2 GB
 • Nově je možno využít dokupování dodatečné kapacity a rozšířit tak kapacitu svého SkyDrive až na aktuální maximum 125 GB (při ceně 960,- Kč za rok), což spolu s předchozím bodem otevírá poměrně zajímavé možnosti pro zálohování a další, dosud obtížně představitelné scénáře.

image

Zachování 25 GB pro stávající uživatele

Pokud již SkyDrive využíváte a máte zde nahráno více než 7 GB dat, automaticky se vám zachovala velikost 25 GB. Pokud zde máte méně než 7 GB dat, máte po omezenou dobu možnost provést zdarma upgrade na původní kapacitu 25 GB. Jednoduše se přihlašte na domovskou stránku SkyDrive a pokud v horní části obrazovky vidíte tento banner:

image

stačí kliknout a v následné nabídce upgradovat zdarma:

image

přičemž tato akce se provede téměř okamžitě:

image

Celý popis provedení bezplatného upgrade krok za krokem naleznete zde.

Synchronizace s počítači

Pokud jste si zkušebně nasadili Windows 8 Consumer Preview, pravděpodobně jste v Metro rozhraní postřehli aplikaci s názvem SkyDrive. V této aplikaci můžete pohodlně brouzdat svým SkyDrive úložištěm a komfortně pracovat se soubory, přičemž se provádí i synchronizace souborů do lokálního úložiště, takže se soubory můžete pracovat, i když zrovna nejste připojeni k internetu. Další zajímavou možností je procházení kompletní souborové a adresářové struktury na jiném (například domácím) počítači, který má rovněž SkyDrive klienta nainstalovaného.

Pokud vás však nebaví čekat na finální uvedení Windows 8, máte nyní k dispozici stejně fungující aplikaci i pro Windows 7 a Windows Vista (mimochodem aplikace se dá úspěšně nainstalovat i ve Windows 8; pokud nejste fanoušky Metro rozhraní a pracujete výhradně na desktopu, pak tuto možnost zajisté uvítáte:). Stahovat můžete ze SkyDrive Centra aplikací, instalace je jednoduchá, jediná důležitá volba je umístění adresáře, který bude se SkyDrive synchronizován:

image

Po dokončení instalace a přihlášení se rozběhne úvodní synchronizace a můžete začít přímo využívat soubory uložené na SkyDrive:

image

A když už se bavíme o počítačích, stojí za zmínku, že v Centru aplikací můžete stahovat i aplikaci pro Mac OS X, což vám po instalaci umožní přímo z Finderu pracovat se soubory na SkyDrive uloženými.

Podrobný popis nasazení aplikace krok za krokem naleznete zde.

Mobilní zařízení

Před nějakým časem Microsoft uvedl aplikaci SkyDrive pro svou mobilní platformu Windows Phone (o čemž jsme psali na TechNet blogu), v souvislosti s novými možnostmi pak je k dispozici nová verze SkyDrive 2.0. Pokud již SkyDrive na telefonu instalován máte, Marketplace vám automaticky nabídne aktualizaci na novou verzi, noví uživatelé mohou instalovat rovnou novou verzi, opět z Windows Phone Marketplace.

K dispozici je i aplikace pro iPhone a iPad. Ta samozřejmě není k dispozici na Windows Phone Masrketplace, naleznete ji na AppStore.

Další informace o SkyDrive novinkách včetně videí naleznete na blogu Windows 8, aplikace pro Windows 7, Windows Vista, Mac OS X, Windows Phone, iPad a iPhone naleznete ve SkyDrive centru aplikací,

- Kanty

Comments (8)

 1. Bender1 says:

  Zdravím, chtěl bych se zeptat, je normální, když se mi pod účtem správce bez zapnutého UAC ve Windows Vista vždy spustí hláška "SkyDrive nezle spustit s plnými právy správce. Restartujte SkyDrive bez práv správce.

 2. A jak to prosím vypadá s Live Mesh? Leckde se na netu píše, že tímto skončil. Ale Microsoft se o tom nezmiňuje a zatím mi vesele funguje dál. Myslím, že nejen pro mě je důležitá synchronizace oblíbených položek a šablon atp.

 3. René Spišák says:

  Moje řeč. POužívám Mesh hlavně kvůli synchronizaci Favorites atd. a pak pro implementaci "vzdálené plochy". Toto všechno prostě končí?

 4. tom says:

  to Bender1

  měl jsem ten samý problém.

  včera jsem to vyřešil, vytvořil jsem nový účet bez práv, nainstaloval do PC na disk D, nový účet smazal a krásně to funguje.

 5. Matt says:

  Je nějaká možnost synchronizace jen určitých složek jako u Live Mesh? Nechce se mi na všechno vytvářet symlink

 6. novosad@atlas.cz says:

  Taky mě trápí nemožnost určit synchronizaci dané složky. V  nějaké diskusi jsem zahlídl, že to snad v další verzi bude pořešeno. Navíc se mi to zdá zoufale pomalé, ale možná to je jen můj dojem.

 7. Bender1 says:

  to Tom

  Děkuji ti moc za radu, ale právě jsem líný toto udělat a doufal jsem, že je nějaký jiný směr, jak k tomu dojít, ale jak vidím, asi SkyDrive program nebudu používat.

 8. Anonymous says:

  Poslední aktualizace: 20.2.2014 V tomto článku naleznete souhrn materiálů z TechNet

Skip to main content