Týden novinek ve Windows 8: Windows To Go


Běh Windows z externího USB úložiště se v Redmondu začal navrhovat už před poměrně dlouhou dobou. Tento článek pojednává o tom, proč se tato technologie vyvinula, co je k ní zapotřebí a pro jaké scénáře je zamýšlena. Její použití přináší výhody zejména ve velkých podnicích, kde mohou být počítače bez jakékoliv centrální správy a jediné, co je potřeba centrálně spravovat, jsou flashky zaměstnanců.

Pokud Windows nabootuje z USB úložiště, pro uživatele se nic nemění. Může přistupovat na místní disk. Co však může být zakázáno, je zápis či čtení z oddílu na USB, na kterém je Windows To Go. Takový oddíl jde označit jako neviditelný a v systému se bude tvářit jako offline. USB úložiště s Windows To Go se ve správci disků tváří jako offline disk.

Hlavní výhoda je pohodlnější práce z domova. Zaměstnanec může na svém domácím PC nabootovat do stejného prostředí, jako v práci. Další oblastní využití jsou organizace, kde zaměstnanci pracují na vlastních strojích. Není potřeba rekonfigurovat síť ani připojovat síťové jednotky. Zaměstnanec prostě nabootuje Windows s podnikovými aplikacemi na svém PC. V neposlední řadě je toto řešení výhodné při sdílení jednoho PC více uživateli. Například policejní důstojník nabootuje PC ve služebním autě ze svého USB úložiště a po ukončení služby si klíč zase odnese. V autě tak nezůstanou uložena citlivá data.

windows-to-go

Windows To Go půjde nasadit na zařízení, která mají USB 2.0, 3.0 nebo eSATA. Windows rozpoznávají konkrétní stroje podle SMBIOS UUID. Při prvním bootu z neznámého stroje jsou nainstalovány potřebné ovladače. Windows 8 obsahují oproti předešlým Windows více ovladačů, takže na naprosté většině PC nebude ani nutné dodatečné připojování k Windows Update za účelem stažení potřebných ovladačů.

Největší výzvou pro vývojáře představoval problém střídavého bootování Windows z různých konfigurací PC. Proto je USB úložiště rozděleno na dva oddíly. První FAT32 oddíl o velikosti 300 MB obsahující boot managery pro BIOS i UEFI. Druhý je NTFS oddíl pro systém a aplikace. Ten lze ještě rozdělit na dvě části – jednu systémovou, která je skrytá, a druhou pro uživatelská data, na kterou může uživatel zapisovat. V současné době je nejmenší podporovaná velikost úložiště 32 GB.

Důležitou novinkou Windows 8 boot manageru je možnost nabootovat z Windows To Go, aniž by byla tato možnost zapnuta v BIOSu. Uživatel může jít do Ovládacích panelů a nastavit tam možnost přednostního bootování z Windows To Go, když je přítomen. Toto nastavení je přístupné přes systémové politiky, takže jde nastavit centrálně. Není to však funkce, která bude zpětně implementována i do Windows 7.

Je-li systém nabootován z úložiště, které je vně skříně, logicky vyvstává problém – co se stane, když uživatel úložiště za běhu systému fyzicky odpojí? V takém případě jádro zmrazí systém. Pokud se do jedné minuty úložiště opět připojí, systém se obnoví. V opačném případě se systém vypne.

Windows To Go nezanechává na počítači, na kterém běží, žádné stopy. Stránkovací soubor je umístěn na USB úložišti. BitLocker je podporován. Windows Update funguje beze změn. 

Windows To Go nabízí nové možnosti na poli enterprise řešení. Je výhodný například v případech, kdy cestovní profily nejdou kvůli nárokům na datový přenos nasadit a ukládání nastavení aplikací na SkyDrive se příčí firemním politikám.

- Václav Dajbych, MSP

Comments (0)

Skip to main content