Týden novinek ve Windows 8: Připojení k telefonním sítím


Windows 8 umožňuje připojení k 3G a 4G sítím bez instalace hardwaru či softwaru třetích stran. Je schopný po probuzení z režimu spánku obnovit připojení do jedné sekundy. Windows Update nebude stahovat aktualizace, pokud je k dispozici jen připojení, které je placené podle objemu přenesených dat. Všechny aplikace na Windows Store musí dbát na objem přenášených dat, pokud se do sítě připojují.

Windows 8, jakožto operační systém zaměřený na tablety, umožňuje připojení k bezdrátovým telefonním sítím 3G a 4G, aniž by bylo potřeba připojovat další hardware či instalovat ovladače nebo aplikace třetích stran. Centrum síťových připojení a sdílení si pamatuje, k jakým sítím se připojujete. Když se ručně odpojíte od sítě, Windows se k ní už automaticky nepřipojí. Když se připojíte k jiné síti, Windows jí přiřadí vyšší prioritu a příště se už připojí k ní. Když jste připojeni přes 3G a jste v dosahu Wi-Fi sítě, Windows se automaticky odpojí od 3G a připojí se k Wi-Fi, protože Wi-Fi jsou obvykle rychlejší a nepotřebují vysílání tak silného signálu, což šetří baterii.

Mobilní připojení jde označit jako placené za přenos dat. To znamená, že se přes toto připojení nebudou stahovat systémové aktualizace, a to ani kritické. Výjimku tvoří jen ty aktualizace, které odstraňují červy. Před vyčerpáním datového limitu vás systém upozorní. Aby to nastalo co možná nejpozději, musí všechny aplikace ve Windows Store přistupující k síti povinně implementovat nové API Windows.Networking.Connectivity.ConnectionCost. To aplikaci sdělí, jaký druh připojení je k dispozici, aby pak mohla například stahovat obrázky v nižším rozlišení a šetřit tak síťový tok a čas. Vzhledem k tomu, že nahrání aplikace na Windows Store doprovází celá řada unit testů, nelze toto rozhraní implementovat jen tak na oko. Správce úloh navíc zobrazuje u každé jednotlivé aplikace objem přenesených dat.

Celá oblast kódu starající se o síťová připojení doznala architektonických změn a byla důkladně optimalizována. Výsledek skutečně stojí za to. Windows dosud trvalo poměrně dlouho, než se po probuzení z režimu spánku dokázal vzpamatovat a obnovit síťové připojení. A to i v případě připojení přes Ethernet. Windows 8 už tímto neduhem netrpí a dokáže spojení obnovit za zhruba jednu sekundu.

Protože s tabletem se dá v letadle už poměrně dobře pracovat, podporuje Windows 8 stejně jako Windows Phone Airplane mode. Ten vypne telefonní připojení, Wi-Fi, FM rádio a Bluetooth, aby nedocházelo k interferencím s navigačními systémy jako VOR, DME, NDB, TCAS/ACAS či ILS.

- Václav Dajbych, MSP

Comments (0)

Skip to main content