Týden novinek ve Windows 8: SkyDrive


Jedna ze součástí Windows Live, která bude do systému značně integrována, je SkyDrive. Ve Windows 8 bude usnadňovat celou řadu scénářů, které byly dříve lehce uchopitelné jen pro technicky zdatné uživatele. Od sdílení fotoalb, přes verzování Office dokumentů, synchronizaci souborů napříč zařízeními až po vzdálený přístup k nim z jiného PC – to všechno SkyDrive výrazně zjednodušuje a zastřešuje. 

Vzdálený přístup k souborům

Některé vaše soubory potřebujete mít na více zařízeních. Pro specifické soubory existují zvláštní služby. Například Exchange Server pro emaily. SkyDrive nabízí obecné úložiště pro všechno. Využívá ho třeba Microsoft Office. Office dokument, který je uložen na SkyDrive, jde otevřít jak z Windows, tak i z Windows Phone. Mnoho funkcí je také dostupných přes webový prohlížeč z kteréhokoliv počítače s připojením k internetu.

K disku na vašem domácím PC můžete vzdáleně přistupovat z předem vybraných počítačů. Potřebné povolení se realizuje zasláním přístupového hesla na váš mobilní telefon, které musíte zadat do počítače, kterému chcete povolit vzdálený přístup. Vzdálená plocha funguje, jen pokud má vaše domácí PC veřejnou IP adresu. SkyDrive dokáže zprostředkovat přístup k souborům i v případě běžného domácího počítače bez veřejné IP adresy.

Ukládání souborů na SkyDrive

SkyDrive byl do Windows Exploreru integrován bez jakýchkoliv kompromisů. Vše, co se dá dělat se soubory uloženými na místním disku, bude možné i se soubory na SkyDrive. Ikony souborů uložených na SkyDrive budou mít v levém dolním rohu malé ikony ukazující stav synchronizace.

skydrive 

Všimněte si nové složky SkyDrive v uživatelském profilu. Bude dostupná automaticky, když se do Windows přihlásíte s Microsoft Account. Vše, co do této složky uložíte, se automaticky synchronizuje se SkyDrive úložištěm. Aplikace budou mít přes dialogové okno přístup k souborům uloženým na SkyDrive. Tímto způsobem půjde odesílat i soubory větší než 2 GB. Tato funkcionalita nebude dostupná jen pro Windows „8“, ale bude zpětně implementována i do Windows 7 a Windows Vista.

Sdílení fotoalb

Ač prohlížeče pomalu začínají podporovat drag & drop souborů i do okna webové aplikace, což je typicky interpretováno, jako že chce uživatel uploadovat tyto soubory na web, rychlost bude vždy prachbídná, protože se vše realizuje přes HTTP protokol. Takový upload fotek na SkyDrive bude o něčem jiném. Připojíte foťák a fotky přetáhnete z USB úložiště do SkyDrive složky. Až se fotky překopírují na místní disk, můžete foťák odpojit. Na samotné odeslání fotek na SkyDrive není potřeba myslet, protože se o to stará v pozadí operační systém. Není potřeba myslet na to, že není dobrý nápad zavírat záložku, kde se uploadují soubory.

Sdílení nabízí celou řadu možností. U složky či souboru můžete práva nastavovat pro konkrétní lidi, všechny přátele (například kontakty z Messangeru, Facebooku, či LinkedIn), nebo můžete práva zapsat to URL a šířit jen odkaz například emailem. Odkaz od příjemců nevyžaduje, aby měli Microsoft Account. Jdou vygenerovat odkazy jen pro práva obsah zobrazit, nebo pro práva zobrazit i upravovat.

Verzování Office dokumentů

SkyDrive v případě Office dokumentů uchovává i jejich předešlé verze. Pokud v dokumentu nedopatřením něco smažete, můžete se vrátiti k předchozí verzi. Protože jsem vývojář, měl jsem dříve cukání si některé Word dokumenty nahrát na svůj Team Foundation Server. Tato funkce na SkyDrive mě však přiměla takto výstřední kroky nedělat a raději jsem zvolil řešení, které je integrováno přímo do Microsoft Wordu.

Náhrada za přílohy v emailu

V dnešní době je poměrně běžné odesílat Office dokumenty emailem. Má to však velká úskalí, protože se dokument roztříští do mnoha kopií a je nemožné určit, která kopie je ta nejnovější, protože žádná není. Musí se z různých fragmentů opět vytvořit. Toto velmi efektivně řeší Office Web Apps, které jsou součástí SkyDrive. Dovolují editovat Office dokument, který je uložen na SkyDrive. Zároveň je možné dokument otevřít v Office na místním počítači. Fakt, že tentýž dokument v jednu chvíli upravuje více lidí, vůbec nevadí.

Ukládání nastavení programů

Každá aplikace bude mít možnost uložit své nastavení na SkyDrive uživatele. Po každé reinstalaci operačního systému tedy nebude nutné zdlouhavě nastavovat každou aplikaci. Nastavení aplikací jako Internet Explorer nebo Microsoft Office bude přeneseno automaticky. Například oblíbené položky v Internet Exploreru budou automaticky synchronizovány mezi desktopovým PC a tabletem.

- Václav Dajbych, MSP

Comments (11)
 1. Integrace SkyDrive do systému je super, čekám na to už hodně dlouho. Nepeíšete ale, kdy to bude (zejména do Windows 7) – jsou už známé nějaké datumy? díky 🙂

 2. JiKra says:

  Líbí se mi to, ale obávám se, že si tou nekompromisní integrací Microsoft opět zadělává na budoucí problémy s antimonopolními úřady.

 3. Chatumbabub says:

  Tak to vypada hodne pekne.

  P.S. Aktivne používam W8 CP, ale Metro je na dvou 24" monitorech docela peklo. Nejsou dostupne nejake informace o moznosti Metro potlacit?

 4. Tomáš Koška says:

  Dobrý den, aplikaci pro Windows 7/Vista uvedeme okolo 30.4. Bude ke stažení přímo z prostředí SkyDrive na webu.

  Tomáš

 5. mimochodem, ve W8CP tam ten SkyDrive nevidím, účet mám jako Windows Live ID… co dělám špatně? je třeba něco donastavit?

 6. Václav Dajbych says:

  SkyDrive do Windows 8 Consumer Preview integrován není. Objeví se v některém z dalších vydání.

 7. Petr says:

  Bude kopirovani fotografii na SkyDrive zasr provadet jejicg zprzneni jako je to dnes automatickou zmenou velikosti?Diky tomu je SkyDrive nepouzitelny jako ulozistevfotografii…

 8. Václav Dajbych says:

  Během kopírování souborů na SkyDrive přes webové rozhraní dochází u velkých fotografií ke menšení jejich velikosti na 2048 pixelů. Toto zmenšení lze však vypnout odškrtnutím příslušného checkboxu v dialogu pro upload.

 9. Tarabys says:

  Svého času (a je to snad rok) jsem četl, že SkyDrive nebude do celkového limitu 25GB zahrnovat fotografie (byly zřejmě myšleny soubory .jpeg), ale stále to není aktivní. Víte někdo jestli to někdy bude realita a jestli ano tak kdy?

 10. SkyDrive je jen rozšířený Mesh says:

  Pokud čekáte na integraci SkyDrive na W7, už nyní můžete s téměř shodnou funkčností používat Windows Live Mesh, který bude na SkyDrive převeden. Poskytuje prostor 5GB.

 11. Anonymous says:

  Poslední aktualizace: 20.2.2014 V tomto článku naleznete souhrn materiálů z TechNet

Comments are closed.

Skip to main content