MCSE a MCSA certifikace jsou zpět! A lepší než kdy dříve!


imageMnoho z vás, narozených před pětadvaceti a více lety, pravděpodobně ví, že MCSE certifikace byla svého času pomyslným vrcholem v certifikační hierarchii Microsoftu a člověk, který se tímto titulem honosil, byl právem požadován za experta v daném oboru. Minimálně čtyři zkoušky nutné pro dosažení certifikace MCSA (Microsoft Certified System Administrator) a minimálně další tři zkoušky potřebné pro získání MCSE (Microsoft Certified Systems Engineer) zaručovaly, že tuto certifikaci obdrží opravdu jen lidé s hlubokými znalostmi. Faktem je, že tato certifikace pak byla často zmiňována u přijímacích pohovorů a majitelům často pomohla získat lepší pracovní pozici.

S postupem času byly MCSE a MCSA certifikace nahrazeny novým modelem, z něhož nejznámější je pravděpodobně MCITP (Microsoft Certified IT Professional). Pravdou ovšem je, že tyto certifikace zdaleka nepřišly do obecného povědomí jako výše jmenované. Proto jsem velmi rád, že MCSE a MCSA certifikace jsou zpět, a lepší. Ptáte se proč?

Protože cloudVeselý obličej

Rozvoj cloud computingu je enormní zejména v posledních měsících a firmy začínají čím dál více hledat lidi schopné navrhovat, implementovat a spravovat cloud řešení. Bohužel právě díky rychlému rozmachu cloud služeb zatím nabídka certifikací nepokrývala aktuální potřeby, a právě proto došlo k znovuoživení certifikačního programu. Ten se nyní zaměřuje na cloud služby a řešení v reálném životě. Místo zaměření na určitou část dané technologie se nové certifikace zaměřují na spektrum produktů a hlubší porozumění celému řešení.

V novém certifikačním modelu máme k dispozici tři úrovně:

Microsoft Certified Solutions Associate (MCSA)

Associate (MCSA) úroveň je nezbytnou vstupní podmínkou pro druhou, expertní úroveň. Tato certifikace potvrzuje základní znalosti nutné pro získání prvního zaměstnání v IT oboru.

Microsoft Certified Solutions Expert (MCSE) &
Microsoft Certified Solutions Developer (MCSD)

Expert úroveň je vlajkovou lodí v novém Microsoft certifikačním modelu a prokazuje, že vaše znalosti jsou relevantní v neustále se měnícím IT prostředí. Certifikace Microsoft Certified Solutions Expert (MCSE) je zaměřená na IT profesionály, kteří mají zkušenosti s Microsoft technologiemi. technology solutions. Certifikace Microsoft Certified Solutions Developer (MCSD) se, jak název napovídá, zaměřuje na vývojáře, experty na vývoj řešení za pomoci Microsoft nástrojů.

Microsoft Certified Solutions Master (MCSM)

Po získání Expert certifikační úrovně je vaším dalším cílem úroveň Master. Nutno říct, že tato úroveň je zaměřena na nemnoho superexpertů, jejichž obrovské znalosti a dlouholetá praxe umožňují využít tuto nejvyšší úroveň ověření znalostí.

Názorné porovnání a rozdíly mezi jednotlivými certifikacemi (MCSA, MCSE, MCSM) ukazuje obrázek níže, stažený z  Microsoft Learning webu:

image

Momentálně jsou k dispozici dvě MCSE certifikace:

MCSE Private Cloud – certifikace zaměřená na řešení privátního cloudu, přičemž požadavky v této certifikaci obsažené nejlépe vystihuje tento obrázek:

image

Druhou oblastí, ve které lze získat certifikaci, je SQL Server 2012. Zde se ovšem oblast expertízy rozděluje do dvou směrů, Database Platform a Business Intelligence. Opět obrazové info z oficiálních certifikačních stránek:

image

Pro podrobnější informace mrkněte na některý z následujících zdrojů:

Přeji hodně štěstí při certifikaciVeselý obličej

- Kanty

Comments (11)

 1. bouska@oksystem.cz says:

  Ty nové certifikace jsou již platné nebo kdy začnou platit? Materiály na webu jsou dost neúplné, popis existujících zkoušek vůbec nové certifikace nezmiňuje.

  Zkoušky 640+642+646=MCITP: Server Administrator on Windows Server 2008 a nově také MCSA: Windows Server 2008. Takže automaticky získáme novou certifikaci?

 2. Jan Matejka says:

  Uvidíme. Vy co mate (stejne jako ja) misto 646 (Server Administrator) zkousku 647 (Enterprise Administrator) máte smůlu. To už je moc:-) Budeme muset zřejmě o jednu zkoušku "níž", abychom se dostali na požadovaný základ:-)

 3. Marek Chmel says:

  Osobně si myslím, že to je krok velmi špatným směrem a to z několika důvodů. Prvním z nich je návrat ke starým zkratkám, které způsobí chaos mezi netechnickými lidmi. Roky vysvětlujeme personalistům a manažerům, že MCSA/MCSE jsou ke starým produktům a byly nahrazeny a nyní jsou zase aktuální? Mnozí lidé, kteří mají původní MCSE jsou opět ve hře jako největší experti .. (zkratka je stejná a význam žádný netechnický človek nepochopí !!). Dalším problémem je Associate termín, který je i v certifikaci Microsoft Technology Associate (opravdu netechnici budou vidět rozdíl v solution associate a technology associate? ne nebudou). Podle mého je to ze strany MS Learning velmi nedomyšlené, kdy jsou nepochopitelné mnohé věci jako třeba 646 a 647 zkoušky, kdy EntAdmin nebude mít MCSA a server Admin ano.

 4. Když už neumíte nic lepšího nabídnout, tak to aspoň umíte krásně ukecat, že?

 5. blogCZSK says:

  Omlouvám se za pozdější odpověď, ověřoval jsem si pár věcí v Redmondu a díky časovému posunu odpověď odrazila večer. Takže:

  To Petr: část zkoušek je k dispozici nyní (a už poměrně dlouho) a dává lidem, kteří ještě tyto zkoušky nemají, možnost je složit a připravit se tak na červen, kdy by měly být k dispozici i nové zkoušky. MCITP:SA bude automaticky upgradována na MCSA, během několika týdnů ten upgrade bude vidět i v transcriptech.

  To Jan: i MCITP:EA bude automaticky upgradován na MCSA, omlouvám se, že jsem Tě dopoledne mystifikoval.

  To Marek: EA i SA dostanou MCSA, viz výše, další názory záleží na úhlu pohledu.

  To Honza: díky za pochvalu:)

  – Kanty

 6. masv says:

  Chci poděkovat za objasnění, že i MCITP:EA automaticky dostanou MCSA 🙂

  diky  

 7. Petr Černý says:

  V mnoha firmách je vyžadována od IT specialistů certifikace, kterou spousta IT lidí realizuje tak, že si stáhne potřebné testy z internetu, naučí se pouze odpovědi na tyto otázky a následný test pak projdou s maximem bodů narozdíl od specialistů, kteří se problematice snaží opravdu porozumět a tito lidé mnohdy takového bodového ohodnocení nedosháhnou. Vzniká zde obrovská nerovnost mezi těmi, kteří si certifikát "skutečně zaslouží" a kteří se na něj jenorázově naučili. Celá koncepce je takto degradována a vůbec nevypovídá o reálných kompetencích specialistů. Je si této skutečnosti Microsoft vědom ? Pokud ano, pravděpodobně situaci nepovažuje vhodnou za řešení, nebo ano ? Určitě by pomohlo, kdyby se tyto testy na internetu nepovalovaly. Jak je vlasthně možné, že jsou na internetu běžně ke stažení ?

 8. bouska@oksystem.cz says:

  Tak to funguje :-). Dnes mi přišel email a v transcriptu mám od 16.4.2012 nové MCSA.

 9. bouska@oksystem.cz says:

  Hm, ale u stažení certifikátu ani v Logo Builderu to není. Tak snad to také přijde ;-).

 10. Anonymous says:

  Poslední aktualizace: 20.2.2014 V tomto článku naleznete souhrn materiálů z TechNet

 11. Anonymous says:

  Poslední aktualizace: 20.2.2014 V tomto článku naleznete souhrn materiálů z TechNet

Skip to main content