Zalétejte si s Microsoft Flight!


Microsoft vydává Flight Simulator od roku 1982. Za tu bodu si získal velké množství leteckých nadšenců. Nyní vyšel další titul s názvem Microsoft Flight. Základní verze, která je zcela zdarma, obsahuje ostrov Hawaii a dvě sportovní letadla. První je dvouplošník Boeing PT-17 Stearman, který sloužil jako výcvikový letoun pro US Air Force. Druhé je moderní Icon A5, který je schopný přistávat jak na zemi, tak i na vodě.

Flight 2012-02-29 11-49-10-75

Další letadla a části zemského povrchu lze do hry dokoupit přes Games for Windows Marketpalce. Už tedy není nutné dlouze hledat kompatibilní doplňky po celém internetu a testovat jejich kompatibilitu s aktuálním grafickým nastavením, jak to bylo u předchozí verze simulátoru. Za několik měsíců se nabízený obsah v Marketplace rozroste o produkty partnerských firem.

O instalaci se stará webový instalátor, který doinstaluje i případně chybějící podpůrné aplikace a frameworky. Hra zabere na disku 1,5 GB. Pro dokupování obsahu je potřeba Microsoft Account (dříve Windows Live ID).

install

Microsoft Flight má propracovanější grafický engine, než jeho předchůdce. Není tak náročný na systémové zdroje, takže se dá hrát i na notebooku. Na výkonném desktopu je schopen nabídnout detailní krajinu. Důraz byl kladen i na zvukovou stránku. Jsou slyšet například i brzdy kol.

Flight 2012-02-29 12-08-04-77

Flight je vhodný především na začínající hráče, kteří toho o letectví zatím moc nevědí. V jednotlivých misích se naučíte ovládat letadla, provádět kontroly nebo význam navigačních světel vedle dráhy. Podle toho, jak vám létání jde, dostáváte body a různá ocenění, které se zobrazují ve vašem profilu. Na rozdíl od minulé verze jsou tentokrát výukové mise zábavné, takže i když neuspějete, máte chuť je zkusit znovu.

Flight 2012-02-29 12-10-03-24

Vedle misí se dají sbírat takzvané Aerocaches. Jedná se o svítící objekty vznášející se v prostoru, které seberete, když jimi prolétnete. K tomu je ale nejprve musíte najít, což nebývá snadné. U každého je dostupná nápověda. Když správně použijete Bing Mapy, víte, ze kterého letiště máte vzlétnout a kam asi letět. V blízkosti Aerocache se pak dozvíte, kolik mil je od vás daleko. Správný směr vám ale nikdo neřekne. Některé z nich jsou omezené časově, k určitým se zase bez helikoptéry nedostanete.

flight

Kromě toho hra nabízí i jednotlivé mise. Jde většinou o to provést jednoduchý vyhlídkový let, dopravit někam náklad, nebo rychle přepravit zraněné lidi k nemocnici. Můžete létat mezi stožáry větrných elektráren s cílem prolétnout svítícími branami co nejrychleji, nebo provést co nejhladší přistání za silného větru nebo snížené viditelnosti, případně obojího. Oproti Flight Simulatoru X jdou dlouhé a někdy nudné přelety v misích přeskočit. Jde jí tak zalétnout velmi rychle, protože provede jen ty důležité části letu a ty méně podstatné vynecháte. Skóre z mise je pak ale o něco málo nižší.

Tím to rozhodně nekončí, ale teprve začíná. Tým Microsoft Flight usilovně pracuje na dalších oblastech i letadlech, jako například Lockheed SR-71 Blackbird. Dle slov vedoucího týmu je toto teprve náznak toho, čeho se můžeme v budoucnu dočkat.

Pokud se chcete podívat na video ze hry, mrkněte například na toto video natočené přímo ze hry, případně na oficiální trailer.

Pro hráče s velkým zájmem o letectví a nacvičování reálných postupů je zatím plně k dispozici Flight Simulator X. Jeho doplňky ho posunuly ještě o značný kus dále. Vznikly dva virtuální světy IVAO a VATSIM. V nich hrají všichni piloti jeden velký multiplayer nezávisle na tom, jaký simulátor mají. Někteří jsou piloti, jiní řídící letového provozu. Komunita průběžně proškoluje začínající členy, kteří skládají testy a zkoušky s cílem je naučit reálné postupy. Flight Simulatoru X jde rozšířit i o detailně zpracovaná letadla jako například Boeing 737. Má funkční takřka všechny spínače a přístroje v kokpitu, funkční FMC (počítač pro konfiguraci automatického letu) a jeho motory nejdou nastartovat klávesovou zkratkou CTRL+E, ale musí se dodržet reálný postup.

- Václav Dajbych, MSP

Comments (0)

Skip to main content