TechDays 2012: poděkování a shrnutí


Minulý týden byl ve znamení naší největší konference – TechDays 2012. Než se všichni vrátíme k rutinnímu provozu, rádi bychom k akci napsali pár slov.

Předem se sluší poděkovat všem účastníkům, kteří se přišli podívat. Celkem dorazila tisícovka návštěvníků (Brno cca 390, Praha cca 600), což je krásné číslo, a my děkujeme. Sledovat šrumec o pauzách a přesun “davu” v obou městech je vždycky příjemnou podívanou, zvlášť když je příležitost zaslechnout mezi řečí komentáře k akci jako takové či jejímu obsahu. Díky!

Letos jsme také využili Twitteru s vlastním hashtagem ke sbírání názorů a zpětné vazby. Bylo zajímavé, že Twitter využívají spíše vývojáři než IT odborníci, a to v poměru zhruba 3:1. Velká část tweetů se týkala obsahu, ale našly se samozřejmě i konstruktivní připomínky (zima/teplo v sále, hluk z kuchyně apod.), které nám daly šanci věci operativně a rychle řešit. Stejně tak se našly obecné kritické připomínky, na které jsme reagovali, ale obvykle už nedostali zpět doplňující odpověď, takže jsme nevěděli, co je špatně a co máme upravit. V každém případě díky všem, kteří akci komentovali, ať už to bylo jakkoli pozitivně či negativně.

Hodnocení?

A teď shrnutí z komentářů (Twitter, Facebook + v místě). Detailnější výsledky budeme mít po zpracování dotazníků, prozatím alespoň takhle.

Nejprve pozitiva:

  • Organizačně hladká akce, rychlé registrace, dodržování rozvrhu.
  • Kvalitní obsah, kvalitní prezentující.
  • Dobré jídlo, expozóna, relax zóna.
  • Kyvadlová doprava v Praze.

A teď něco méně veselého:

  • Chybějící free wifi v místě akce.
  • Padající připojení v sále, a tím pádem občas nefunkční dema.
  • Nečitelné odkazy v prezentacích (DEV část).
  • Nepohodlné židle (Praha).

Našly by se i svým způsobem kuriozní komentáře, např. že v Brně byly otylé hostesky,  masáže u stánku partnera byly bolestivé, časopis ExtraPC volně dostupný na konferenci má divný obal apod. Ty zmiňuji jen pro úplnost, spíše nám vyvolaly úsměv na tváři.

Ale k těm negativním komentářům. Níže napsané berte jako vysvětlení, nikoli jako výmluvu.

  • Internetové připojení pro účastníky je vždy dilema. Na jednu stranu nechceme, aby lidé o přednáškách brouzdali po internetu nebo pracovali, a rušili tím ostatní, na druhou stranu bychom rádi poskytli kvalitní službu. Co z toho vybrat?
    Pak je tu otázka dostupnosti. Hotelové sítě jsou problémovým bodem každé akce, a jak se ukázalo i na Tech Days, jejich spolehlivost není nejlepší, ačkoli si za ně pronajímatel prostor účtuje nemalé peníze a přestože jsou zcela dedikovány pro podium. Pokud bychom část kapacity dedikovali účastníkům, vyvstanou tři maličkosti. První je cena, která v případě zcela veřejné sítě atakuje statisícové částky, a kterou bychom museli zohlednit ve vstupném (přičtěte si minimálně 400 Kč na osobu). A i kdybychom touto cestou šli, je tu pak riziko, že připojení nezvládne nápor 500+ lidí a nebude fungovat. Nehledě k tomu, že by pak pro podium zbyla jen část pásma, navíc ze stejného segmentu jako má publikum. A co je v takovou chvíli horší? Nefunkční a zaplacený internet? Anebo žádný internet?
    Pro příští akci se zamyslíme nad tím, zda nepozvat externí firmu, která by připojení řešila, ale vše je samozřejmě otázkou nákladů a poměru cena/výkon. Dnes, kdy má prakticky každý v mobilu internet, snad absence připojení není až tak kritická. Nebo se mýlíme?
  • Padající internet se váže k předchozímu bodu. Dedikovaný kabel, dedikovaná linka, vlastní segment, shaping, a přesto jsme se nevyhnuli výpadkům. Hotel se dušoval, že zkrátka nemůže být a nebude problém, a přesto byl. Sice se s nimi po akci můžeme hádat o penězích, ale na výsledném efektu to bohužel nic nezmění.
  • Odkazy v prezentacích nejsou určeny ke čtení či zapamatování, protože jsou obvykle dlouhé, ale k tomu, aby v prezentaci byly, až si je návštěvník stáhne po skončení akce. Pokud jsou v prezentaci odkazy, které si má divák zapamatovat, jsou obvykle kráceny a čitelně značeny.
  • Co říci k nepohodlným židlím? Pokud bychom zaváželi jiné židle, než nabízí daná lokalita, opět se to promítne do nákladů a tím pádem nejspíš do vstupného.

A nakonec jedna důležitá věc. Tech Days neměly být a nebyly výdělečnou akcí. Vstupné účastníků sloužilo pouze na pokrytí části nákladů.

Co příště?

Vzhledem ke komentářům na cenu vstupného a dalším, máme jednu otázku. Pokud bychom dělali stejně velkou akci, jaký model byste uvítali?

  • Placená konference stejně jako Tech Days.
  • Akce zdarma, ale bez jídla, pouze s pitím (např. voda, ne káva). Jídlo (snídaně, svačina, oběd…) a další pití (káva, kola, pivo…) by si každý platil sám.

Odpovídat můžete do komentářů tohoto článku.

Závěrem

Prezentace z akce budou dostupné na webu www.microsoftdays.cz během příštího týdne. Záznamy o něco pozdeji, jakmile budou zpracovány.

Dlouhý pětiměsíční maraton s názvem Tech Days skončil. My jsme si celou akci užili a stejně tak doufáme, že jste si ji užili i vy, a že pro vás především byla přínosem. Někdy příště, snad za rok, se budeme těšit opět na viděnou.

Za celý realizační tým Tech Days,
– KFL

Comments (19)

  1. kamil says:

    Mé připomínky k akci:

    – byla uskutečněna příliš brzy po uvedení bety Win8+VS 2011, takže jsem až moc často slyšeli, že přednášející měli produkty k dispozici cca hodinu před námi (ale i tak byla odbornost na vysoké úrovni)

    – nebyl předem (alespoň pro sekci DEV) k dispozici žádný program, celý první den bylo psáno jen "Windows 8…", informace na nic

    – proč bylo tvrdé rozdělení mezi DEV/IT? Když jsem se chtěl podívat na jednu IT přednášku, tak mě bylo řečeno, že to nelze

    – s prominutím stupidní náramky, navíc sedadlo natvrdo přiděleno (místo mi nevyhovalo, chtěl jsem ho vyměnit, ale náramek byl na ruce a už nešel sundat, tak mi bylo řečeno, že smůla…)

    – s předchozím souvisí i to, že přednášející několikrát řekli, aby lidé seděli ve předu, jenže místa byla natvrdo….

    – u placené akce mu první den ráno chyběla (po daleké cestě) káva a něco k zakousnutí 🙂

    – nákup lístku byl docela porod, potřeboval jsem platit fakturou a stálo to za to (byl jsem jeden z prvních a těch zmatků …), řešit vstupenky přes Ticketportál není podle mě pro takovou akci to pravé ořechové

    Jinak proti placené variantě nic nemám.

  2. Michal Zobec says:

    @kamil:

    v brně (it) si každý sedl jak chtěl, já až v půlce dne zjistil že mám definované místo (ani jsem se nedíval kde).

    při úvodu konference jsem zaznamenal něco ve smyslu že se může přebíhat mezi IT/DEV přednáškami.

  3. hercous says:

    mé postřehy k akci v Praze – sekce IT Odborníci:

    – free wifi je IMHO nesmysl při takovém počtu lidí

    – nefunkční konektivita pro dema

     – to bylo opravdu špatné, protože live ukázky jsou vždy velký přínos

     – nedalo se to řešit nějak operativněji, když 1. den byl problém, aby to bylo 2. den lepší?

    – vysoká úrověň přednášek – z mého pohledu byly nejlepší:

     – Novinky ve Windows 8

     – Novinky v PowerShellu

     – Novinky ve Windows Serveru 8

     – Správa IT v roce 2012 – Od infrastruktury po privátní cloud v podání Jana Matějky asi vůbec nejlepší!

    Celkově spokojenost!

    P.S.: Ty židle byly ale fakt strašný …

  4. Holan Jan says:

    Musím souhlasit s Kamilem:

    – Program mohl být někde rozepsán i v papírové podobě, tak jak byl napsán pouze na slajdu o přestávkách.

    – Přebíhat mezi DEV/IT asi možná šlo, ale nikde jsme se to nedozvěděli.

    – A samozřejmě problém s místy. Taky mě překvapilo, proč na přednášce říkají že si máme sednou dopředu, když bylo určené místo – rozpor.

  5. Kverulant says:

    Bože, je to takový problém si tu síťovou konektivitu den či dva předem vyzkoušet a zjistit, že připojení od hotelu je nevyhovující ? Prostě připojení s FUPem příšte u placené akce NEBRAT

  6. KFL-MS says:

    Kverulant> Ale vůbec ne. Zkoušelo se den předem, zkoušelo se ráno, zkoušelo se o pauzách – vždycky to fungovalo.

    V Brně bylo připojení v rámci hotelu, potom přímo od GTS (veřejné IP), v Praze UPC 100 Mbit. Ale většinou se něco pokazilo na cestě, v Praze kupříkladu někdo zakopl v kuchyni o kabel, a než se na to přišlo, přednáška byla hotová.

  7. hercous says:

    KFL-MS>

    … nekdo zakopl v kuchyni o kabel? OMG jak tam maji resenou kabelaz???

  8. KFL says:

    Jo, tak to já nevím, ale povedlo se :).

  9. novosad@atlas.cz says:

    Příští konferenci bych rozhodně uvítal jako akci pořádanou zdarma.

  10. KFL says:

    Rintintin> Takže bez jídla, chápu to správně?

  11. My1Space says:

    diky za akci.

    Moje postrehy: (Praha, dev)

    – free wifi by jen rusila. Na to malo co kdo potřebuje staci mobil.

    – skoda te konektivity, ale přednášky nijak neutrpely.

    – rezie nebyla prilis bystra a nastaveni klimatizace bylo mizerne.

    – cena se mi zda primerena. Akci neberu jako ryze odbornou ale spise jako ukázku toho, co je noveho.

    Dalsi akce bych si predstavoval v podobnem duchu a za podobny peniz. Ty co mají zajem 2 000Kc neodrazi a aspoň to odfiltruje "sberace propisek" 🙂

    Celkove se mi akce hodne libila a tesim se na pokracovani 🙂

  12. Kazzan says:

    Pokud by už akce byla realizována jakkoliv (zdarma, placená), určitě by se u obou variant nabízela možnost "přiobjednat" si i wifi připojení.

    Problém s připojením u demo ukázek byl znatelný, ale i tak to neztratilo z kvality přednášek.

  13. kamil says:

    Dobrý den, jsou už někde k dispozici záznamy přednášek a slide? Chtěl bych se mrknout na ty, kde jsem nemohl díky tvrdému rozdělení IT/DEV být. Na web je psáno, že "Prezentace a materiály z konference budou ke stažení do 27. 3. 2012.", ale nikde je nemůžu najít a už zbývá jen 6 dnů.

  14. KFL says:

    Kamil> Prezentace už se publikují, záznamy by měly být dnes, takže do konce týdne by vše mělo být na webu (doufám :).

    Mezi tracky šlo přecházet – omlouvám se, pokud tato informace zapadla, nebo vás hostesky nepustili do jiného sálu :(. Příště si to ohlídáme více.

  15. kamil says:

    Díky za prezentaci, jen se ještě zeptám – záznamy budou také? Např. z prezentace o Powershellu 3.0 se moc nedozvím 🙂

  16. KFL says:

    Kamil> Ano, záznamy pro účastníky akce budou, doufáme, příští týden. Veřejně potom o cca měsíc později.

  17. vojtech@fadrny.cz says:

    Zdravím, kdy cca budou záznamy k dispozici? Jakým způsobem budou účastníkům akce distribuovány, když veřejně mají být později?

    Díky za info.

  18. KFL-MS says:

    Vojtěch> Záznamy jsou v procesu, poněkud déle, než jsme předpokládali :(. Všichni účastníci dostanou e-mail s odkazy na videa, veřejně budou potom videa publikována na MSTV.

  19. vojtech@fadrny.cz says:

    Zdravím, je již známé nějaké orientační datum kdy budou záznamy k dispozici? Psalo se tu o konci března, ale již bude konec dubna 🙁

    Děkuji za odpověď.