Záznam, prezentace, seznam příkazů a Q&A z prvního dílu PowerShell akademie


V první částí minisérie o PowerShellu pro začátečníky vás David Moravec seznámí s obecnými principy fungování PowerShellu, ukáže vám jednotlivé konzole, které lze použít, seznámí vás s nejdůležitějším příkazem "Get-Help", vyhledání dostupných příkazů pomocí "Get-Command" a dozvíte se i základní informace o práci s rourou, to vše proloženo četnými živými ukázkami.

Videozáznam, prezentaci a seznam příkazů použitých během lekce můžete stáhnout zde:

PowerShell akademie - 01 - Úvod do PowerShellu – videozáznam

PowerShell akademie - 01 - Úvod do PowerShellu – prezentace

PowerShell akademie - 01 - Úvod do PowerShellu – seznam příkazů

Další informace o PowerShell akademii najdete v tomto článku.

Otázky během prvního dílu padly následující:

Bylo by možné včlenit do akademie Lexikální analýzu zpracovávaného PS textu/skriptu?
Tak to je rozhodně zajímavá otázka, kterou bych u první lekce nečekal 🙂 Rozhodně nepočítám s lexikální analýzou do žádného pokračování (ani do případných dalších, po již čtyřech naplánovaných). Téma mi přijde tak moc odborné, že v cílové skupině (administrátoři) nepředpokládám využití.
Pokud by vás ale téma zajímalo, můžete se například podívat na jeden z mých posledních příspěvků na blogu (http://powershell.cz/2012/01/01/ise-list-variables-in-active-script-pane/). Tam jsem o využítí Tokenizer API trošku psal.
Jinak vynikající příklady ke studiu jsou například skripty od Lee Holmese: http://poshcode.org/2164 nebo http://www.leeholmes.com/blog/2007/11/07/syntax-highlighting-in-powershell/

Tabulátor jde v historii dozadu. Da se jít i dopředu (např. pomocí Shift-TAB)?
Ano, pokud myslíte při použití znaku #, lze při ***-Tab procházet historii opačným směrem.

Dobrý den, jak je hluboká historie? Ořezává se, nebo je neomezená?
Moc dobrý dotaz 🙂 Standardně se do historie ukládá posledních 64 příkazů. Toto číslo je ovlivněno proměnnou $MaximumHistoryCount. Dá se nastavit i vyšší (nižší) číslo. Já mám ve svém prostředí nastaveno na 2048. Pokud byste chtěl historii také změnit, stačí uložit následující nastavení (libovolné číslo):
$MaximumHistoryCount = 1000
do vašeho profilu. Více o profilu například na http://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/desktop/bb613488(v=vs.85).aspx Předpokládám, že se o profilu budu zmiňovat ve čtvrtém pokračování akademie.

Je funkcionalita Confirm "podmnožina" Debug?
Nevím, jestli správně chápu otázku. Nicméně Debug a Confirm jsou dva nezávislé parametry (i když se tváří podobně). Debug funguje v případě, že cmdlet (nebo i například vámi vytvořená funkce) generují debugovací informace (zkuste se podívat na nápovědu k Write-Debug). Confirm naproti tomu pracuje s takzvaným ConfirmImpact a tato "vlastnost" (spolu s proměnnou $ConfirmPreference) určuje chování. Podívejte se do nápovědy about_preference_variables, kde je  $ConfirmPreference popsáno detailněji.

Chtěl bych se zeptat, jak zjistit klávesové zkratky pro rychlý pohyb, editaci v příkazové řádce.
Bohužel jsem nikde nenašel jejich úplný seznam. Víceméně jsem většinu zkratek posbíral časem z různých zdrojů. Zkuste například zde: http://powershell.com/cs/blogs/ebook/archive/2008/10/20/chapter-1-the-powershell-console.aspx#important-keyboard-shortcuts kde jsou zmiňované i některé, které jsem v prezentaci neuváděl.

Comments (2)
  1. Jaroslav says:

    Škoda toho videa, PowerShell by mě zajímal, ale Silverlight kvůli tomu instalovat nebudu.

  2. blogCZSK says:

    V tom případě můžete jít přímo na web TechNet Edge, který Silverlight nepoužívá: technet.microsoft.com/…/default

    Kanty

Comments are closed.

Skip to main content