Čím bojovat proti virové nákaze?


Snad vás neskolila chřipka při tom počasí, které venku panuje. A aby ani váš počítač neskolila nějaká virová nákaza, můžete využít některý z následujících bezpečnostních programů z dílny společnosti Microsoft. Existuje jich celá řada a každý se hodí pro jinou situaci. Připravili jsme si tedy pro Vás malý přehled.

Microsoft Security Essentials
Security Essentials rezidentní program, který vás proaktivně chrání před viry, spywarem a jinými škodlivými programy. Při svém běhu provádí pravidelné kontroly systému, stejně tak kontrolu prováděných akcí a stahovaných souborů ve spolupráci se SmartScreen filtrem v Internet Exploreru. Aktualizace stahuje pravidelně pomocí Microsoft Update.

Cena: Zdarma pro domácí a firemní použití do 10 počítačů
Odkaz ke stažení: http://windows.microsoft.com/cs-CZ/windows/products/security-essentials

Microsoft Safety Scanner
Tento nástroj na vyžádání provede jednorázovou kontrolu počítače a pomůže odstranit viry, spyware a škodlivý software. Používat ho lze zároveň i s jiným antivirovým řešením. Jedná se o jednorázovou utilitu ke stažení, jež v sobě obsahuje aktuální virové definice. Proto je její platnost omezena na 10 dní, pokud chcete poté opět provést kontrolu počítače, je nutné stáhnout tento nástroj znovu. Užitečné například v případech, kdy chcete zkontrolovat počítač zákazníka v servisu. Nástroj tedy nenahrazuje trvalou ochranu poskytovanou klasickým antivirovým programem.

Cena: Zdarma
Odkaz ke stažení: http://www.microsoft.com/security/scanner/cs-cz/default.aspx

Malicious Software Removal Tool
Nástroj pro odstranění škodlivého softwaru znáte, pokud pravidelně instalujete aktualizace pomocí Microsoft Update. Opět se jedná o jednorázový nástroj, který provede kontrolu počítače na přítomnost nejznámější a nejrozšířenější virové nákazy. Tedy jako jsou například známé viry Blaster, Sasser a Mydoom. Po dokončení kontroly a odstranění případné nákazy je zobrazena informační zpráva. Aktualizovaná verze tohoto nástroje je vydávána každé druhé úterý v měsíci a je distribuována automaticky, nicméně stáhnout a spustit ji můžete kdykoliv na vyžádání.

Cena: Zdarma
Odkaz ke stažení a více informací: http://www.microsoft.com/downloads/cs-cz/details.aspx?FamilyID=ad724ae0-e72d-4f54-9ab3-75b8eb148356

Windows Defender
Základní antispywarový program, který je dodáván společně se systémem Windows. Kontroluje aktivity programů a uživatele. Nedovolí instalaci nebezpečných programů stažených z Internetu nebo z disků DVD či jiných vyměnitelných médií. Při použití pokročilých antivirových programů bývá většinou deaktivován.

Cena: Zdarma v rámci originální licence Microsoft Windows
Více informací: http://windows.microsoft.com/cs-CZ/windows7/products/features/windows-defender

Windows Defender Offline Beta
Nástroj, dříve známý jako Microsoft Standalone System Sweeper, umožňující vytvořit CD nebo DVD disk či USB klíčenku obsahující spustitelnou offline verzi antivirového programu. Při vytvoření média jsou získány nejnovější aktualizace virových definic. Tento nástroj pomůže v situacích, kdy se například rootkit do systému zakousl opravdu pořádně a aktivně se brání svému odstranění z běžícího systému.

Cena: Zdarma
Odkaz ke stažení: http://windows.microsoft.com/cs-CZ/windows/what-is-windows-defender-offline

Microsoft Forefront Endpoint Protection
Jedná se o antivirový program z řady Forefront (již brzy System Center), který sdílí definice a detekční jádro s programem Microsoft Security Essentials. Nad to ale obsahuje funkce využitelné pro korporátní prostředí, například plnou podporu vzdálené správy, politik a aktualizací, stejně tak centrální reporting o stavu koncových stanic. Tento produkt také obdržíte, pokud si pořídíte cloudové řešení správy a zabezpečení počítačů Windows Intune.

Cena: Liší se podle počtu licencí a způsobu nákupu.
Odkaz ke stažení trial verze: http://www.microsoft.com/cze/forefront/clientsecurity/next-generation.aspx

Family Safety
Nástroj rozšiřuje možnosti poskytované rodičům v rámci Windows v omezení aktivit, které mohou jejich děti na počítači provádět a přidává možnost filtrace webového obsahu. Jedná se tedy o filtr nebezpečných URL a nežádoucího obsahu.

Cena: Zdarma
Odkaz ke stažení: http://explore.live.com/windows-live-essentials-other-programs?T1=t3

Hledáte další zdroje ohledně bezpečnosti?

Zdroje pro IT profesionály aneb jak na zabezpečení serverů a koncových stanic, doporučené postupy a analyzátory bezpečnosti: http://technet.microsoft.com/en-us/security/

Zdroje pro vývojáře aneb jak tvořit bezpečné aplikace: http://msdn.microsoft.com/en-us/security/

Centrum zabezpečení pro domácí uživatele i profesionály, rozcestník na všechny důležité zdroje: http://www.microsoft.com/cze/security/

A čím tedy bojovat proti virové nákaze? Samozřejmě v první řadě používáním firewallu a aktualizováním operačního systému vedle odpovědného chování v prostředí Internetu, ale o tom se dozvíte více v projektu http://www.bezpecnyinternet.cz/.

- Petr Vlk (MSP, WUG)

Comments (0)

Skip to main content