Co IT-týden dal: moucha, strop a přemet


Kanty> tak jsem se zase přesvědčil, že mí kolegové mají široký úhel záběru a rozumí nejen IT. Doputoval ke mně vtip, který jsem se rozhodl poslat kolegům, abych je trochu rozveselil a občerstvil při pracovním úsilí. Otevřel jsem mail, napsal vtip:

Myšlení ženy: Leží vedle mě, vůbec mě neobejme. Kouká do stropu.Kdo ví, nad čím asi přemýšlí? Jsme spolu už dva roky. Je to příliš dlouho – zřejmě je nejvyšší čas vyměnit mě za mladší. Přece jen – za ty dva roky jsem dost přibrala. Teď se zamračil – to není dobrý. Myšlenkama je úplně někde jinde. Ztrácím ho, už pro něj asi nic neznamenám.

Myšlení muže: Moucha na stropě. Jak to sakra dělá, že nespadne?

imageKe vtipu jsem dopsal vlastní poznámku “Jak to že nespadne?” a mail jsem odeslal. Reakce byly následující:

Kolega č. 1: Má takové háčky na nožičkách.

Kolega č. 2: Doplňující otázka: A jak tam moucha přistane? Poloviční looping pres hlavu? Poloviční looping po zádech? Anebo snad polovičním výkrutem v podélné ose?

Kolega č. 1: Přeleze z podlahy?

A konečně kolega č. 3: Moucha letí pod úhlem přibližně 45%, rychlost až 50 cm/sec. Křídla má nahoře. Jakmile se přibližuje ke stropu, napne všech šest nohou a hlavně dvě přední vystrčí směrem vzhůru a dopředu nad hlavu jako velká tykadla. Jakmile se s nimi dotkne stropu, snaží se přichytit … a to umí sakra dobře skoro na každém povrchu. Potom udělá neúplné salto, zadečkem dolu k zemi, přes hlavu, kolem předních nohou. (Něco jako gymnasta, který se rozeběhne skočí na hrazdu a zachytí se … nejdříve „letí“ zády nahoru a hlavou dopředu ruce šikmo nahoru, zachytne se rukama a ono ho to otočí do protisměru zády dolu ruce a nohy nahoře). Rychlost mouše tedy pomůže také dokončit obrat a setrvačnost sama přitiskne mouchu ke stropu. Moucha umí ale salto i za pomala, kdy si pomůže křídly. V poslední fázi přistání se zachytí i ostatní tj. střední a zadní nohy. První přední nohy se mohou při rychlém přistání klidně i  “utrhnout” ale to již je moucha dávno přitisknutá na stropě hlavou dolu a zaháčkovaná alespoň jednou z ostatních končetin. Na konci  se “dívá” opačným směrem, než ze kterého přiletěla a křídla má dolů.

No uznejte sami, není paráda pracovat s tak vzdělanými lidmi?

KFL > Mě by teda spíš zajímalo, jak je možné, že moucha je schopná odstartovat s takovou rychlostí, že ji obvykle se svojí rukou minu. Nevíte někdo?

 

Pohodový víkend bez much přejí,
- Kanty & KFL

Comments (6)

 1. xlnc says:

  KFL: Proč to nedokážeš ty nevím, ale jsou jiní experti na hmyz:

  http://www.osel.cz/index.php

  Jinak třeba tohle:

  http://www.hmyz.net/smysly_hmyzu.htm

  Všímáte si, že jak jste zapojili do diskuse sousedy, tak už přibylo ženských, kterých si nikdo nevšímá? A dokonce ani práce… 🙂

 2. Václav Dajbych says:

  Moucha cítí vítr, který rychle se pohybující ruka vytváří. Je efektivní pomalu se přiblížit asi tak na 10 cm a potom rychle zrychlit s cílem mouchu usmrtit. Moucha má pak mnohem méně času na reakci.

 3. KFL-MS says:

  xlnc> Možná jsem otupělý, ale nechápu úplně ten poslední odstavec :).

 4. xlnc says:

  KFL> To bylo obrazně řečeno. Prostě víc chlapů si potom článku večer v posteli bude všímat hmyzu na stropě 🙂 I když těch much teď moc není…

  Václav> 10 cm už je asi hodně blízko. Oni dneska i komáři jsou mám pocit chytřejší. Ta vzdálenost, do které mě ignoruje, je zpravidla mnohem větší, takže má pacholek dostatek času na reakci. Těžko říct i nakolik má smysl jít na hmyz odzadu a nakolik lze předpokládat jejich kolmý nebo "lehce dopředný" start. Škoda že nepotřebujou pořádný rozběh, to bych je dostal ještě na dráze. Startujou běžně pod mírným úhlem nebo kolmo? Přece jen ten kolmý start a možná i "zpětný tah" jim dělají větší problém.

 5. Vašek says:

  Příčina bude zřejmě v tom, že mouchy mají složené oči, takže vidí prakticky kolem dokola a mají lepší přehled, navíc předzpracováním vjemu ještě v oku a následným posláním signálu do mozku reagují mouchy rychleji než lidi. Náš pohyb jim připadá poměrně pomalý.

 6. Liero says:

  Ked hovoríme o muche.

  Vcera mi pristala na mojom dotykovom monitore (s optickym senzorom) a vypla mi pocitac. Dopadla na start, potom preskocila na shut down 😀 Toto nevymyslis! 🙂

Skip to main content