Poslouchejte rádio online přímo ze své plochy


Posloucháte často rádio a využíváte k tomu online streamů? Ušetřete si záložku v prohlížeči a poslouchejte rádio přímo ze své plochy!

Před několika lety jsem začal s příchodem na vysokou školu poslouchat rádio Beat. Jenže v místě mého bydliště jeho nemám jinou alternativu příjmu, než online. Jelikož mě další otevřená záložka s rádiem ve webovém prohlížeči překážela, hledal jsem způsob, jak rádio poslouchat bez nutnosti spuštěného prohlížeče. Proto jsem se pustil do vývoje vlastní miniaplikace na Plochu Windows.

Možná se ptáte, k čemu je to vlastně dobré, když prohlížeč máte stejně spuštěn po celý den. To je sice pravda, ale často krát v dnešní době jsou přehrávače na webech rádií řešeny pomocí Flashe, který nemá zrovna nejnižší nároky na systémové prostředky. V porovnání s tím miniaplikace v postranním panelu spotřebují minimum a navíc nabízí jednodušší ovládání včetně regulace hlasitosti. Miniaplikaci oceníte i v případě, že ve svém regionu vysílání daného rádia chytáte, ale například máte rádio v jiné místnosti než počítač nebo máte k PC připojeny kvalitní reproduktory.

V současné době je k dispozici sedm miniaplikací, které zahrnují třicítku tuzemských rádií napříč hudebními žánry. Tyto miniaplikace mám volně k dispozici na svých stránkách, pokud chcete, neváhejte a stahujte.

Standardně je nabízen 128kbps WMA audio stream a u vybraných rádií je dostupný dokonce 320 kbps MP3 stream. Naopak pro pomalejší připojení k internetu, typicky dočasné mobilní připojení, si můžete nastavit nižší kvalitu a šetřit FUP. Pokud dané rádio poskytuje informaci o právě přehrávané skladbě, v miniaplikaci se tato informace zobrazí také. Samotné ovládání aplikace je jednoduché, jedním tlačítkem přehrávání spustíte a poté tím samým ukončíte. Hlasitost můžete ovládat pomocí tlačítek nebo kolečkem myši.

A nabídka na závěr: pokud se vám poslouchání rádia přes miniaplikace líbí, ale v nabídce jste nenašli to správné rádio, napište mi a něco s tím udělámVeselý obličej

Martin Buchta

Comments (0)

Skip to main content