Jak chránit (nejen) děti na internetu?


Moje starší dcera začala chodit do školy, usoudili jsme tedy s manželkou, že nastal čas pořídit dceři počítač. Instalace a zaučení proběhlo v pohodě, všechno šlape jak má, probrouzdali jsme i pár naučných webových stránek a s pocitem dobře odevzdané práce jsem dceři počítač předal k užívání.

Pak jsem se večer díval na seriál Expozitura, který shodou okolností pojednával o tom, co všechno můžou děti na internetu vidět (pokud by vás zajímalo, o který díl jde, můžete se podívat zde, ale upozorňuji: jen pro silné povahy a od 18 let). Najednou mě napadlo, že v tomto směru jsem neudělal vůbec nic.

Poměrně jsem se vyděsil, protože se považuju za poměrně zdatného počítačovce, vím jak blokovat nebezpečné programy, co nespouštět v poště, jakým stránkám se vyhýbat a podobně, ale došlo mi, že nic z toho rozhodně neví moje dcera. Taky mi došlo, že vůbec nevím, jakým způsobem můžu tyto zkušenosti dceři předat, co vlastně je podstatné a co nikoliv.

Vyzbrojen pocitem strachu jsem druhý den v práci pátral u kolegů, co se dá v této oblasti dělat a jak mám svoje dítě ochránit a dozvěděl jsem se zajímavou věc: na téma ochrany (nejen) dětí na internetu existuje skvělá webová stránka:

image

Stránka je přehledně rozdělena do sekcí podle typu uživatele (začínající, pokročilý, rodič, dítě, škola) a pokud se podíváte například do sekce pro děti, zjistíte, že vykládá o nebezpečích na internetu poutavou a stravitelnou komiksovou formou. Stravitelnost podání se ostatně týká i sekce pro rodiče, kde možná nebezpečí i návod jak se bránit pochopí i ne zcela počítačově gramotný rodič.

Navíc jsem od kolegů obdržel i natolik zajímavé podrobnější informace o tomto tématu, že se o ně musím podělit:

Jaké hrozby pro děti na internetu existují

Internet je na jednu stranu mocný nástroj a pomocník, na druhou stranu však představuje pro děti i jejich rodiče celou řadu rizik. Podle květnového průzkumu Microsoftu, který proběhl mezi čtyřmi stovkami českých rodičů z celé republiky, se s nějakou internetovou hrozbou setkala v uplynulém roce čtvrtina všech dotázaných - děti přitom tráví na internetu mnohem více času než průměrný člověk, jsou tak riziku vystaveny ještě více. Mezi hrozby, s kterými se děti mohou setkat, patří například zavirované stránky či trojské koně, které mohou nenávratně poškodit počítač nebo odcizit citlivá data o heslech.

Ještě nebezpečnější však mohou být pro děti někteří uživatelé sociálních sítí – nikdy nemohou vědět, jestli ten člověk, se kterým si píší, je vážně ten, za koho se vydává, a mohou se tak dostat do velmi nepříjemné situace. Další hrozbou pro děti představuje sledování nevhodného obsahu, například s erotikou, násilím nebo extrémismem. Podle mezinárodního průzkumu společnosti Microsoft z února letošního roku, který byl proveden v 11 zemích světa a je výsledkem odpovědí 8000 respondentů, například 39 procent dětí navštěvuje opakovaně webové stránky a služby, s jejichž použitím by jejich rodiče určitě nesouhlasili. 67 % dětí pak maže záznamy z historie navštívených stránek v internetovém prohlížeči tak, aby data nebyla rodičům dostupná.

Čeští rodiče se své děti snaží chránit, ale nevyužívají zatím všech možností

Nejvíce českých rodičů, 68 procent, spoléhá při ochraně svých dětí na internetu na stanovování pravidel pro bezpečné používání internetu, 64 procent rodičů se své děti snaží hlavně vzdělávat v oblasti možných rizik. Fyzickým dozorem tuto oblast řeší 31 procent rodičů a 10 procent využívá speciální software.

Rodiče však dohled na chování dětí na internetu často podceňují zejména vzhledem k jejich věku. Podle květnového průzkumu Microsoftu pouští 86 procent českých rodičů své děti na internet již od sedmi let. V 67 procentech případů však pouze pod jejich přímým dozorem. Zkušenosti z provozu portálu Bezpečnýinternet.cz ukazují, že někteří rodiče zakládají svým dětem profily na sociálních sítích i od tří nebo čtyř let.

Míra kontroly ze strany rodičů s rostoucím věkem jejich dětí výrazně klesá. Například dvě třetiny desetiletých dětí již užívají internet zcela bez dozoru. Paradoxně právě tyto děti jsou na internetu ohroženy nejvíce, protože jejich zvídavost je kombinována s již slušnými uživatelskými dovednostmi, naopak schopnost kritického úsudku a regulace vlastního chování na internetu u těchto dětí ještě plně rozvinuta není. Od patnácti let pak již mohou na internet obvykle všechny děti. Na jejich internetové aktivity v tomto věku fyzický dohlíží již jen šest procent rodičů.

Jak se internetovým útokům efektivně bránit – prevence a technologie

Základní ochranou před internetovými útoky je prevence – tedy rodiče musí sami vědět, jaká všechna rizika jim a jejím dětem hrozí a jak se jim bránit

Proto vznikl v srpnu 2010 portál Bezpečnýinternet.cz, který dnes ve spolupráci společností Microsoft, Seznam.cz, Česká spořitelna, sdružení CZ.NIC a za podpory Policie ČR přináší informace o rizicích spojených s užíváním internetu, a také o způsobech, jak těmto rizikům předcházet, a jak se jim účinně bránit.

Protože děti jsou velmi zvídavé, někdy prevence nestačí a je potřeba navíc zapojit i technologie. Základním zabezpečením před viry a trojany je výběr internetového prohlížeče, který má dostupnou adekvátní ochranu proti tomuto typu útoků. Některé prohlížeče vám například v případě hrozby přebarví stránky načerveno a zobrazí dialogové okno s varováním. Nejlepší pak je, když prohlížeč sám prověřuje na přítomnost virů i stahované soubory. Co se týká nevhodného obsahu nebo chování od jiných uživatelů, i zde mohou technologie pomoci – existují například programy, které pomáhají rodičům sledovat, spravovat a nastavovat možnosti použití počítače dětmi – mohou tak například nastavit, které stránky si mohou a nemohou prohlížet, s kým mohou na internetu chatovat nebo které hry a videa pro ně nebudou přístupná, kolik času mohou děti u počítače vůbec trávit a podobně, blokovat přístup ke sporným televizním pořadům a filmům a nastavit řadu dalších zajímavých funkcí.

Jaké možnosti dává rodičům pro zvýšení bezpečnosti dětí Microsoft?

Funkce Rodičovská kontrola v systému Windows 7 – pomáhají rodičům sledovat, spravovat a nastavovat možnosti použití počítače dětmi a zajištění jejich ochrany bez neustálého nakukování dětem přes rameno.
Můžete například nastavit, kolik času mohou děti u počítače trávit a které programy a hry mohou používat.

Windows Live zabezpečení rodiny - zdarma si můžete rovněž stáhnout doplněk Windows Live Zabezpečení rodiny 2011. Služba rozšiřuje možnosti standardní funkce Rodičovská kontrola v systému Windows 7 přidáním vzdálené správy, která umožňuje změnit oprávnění dětí pro práci online.
Můžete určit, na které weby mohou děti přecházet. Můžete také omezit možnosti dětí při používání e-mailu a zasílání rychlých zpráv pouze na schválené kontakty ve službě Windows Live Hotmail nebo v programu Windows Live Messenger. Budete tak stále vědět, kde děti tráví čas online a s kým mohou komunikovat.
Pro rodiče, kteří chtějí svým starším dětem dát možnost prokázat vyšší míru zodpovědnosti, je možné využít nová nastavení, která umožňují zobrazení všech webů, ale oznámí vám, když děti navštíví potenciálně nevhodné weby.

Rodičovská kontrola v Xboxu dokáže znepřístupnit dětem nežádoucí hry a videa

Nastavení zabezpečení pro rodinu ve Windows Media Center - zpřístupní dětem jen hudbu nebo videa, která odpovídají jejich věku. Můžete také blokovat přístup ke sporným televizním pořadům a filmům.

- Kanty

Comments (3)

  1. Vladimír Komjati says:

    Dobrý den, Vašku, portál po spuštění možná trpěl nějakými nedostatky, ale určitě ne takovými, jak jsou popisovány pod uvedeným linkem. Projekt vznikl pouze z peněz zapojených komerčních partnerů a obsah připravovali ve volném čase jejich zaměstnanci, kteří měli chuť s bezpečností na internetu něco udělat. Všichni spolupracující partneři jsou na webu uvedeni od začátku a stejně tak od začátku mají návštěvníci webu možnost kontaktovat jejich odborníky prostřednictvím formuláře v Poradně. Navíc za poslední rok projekt ušel další kus cesty dopředu.

  2. Michaela Losertová says:

    vedle projketu bezpečný internet společnost Seznam.cz ještě vytvořil film "Seznam se bezpečně". je pro silné povahy, ovšem určen pro děti, rodiče a učitele, pojendává o tom, co všechno nejen děti na internetu dnes a denně potkává, a tam si nikdo nevybírá, jetsli je osoba za monitorem silné nebo slabší povahy viz http://www.seznamsebezpecne.cz

Skip to main content