Co IT-týden dal: dva ajťáci, časová synchronizace


Kanty > Nejprve bych se s vámi chtěl podělit o dvě velmi zajímavá videa, která mi tento týden přišla pod ruku. V prvním videu se můžete podívat na příběh dvou ajťáků, přičemž jeden používá Windows Intune a druhý ne. Schválně, uhodnete, který z nich je šťastný a v pohodě?Veselý obličej 

A pokud nevíte, co to vlastně Windows Intune je, silně doporučuji podívat se na čtyřminutové představení, které sice není tak vtipné jako příběh o ajťácích, ale zase shrnuje vše podstatné o Windows Intune v krátkém časovém úseku, takže taky stojí za to (ostatně proto jsou tyto videa k dispozici i na naší TechNet Intune stránce).

Jinak v rámci domácího IT jsem zase vypekl sám sebe, byť si myslím, že tentokrát nebyla vina úplně na mé straně. Ostatně posuďte sami:

Naším primárním zábavním domácím zařízením je Windows Media Center ve spojení s Home Serverem, na kterém mám v digitální podobě všech asi dvě stě pohádek, na které děti koukají. Dětičky si zvykly na přehledné a lehce ovladatelné menu přímo na obrazovce (pokud vás zajímá o co přesně jde, mrkněte na mymovies) a proto, když Media Center přestal fungovat a nešel zapnout, vypukla panika a požadavky na nápravu závady, v rámci manželského SLA okamžitě. I vzal jsem Media Center a odvezl do servisu, kde mi za sedm set korun českých provedli diagnostiku, zjistili vadný zdroj a požadovali přes čtyři tisíce korun českých za opravu. Slušně jsem poděkoval, odešel a v nejbližším elektroobchodě zakoupil mini počítač postavený na platformě ION za necelých pět tisíc korun českých.

Přinesl jsem ION domů, doinstaloval Windows 7, nastavil Media Center a následující dva dny řešil, proč se počítač vždy po deseti minutách provozu neuvěřitelně zpomalí. Skutečně, stačilo nechat puštěný Media Center (jen menu, žádné video nebo tak něco) a po deseti minutách se podkladová animace začala trhat. V zoufalství jsem zavolal na technickou podporu výrobce a světe div se, podpora zafungovala. Dostal jsem informaci, že bohužel díky staré verzi BIOSu nesprávně reagují větráky a počítač se přehřívá. Během pár minut mi poslali na mail novou verzi BIOSu, po jejíž instalaci se hardware začal chovat, jak měl, a problémy s přehříváním zmizely.

Jenže: zkrátka jsem neměl svůj den a na jeden vyřešený problém se objevily dva nové. Po aplikaci BIOSu a restartu mi ztmavla plocha a systém začal hlásit, že jsem pravděpodobně obětí softwarového pirátství. Pokusy o aktivaci či o připojení k Windows Update (které předtím v pohodě fungovalo) končily obskurní chybou. Druhý průšvih se ukázal při pokusu o připojení k Home Serveru, který selhal s hláškou access denied: user account locked. Zkusil jsem více účtů, prověřil jsem na Home Serveru, že zamčené nejsou, nic nezabíralo. Počítač zkrátka zešílel. K dovršení všeho jsem se zkusil připojit k Home Serveru ze svého notebooku (připojení o den dříve bez problémů fungovalo) a dostal jsem stejnou hlášku, což už mě vážně vyděsilo.

Přesně ve chvíli, kdy jsem začal propadat zoufalství, padl můj pohled na ukazatel hodin na Media Centru. Zaujalo mě, že odpoledne ukazují 23:47. A někteří z vás už vědí, že? Veselý obličej

Máte samozřejmě pravdu, po aplikaci nového BIOSu se resetovalo datum a čas, počítač se nacházel v roce 2010 a okolí se to zjevně nelíbilo. Nastavení aktuálního data a času vyřešilo problém aktivace a Windows Update, problém s připojením k Home Serveru přetrvával. Veden náhlým popudem jsem zkontroloval čas i tam a ejhle: čas byl o pět minut a pár vteřin posunut oproti ostatním počítačům. Drobná korekce a najednou vše fungovalo jak mělo.

A teď mi někdo vysvětlete, proč kruci zrovna já si doma musím vyžrat takovejhle špek! Nejen že se zblázní Media Center, ale do toho se přidá druhý, skrytý problém s hodinami na Home Serveru. Takováto kombinace v jednom dni, to už je vážně moc!

Příběh nakonec skončil víceméně šťastně, byť s malým zádrhelem. Kromě nového Media Centru jsem musel použít i nový dálkový ovladač. Původní byl černý s kulatými tlačítky, nový je bílý s hranatými tlačítky. Zatímco děti tuto změnu zvládly během dvou minut (protože samotné ovládání je totožné), žena změnu designu neskousla, neví co má zmáčknout a už pátý den za ní Media Center obsluhují děti. Na tomto problému budu muset ještě zapracovat, pokud někdo z vás má tip na troubleshooting, napište prosím do komentáře.

Každopádně poučení dnešního dne zní: nejen v doménovém prostředí, ale i v domácí síti, když se začnou objevovat obskurní problémy, nejdříve zkontrolujte nastavení data a času, může vám to ušetřit spoustu času a nervů!

KFL > Je zajímavé, že se poslední dobou s Tomem scházím v tématech, budu totiž také psát o MCE. Používám ho už asi 4 roky a nemůžu si stěžovat. A protože Tom vám něco doporučil, provedu totéž. Plug-in MediaBrowser je vynikající na správu obsahu, především pak vizuálně, nechybí samozřejmě ani dobře postavená logika přehrávání a pomocných funkcí. Ovšem o tom jsem psát nechtěl.

Když jsem MCE začal používat, daroval mi kolega set bezdrátové klávesnice, ovladače a IR přijímače v jednom balení. Mám pocit, že šlo o Microsoft eHome set, ale jistý si nejsem. V každém případě jsem ho používal po celou dobu, co MCE máme. S příchodem prcka a jeho snahou všechno prozkoumat a následne strčit do úst, popř. okamžitě rozkousat, se ovladače všeho staly nejutajovanějšími předměty v domácnosti. Jenže čas a dětská vytrvalost zapracovaly dokonale, takže mi včera blikla zpráva z domova, že mám obstarat nový ovladač, protože náš stávající neprošel zkouškou odolnosti proti dětským zubům a neskonalé trpělivosti jejich majitele. Dal jsem se tedy do akce. Nejprve jsem poslal dvěma kolegům mail se žádostí, zda se jim někde nepovalují historické ovladače, které by mohly postrádat. Vzápětí jsem začal na webu hledat tentýž ovladač, resp. takový, který dokáže pracovat s IR přijímačem z původního setu. Chtěl jsem se vyhnout používání a nastavení vestavěného IR v bedně, které nikdy nefungovalo tak, jak jsem si představoval. Po hodině, když nepřišla od kolegů žádná odpověď, jsem u mimozemšťana zakoupil univerzální ovladač od Logitechu (Harmony 300i, pokud by to někoho zajímalo), který umí obsluhovat nejen MCE, ale zároveň tisíce dalších zařízení, přičemž konfigurace se provádí za pomoci USB kabelu.

Po příchodu z oběda se stalo několik věcí. Kurýr mi doručil nový ovladač. Vzápětí mi na stole přistál původní model MCE ovladače od kolegy, a to včetně dalšího IR přijímače. Super, dva ovladače. A pak mi v radostném zápalu došlo, že mám doma ještě MCE extender, který, světe div se, má ovladač, který je plně kompatibilní s MCE. Zhruba kolem druhé odpoledne jsem tedy neměl pouze jeden náhradní ovladač, ale rovnou tři. No není to nádhera?

Večer jsem provedl akci kulový blesk. Poschovával jsem všechny 3 standardní ovladače (MCE, televize a AV receiver) a nastavil během zhruba 2 minut (konfigurační nástroj psaný v Silverlightu!) Logitech tak, aby všechna zařízení ovládal. Nadchlo mě potom tlačítko "Watch TV", které můžete nastavit tak, aby zapnul definované přístroje na jediný stisk. A víte co? Funguje to na jedničku! Stejným tlačítkem se potom celá sada zařízení zase vypne. Chytré. Nechápu, že jsem si podobný ovladač nepořídil už dávno!

Příjemný a pohodový víkend bez časových presů přejí,
- Kanty & KFL

Comments (0)

Skip to main content