SkyDrive nově v HTML5


Na adrese http://skydrive.live.com/ najdete jednu z nejužitečnějších služeb světa Windows Live služeb, jak již název napovídá, webové uložiště dat sídlící v cloudu o velikosti 25 GB dostupných zcela zdarma, a které se nyní dočkalo zajímavé aktualizace. Ta nyní pomocí moderních webových technologií, které známé souhrnně pod HTML5, přináší uživatelům mnohem lepší funkčnost a rychlou odezvu. Novinky si můžete vyzkoušet již dnes nebo shlédnout video s jejich shrnutím.

SkyDrive lze využít pro uložení fotografií a dokumentů (součástí aktualizace je i zvětšení velikostního limitu jednotlivých souborů z 50 MB na 100 MB), které lze následně pomocí integrace Office Web Apps volně upravovat nebo je zde rovnou na jedno kliknutí vytvořit. Stejně tak i dalších souborů, které můžete sdílet se svými přáteli ve službě Live nebo s celým světem. Při spojení s Live Mesh máte přístup i k souborům, které synchronizujete mezi počítači.

První zajímavou změnu ocení zejména uživatelé Internet Exploreru 9, kteří si nyní mohou připnout SkyDrive na hlavní panel a získat tak rychlejší přístup k přehledu souborů a k tvorbě nových dokumentů v této službě pomocí rychlých odkazů.

Druhou viditelnou změnou je rychlost a odezva celého prostředí. V původním rozhraní trvalo například načtení a navigace ve fotogaleriemi mezi 6 až 9 sekundami. Nyní se tato doba zkrátila na 100 až 300 milisekund. Stejně tak je využíváno hardwarové akcelerace grafiky a tak si lze prohlížet bez trhání i videa ve vysokém rozlišení, u kterých jste omezeni pouze jejich datovou velikostí. Původní prohlížeč fotogalerií v Silverlightu byl nahrazen pomocí základních webových technologií a tak si na své přijdou snáze i uživatelé alternativních webových prohlížečů.

Úvodní přehled souborů a složek nabízí rychlé pohledy na jednotlivé skupiny dokumentů a lze tak přehledně zobrazit například pouze dokumenty nebo fotografie, posledně zobrazené dokumenty nebo soubory, které s vámi sdílejí ostatní uživatelé. Na stejném místě nyní zobrazíte i přehled souborů ze Skupin (Groups), jejichž jste členem. Lze se také přepnout do režimu náhledů, ve kterém získáte lepší přehled o obsahu jednotlivých složek pomocí dynamicky měnících se miniatur. Přehled souborů lze seřadit podle abecedně, podle velikosti nebo data poslední změny. Práce s ním je tedy velice podobná jako s klasickým Průzkumníkem.

V náhledu fotoalba je nyní respektována velikost jednotlivých fotografií a pokud máte v zálibě panoramatické fotografie, nemusíte se bát, že v malém náhledu nepoznáte obsah fotky. Ta se místo toho zobrazí přes několik sloupců a je tak podobná mozaice, kterou známe například z telefonů Windows Phone nebo nového tabletového rozhraní Windows 8. Pomocí CSS3 se také dynamicky mění velikost náhledů a máte tak vždy přehled o obsahu a pozici a nemusíte se bát brzkého zobrazení zbytečných posuvníků.

Při označení složky nebo souboru je vám v pravém panelu nabídnuta jeho miniatura a další možnosti, které se souborem lze provádět. Můžete tak odeslat odkaz známému, sdílet soubor přátelům nebo upravit v Office Web Apps či stáhnout fotografii do Live Fotogalerie ve vašem počítači a upravit. V USA je pak dostupná i možnost rovnou objednat tisk fotografií. Uvidíme, zda se této možnosti chytí některá z českých fotosběren.

Bohužel rozhraní neumožňuje ještě několik drobností jako přesouvání souborů jejich přetáhnutím myší nebo označení více souborů, ale Microsoft slibuje další aktualizace a funkce, které mají přijít v nepříliš vzdálené době a tak se nechme překvapit jaké zajímavé věci si pro nás v Redmondu chystají. Již teď se můžeme těšit na další zrychlení celé služby a usnadnění dalších funkcí, které služba poskytuje. Například prezentace fotografií ve formě slideshow. Další vlna Live produktů bude rozhodně zajímavá. A nadšeni budou i uživatelé telefonů s Windows Phone, pro které je připravena vylepšená verze této služby na míru šitá jejich telefonům.

- Petr Vlk (WUG Písek)

Skip to main content