Prezentace, video a Q&A ze šestého dílu virtuální akademie


Pravidelní čtenáři TechNet blogu vědí, že poslední díl virtuální akademie byl svým způsobem výjimečný a zařazený mimo původní plán. Ondřej Výšek porovnával dvě nejvýznamnější virtualizační platformy, Hyper-V a VMWare. Pokud jste přednášku naživo nestihli, zde naleznete prezentaci a videozáznam (otázky a odpovědi na konci článku):

Virtuální akademie – 06 – Hyper-V vs. VMWare – prezentace

Virtuální akademie – 06 – Hyper-V vs. VMWare – video

V dnešním dílu virtuální akademie se podíváme do blízké budoucnosti, konkrétně na Virtual Machine Manager 2012. Lekce začíná v 16:00, připojit se můžete o půl hodiny dříve na tomto odkazu.

Q&A

Jak se díváte na I/O diskové optimalizace specializované pro virtualizační platformy? Mám na mysli produkty firmy http://virsto.com. Bylo by možné toto taky otestovat?
Dozajista se jedná o zajímavé řešení, osobní zkušenost s řešením nemám, ale zkusíme také zvážit otestování. Důležité je si také uvědomit, že se jedná o nástroj, který je instalovaný na fyzický server, který musí tuto funkcionalitu zpracovat. V jistých případech vidím výhody tohoto řešení (především u menších řešení, s DAS řešením,…), nicméně je to další vrstva, kde může vzniknout potenciální problém. Při nasazování Enterprise řešení využíváme například FalconStor, který má podobnou funkcionalitu. V každém případě je lepší přenechat tuto funkcionalitu přímo na storage, kde řadič diskového pole vyřeší mnohé. Možná bych uvedl „zlaté pravidlo“ – keep it as simple as possible.

Využívam vSphere Enterprise Plus na clusteri o 7 ESXi serveroch, vo virtuálkach bežia jak Windows Server, tak aj exotickejšie systémy ako Gentoo Linux, FreeBSD a OpenBSD. Prinieslo by mi nasadenie SC VMM nejakú "killer feature", ktorú samotné vCenter nemá?
V případě, že je implementace provedena dobře, pak v současné verzi pravděpodobně nikoliv. V současné době se u mnohých implementací začíná zvažovat Multi Hypervisor řešení, VMM je jediný nástroj, který zvládne spravovat VMware, Hyper-V, Citrix. Pokud bych následně řešil „privátní cloud“, pak VMM má své opodstatnění.

Je niekde k dispozícii nejaký článok pojednávajúci o PRO z hľadiska použitých algoritmov, metrík a pod.? Rád by som to čisto z akademického hľadiska porovnal s DRS, kde sú verejne k dispozícii konkrétne vzorce, na základe ktorých sa automaticky robí vMotion.
Více informací lze nalézt v tomto článku: http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc956018.aspx , v tomto článku http://technet.microsoft.com/en-us/library/ee423768.aspx , případně na odkazech z těchto článků vedoucích.

-Kanty

Comments (0)

Skip to main content