Co IT-týden dal: Paint, Live Migrace, Office


Kanty > Včera jsem se účastnil setkání Windows User Group v Hradci Králové. Přednášel Ondra Výšek na téma VMWare vs. Hyper-V a jako obvykle byl excelentní. Během tří hodin provedl zaplněný sál veškerými srovnávacími aspekty a na závěr dal prostor dotazům. Jeden z účastníků se zeptal, jak je to se spoluprací Paintu (známý prográmek na malování) a Live migrace (přenos virtuálního stroje z jednoho cluster node na druhý bez přerušení služby). Protože nikdo nechápal, jak spolu tyto dvě věci souvisí, tazatel objasnil, že byl na jednom školení VMWare, kde přednášející shodil Live migraci ze stolu jako zoufalost, která využívá Paint k tomu, aby pomocí otevření velké bitmapy naalokoval paměťový prostor, do kterého je následně převeden virtuální stroj.

Ondra Výšek se během vysvětlování zhroutil. Poté, co jsme ho vzkřísili, se jal trpělivě objasňovat, že stejný dotaz obdržel už na WUGu ve Zlíně, kde situaci vyřešil tak, že se vzdáleně připojil do labu, spustil monitoring systému a následně provedl Live migraci. Světe div se, Paint se během Live migrace nespustil, kupodivu dokonce na serveru vůbec nebyl nainstalován. Tímto Ondra zbořil další z mýtů, týkajících se rozdílů mezi VMWare a  Hyper-V, a pro nás z toho plyne ponaučení:

Pokud vám někdo bude tvrdit, že Live migrace v Hyper-V potřebuje k alokování paměti Paint, opravdu mu nemusíte věřit.

KFL > Jo, mít tak starosti s Paintem. Mně se nějakým způsobem povedlo totálně rozhodit instalaci MS Office 2010 na domácím notebooku, a to tak, že přestal fungovat Outlook, klíčová komponenta celého systému. Tedy, on fungoval, dokonce i OSTčko načetl, ale nepřijímal poštu, neodesílal a kdykoli se stiskla F9ka, vyhodilo to hlášku "not implemented". Navíc z ovládacích panelů zmizela položka Mail, kde jsem chtěl vytvořit nový profil. Chvíli jsem nad tím bádal (bez hledání na internetu, abych si dokázal, že pořád dokážu přemýšlet v rámci troubleshootingu), a nakonec jsem Office reinstaloval. A jak k tomu došlo? Jednoduše. Historicky jsem si rozdělil disky na dvě partitiony, ale C jsem udělal neprozíravě příliš malé. Pořád docházelo místo, pořád jsem odlejval data na Dčko, až jsem se dostal do finále, kdy nebylo co odlít (\windir\winsxs či jak se to jmenuje, jsem radši nechal být). Musel jsem tedy odzálohovat Dčko (kde bylo OSTčko, PSTčka a další data), zrušit oddíl, rozšířit C a znovu udělat D. Inu a instalace Office to zkrátka nerozdýchala, ačkoli jsem data okamžitě nahrnul zpátky, navíc bez restartu. Všechno fungovalo, jen ten Office... Inu, aspoň se po večerech našinec nenudí ;).

Hezký a pohodový víkend přejí,
-  Kanty & KFL

Comments (1)

  1. … a přitom je tolik partition managerů zadarmo 😀

Skip to main content