Microsoft System Sweeper


Po jednorázovém antivirovém skeneru Microsoft Safety Scanner, o kterém jsme již na TechNet Blogu psali, je nyní na Microsoft Connect k dispozici v beta verzi i takzvaný Microsoft Standalone System Sweeper Tool.

System Sweeper na rozdíl od předchozího jmenovaného nástroje umožňuje vytvořit datové médium, ze kterého můžete v případě potřeby nastartovat počítač a spustit antivirový test počítače. Tím umožňuje odstranit i virovou nákazu, která se svému odstranění aktivně při běhu hostitelského systému brání. Po spuštění nástroje máte na výběr mezi vypálením na CD/DVD (či vytvořením ISO souboru) a zapsáním na USB flash disk. Opět se tedy jedná o jednorázové řešení nenahrazující klasické antivirové programy, například Microsoft Security Essentials, ale o další kousek do skládačky nástrojů, které vám dovolí případnou virovou nákazu efektivně a jednoduše porazit.

Podporovány jsou systémy Windows XP (SP3), Windows Vista (RTM, SP1 a vyšší) a Windows 7 (RTM, SP1 a vyšší). Nástroj je k dispozici v 32 i 64 bitové verzi, nicméně pro jeho správnou funkčnost je nutné použít (stáhnout) stejnou bitovou verzi jako má skenovaný počítač. Například pokud chcete otestovat na přítomnost virové nákazy počítač s 32 bitovou verzí systému, je nutné stáhnout 32 bitovou verzi tohoto nástroje. Vyžadováno je také připojení k Internetu pro stažení nejnovějších antivirových definic. Dodám, že nástroj samozřejmě neumožňuje zkontrolovat pevné disky chráněné pomocí technologie BitLocker.

System Sweeper je k dispozici ke stažení v anglickém jazyce na adrese http://connect.microsoft.com/systemsweeper, kde najdete i podrobnější návod a informace.

- Petr Vlk (WUG Písek)

Comments (0)

Skip to main content