Srovnání VMWare a Hyper-V ve virtuální akademii


V minulém dílu virtuální akademie jsme nechávali hlasovat o přidání lekce navíc, ve které bychom se věnovali srovnání VMWare s Hyper-V. Díky téměř jednohlasnému “Ano!” přinášíme to, po čem voláte.

Nový díl virtuální akademie zařadíme jako šestý, po načerpání znalostí o aktuálních možnostech Hyper-V. Třetí díl na téma Hyper-V a řešení vysoké dostupnosti začíná již dnes v 16:00.

Program virtuální akademie tedy nyní vypadá následovně (začátek vždy v 16:00):

  • 10. 5. – Úvod do Hyper-V – možnosti virtualizace pomocí Microsoft produktů, popis Hyper-V, zprovoznění základního scénáře. Video, prezentace a Q&A
  • 17. 5. – Hyper-V management – správa Hyper-V pomocí různých nástrojů. Video, prezentace, Q&A níže v článku
  • 24. 5. – Vysoká dostupnost – přehled a požadavky řešení pro vysokou dostupnost, clustering.
  • 31. 5. – Představení produktů rodiny System Center se zaměřením na virtualizaci, část 1.
  • 7. 6. – Představení produktů rodiny System Center se zaměřením na virtualizaci, část 2.
  • 14.6. – Srovnání VMWare a Hyper-V – dvě virtualizační platformy z různých úhlů pohledu.
  • 21. 6. – Náhled do budoucnosti – představení připravovaných nástrojů a technologií v oblasti virtualizace.
  • 28. 6. – Řešení privátního cloudu – shrnutí všech předchozích kapitol a jejich interpretace do podoby privátního cloudu.

! Zúčastnit se můžete kliknutím na tento odkaz !
(Live Meeting je aktivní vždy 30 minut před začátkem akce)

Dále bychom vás rádi upozornili na soutěž, která v rámci virtuální akademie běží. Pokud se alespoň pětkrát zúčastníte živého přenosu virtuální akademie (je nutné se pokaždé přihlašovat stejným jménem a e-mailovou adresou), obdržíte od nás po skončení celé akademie poukázku v hodnotě 200,- Kč na nákup v řetězci knihkupectví Kanzelsberger.

Jako poslední info ještě dodávám otázky a odpovědi z minulého dílu virtuální akademie:

Jak je to s počtem virtuálních procesorů? Na hostu mám 2 6-ti jádrové Xeony, tzn. systém vidí 24 jader, ale v nastavení u virtuálního serveru je možno přiřadit pouze 4 procesory.
V rámci Hyper-V jsou čtyři logické procesory maximum, které můžete u virtuálního stroje nastavit, a to pouze u některých operačních systémů (bližší info v tomto článku knihovny TechNet).
Rád bych ale upozornil na to, že neplatí 1 virtuální procesor = 1 fyzické jádro. Virtuální procesory bych spíše popsal jako využití času fyzických procesorů. Pokud tedy budeme mít například dva virtuální stroje (jeden se čtyřmi VP a jeden se dvěma VP), první stroj zabere dvě třetiny reálného procesorového výkonu, druhý stroj jednu třetinu. Naopak pokud bychom provozovali 24 virtuálních strojů o dvou virtuálních procesorech, každé fyzické jádro pak zpracovává dva virtuální procesory. Podrobnější popis je na blogu Puneeta Viga.

Bude k dispozici záznam ke stažení?
Ano, viz výše.

Bylo by dobré opravit odkaz na Technetblog. Již minule byl špatně. chybí vám tam "t".
Díky za upozornění, opraveno.

- Kanty

Comments (0)

Skip to main content