Co IT-Týden dal: díry, viry a záněty


Tento týden proběhla IT světem novinka týkající se zranitelnosti Android telefonů. Podle popisu problému má 99% Android telefonů bezpečnostní chybu. Pokud máte telefon s Androidem a jste připojení k otevřené Wi-Fi síti, je velice jednoduché přečíst vaše přihlašovací údaje k Facebooku, Twitteru, Google kalendáři a dalším službám (více info například zde).

Rovněž vzrůstá počet virových útoků na počítače Applu, podle vyjádření pracovníků technické podpory vzrostl počet telefonátů uživatelů, týkajících se virové nákazy, za poslední týden pětinásobně. Mnoho Apple uživatelů mělo doteď za to, že Apple je vůči virům imunní a virové nákazy se týkají pouze operačních systémů Windows.

K tomu se dá poznamenat jediné: bývávalo. Se vzrůstající rozšířeností Apple počítačů a Android telefonů vzrůstá i zájem hackerů, tvůrců malware a organizovaných zločineckých skupin. Ti totiž útočí na co nejširší uživatelskou základnu, což byly dříve pouze Windows, nyní se však do jejich hledáčku dostávají i výše zmíněné operační systémy.

Otázkou zůstává, jak si s těmito hrozbami výrobci poradí. Microsoft se poučil v roce 2003, kdy došlo k masivnímu rozšíření viru Blaster a jeho variant. Vznikl XP2 pro Windows XP, který posunoval bezpečnost o řádný kus dál, poté přišly Windows Vista a Windows 7, obě designované tak, aby byly bezpečné už v základu. Bude zajímavé sledovat, jakým způsobem se k otázce vývoje zabezpečených OS postaví Apple a Google. Dostat na trh lákavý a nablýskaný operační systém je jedna věc, postarat se, aby byl bezpečný a neohrožoval uživatele je věc druhá.

Toliko k bezpečnostním dírám a virům, ještě něco k zánětům. Říká se, že děti nosí všechno dobré. Moje dcera přinesla zánět spojivek a nezapomněla se o něj podělit. Proto tento příspěvek píšu z domova, využívajíce kapky předepsané lékařem, abych vůbec viděl na monitor. Jak vidno, nákazy se zkrátka nevyhýbají nikomu a záleží jen na tom, jak se s nimi vypořádáme.

Zdraví zdar a krásný víkend všem!

- Kanty

Comments (2)

  1. Cooper says:

    XP2 bude asi SP2. Jinak pěkné zamyšlení. Děkuji

Skip to main content