Video, prezentace a Q&A z prvního dílu virtuální akademie


Dne 10.5. se konal první díl virtuální akademie. Pokud jste jej nestihli, níže jsou uvedeny odkazy na prezentaci, obrazový záznam a výpis otázek a odpovědí.

Připomínám, že další díl virtuální akademie, tentokrát na téma “Hyper-V Management” začíná již dnes v 16:00. Připojit se můžete pomocí tohoto linku (Live Meeting umožňuje přístup půl hodiny před začátkem), kompletní informace o celé sérii naleznete v tomto článku.

Virtuální akademie – 01 – Úvod do virtualizace Hyper-V – prezentace

Virtuální akademie – 01 – Úvod do virtualizace Hyper-V – videozáznam

Otázky a odpovědi:

Mám cca 30 virtuálních strojů pod VMWare ESXi ve verzi HW7. Nabízí Microsoft nějaký tool pro migraci?
Ano, migrační nástroje jsou obsaženy ve Virtual Machine Manageru (více o VMM v dalších lekcích virtuální akademie), případně lze využít utilitu disk2vhd, která je k dispozici zdarma.

Co se týče podpory portchannel a VLAN na straně síťové karty na straně fyzického serveru, je možné protáhnout trunk až do virtuálního stroje?
Ano, toto je podporovaný scénář.

Jak je to s podporou FCoE na 10Gb kartách?
Podporováno, pokud dodavatel poskytuje ovladač pro OS.

Jaký je případný výkonnostní pád při použití iSCSI oproti FCoE?
Záleží na implementaci, nemusí být žádný. Toto je otázka spíš na dodavatele storage řešení.

Pokud postavím cluster na 1 iscsi partition, jaký použít FS aby se mi nerozsypal Filesystem přístupem z cca 5 fyzických serveru? Umí to NTFS?
Windows Server 2008 R2 uvedl CSV neboli Cluster Shared Volumes, který umožňuje připojit více Hyper-V hostitelů k jednomu LUNu (tuto možnost zvládne využít pouze Hyper-V!), jako souborový systém je použit NTFS. Více o těchto technologiích v dalších dílech virtuální akademie.

Mám v ESXi problém s context switching, protože zabírá docela dost času, kolik tedy doporučujete jako optimální počet virtuálů na 1 core?
Nedokážu poradit u VMWare ESXi, u Hyper-V je doporučená hodnota 8 serverů nebo 12 klientských OS (Windows 7) na jedno jádro.

Jak moc procentuálně zpomaluje dynamická partition přístup zápis a čtení z disku?
Záleží na scénáři použití, obecně v produkčním prostředí jsou spíše doporučovány fixed disky, nicméně v některých konkrétních scénářích je výhodnější dynamický disk. Detailní porovnání jednotlivých možností včetně srovnávacích výkonnostních testů lze nalézt ve VHD performance whitepaperu.

Umí hyper-v page sharing, který u linuxového KVM dokáže šetřit paměť tím, že programové stránky v RAM, které jsou obvykle ve firmě stejné, dokáže sdílet. (např. více instancí serveru s apache)?
Tuto možnost Hyper-V nenabízí, v době Large Memory Pages a intenzivního využívání paměti jako cache pozbývá smyslu. Pro optimalizaci využití RAM je k dispozici dynamické přidělování paměti, jak bylo popsáno ve virtuální akademii.

Chcem sa spýtať na možný súčasný beh role Hyper-V a VMware Serveru (2.0.2)?
Současný běh není možný, musel by být vypnutý hypervisor.

Z hlediska doporučeného scénáře se různí názory na virtualizaci DC. Lze s klidným svědomím doporučit virtualizaci DC, který bude poskytovat DHPC, DNS + veškeré role FSMO? Do budoucna plánujeme využití dalšího stroje a spojení do clusteru. Pro řešení vysoké dostupnosti.
Virtualizace doménových řadičů je velmi zajímavá otázka, na kterou neexistuje jednoznačná odpověď. Zejména v případě Hyper-V clusteru, který pro svou funkci potřebuje aktivní doménu, jde o problém vejce - slepice. Cluster nenaskočí, protože nejede doména, doména je ve virtuálním stroji a nenaběhne, dokud nebudou spuštěny Hyper-V služby clusteru.
Doménový řadič lze provozovat ve virtuálním prostředí, ale nemělo by se jednat o jediný řadič domény v daném prostředí, zejména při využití Hyper-V clusteru. Více informací o doporučené implementaci AD nad Hyper-V naleznete v těchto článcích:

- Kanty

Comments (1)

  1. Lukas S. says:

    Video, které je k dispozici ke stažení má velmi nízkou barevnou hloubku (vypadá to jako 256 barev). Jedná se o záměr, nebo  mám technický problém? Vypadá to poměrně hrozně.

Skip to main content