Co IT-týden dal: soukromí nade vše


KFL > Tento týden mě zaujaly dvě “aférky” našich konkurentů. Nejdřív iPhone (či iPad), který automaticky shromažďuje data o tom, kde se vyskytuje (např. zde). A potom pro změnu telefony s Androidem, které data sice neukládají, ale posílají přímo do Google (např. zde).

Jistě, telefony WM a WP7 taky umí zjišťovat svou polohu, jenže je tu rozdíl. Lokace se používá pouze ve chvílích, kdy to vyžaduje některá z instalovaných aplikací (např. Find my phone, aplikace na počasí, Foursquare atd.). A co víc - celou tuhle srandu musíte nejprve povolit v nastavení.

Osobně mě překvapilo, že z výše dvou uvedených záležitostí nevyplynuly žádné bouřlivé reakce, články, zkrátka nic. V praxi to znamená, že ochrana soukromí asi pro lidi zase tak moc neznamená. Jenom si říkám, co by se dělo, kdyby se podobná věc “odhalila” u nás. Byli by všichni taky takhle v klidu?

Kanty > Já jsem tento týden dostal úder od konkurence z nečekané strany. Mladší dcera (2,5 roku) už poměrně obstojně žvatlá a manželka jí říká stále nová a nová slovíčka, aby rozšířila slovní zásobu. Nebyli bychom rodina Microsoft zaměstnance, aby nepřišla řeč na IT termíny, a tady byl kámen úrazu. Zatímco termíny Google (gůgl) a Apple (epl) zvládnou dětská ústa vyslovit v pohodě, Microsoft je problém. To R prostě nejde a zatím jsme na mikoso. To mě naštvalo a zkoušel jsem těžší věci v domnění, že pak by to původní slovíčko mohlo jít lépe. Insiprován nedávným článkem jsem přešel na názvy produktů, například jsem dceři půl hodiny ukazoval, jak vyslovit "Microsoft System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 Self Service Portal 2.0 Service Pack 1", ale ani to nepomohlo. Nezbylo mi než přiznat porážku a dočasně vyklidit bitevní pole. Ale jen počkejte, nadejde den, kdy dcera bude umět R a pak..... pak zvítězím:)

Hezké a soukromé Velikonoce,
KFL a Kanty


Comments (5)

 1. Mates says:

  To že nás velké společnosti jako Gůgl šmírují je už dlouho známé. Osobně mi to docela dost vadí, ale co mám dělat. Vím, že když používám gůgl vyhledávač tak, že si o mě zaznamenává info a pak mi podsouvá svoje reklamy. Ale zatím tady není jiný vyhledávač se stejně kvalitním vyhledávánín a přitom minimálně slušným jednáním. Stejné je to i s mým Androidem. Zatím na trhu není slušný smartphone za rozumnou cenu. Ve výsledku by se mohlo zdát, že je to obyčejný obchod: já nabídnu info o sobě a gůgl, potažno jiná společnost mi taky něco nabídne. Otázkou je však na kolik je tenhle obchod výhodný pro mě. Ostatně jde do vidět na příjmech!

 2. Petr Mateju says:

  Mno ono to sledovani ma i MS..Ale vzhledem k nepopularite W7 phones, to zatim nikoho nevzrusuje…a ma to i bez toho, ze by to uzivatel povolil;)

  A bohuzel smutne na tom je to, ze lidi akceptuji, ze je Apple smiruje, ale u MS je to brano jako akt cireho a totalniho nepratelstvi…

 3. qwerty says:

  Rekl bych, ze nejake extra bourlive reakce nevyplynuly, protoze to nebylo zadne tajemstvi. Bylo to napsano v podminkach pred prvnim puziti iPristroju. Takze na to celkem nebylo potreba povolavat bezpectnostni experty.

  Btw do WP7 se nic takoveho neplanuje? Protoze co jsem cetl, tak ta funkce by se mela vyuzivat hlavne pro lepsi cileni reklamy.

Skip to main content