Windows Storage Server 2008 R2 Essentials


Téměř současně s dokončením SBS 2011 Essentials a WHS 2011 spatřil světlo světa i
Windows Storage Server 2008 R2 Essentials.

Jak název produktu napovídá, jedná se primárně o řešení umožňující zpřístupnění a správu souborového úložiště. WSS používá ovládací konzoli, která je téměř totožná s konzolí ve SBS 2011 a WHS 2011, jediný rozdíl je v dostupných funkcích, které jsou u WSS následující:

  • Automatizovaná záloha klientských počítačů – k WSS lze připojit až 25 strojů (PC nebo Mac) a nastavit u nich pravidelné zálohování. V případě potřeby pak lze jednoduše obnovit jednotlivé soubory, celé složky, případně celou instalaci daného počítače.
  • Připojení k doméně Active Directory – první verze Windows Hone Serveru byla často nasazována v kombinaci se Small Business Serverem. Zatímco SBS se staral o kompletní chod firmy, WHS obstarával zálohy klientských počítačů, které jsou v segmentu malých a středních firem velmi důležité (většinou totiž nejsou používány roaming profily, centrální ukládání dat a další vymoženosti). Pro WHS však musely být vytvářeny další uživatelské účty, navíc WHS dokázal zpracovat maximálně 10 počítačů. Přesně na tento problém cílí WSS 2008 R2 Essentials, který kromě již zmíněného počtu 25 počítačů rovněž zvládá připojení do domény a následnou autentizaci uživatelů.
  • Vzdálený přístup – stejně jako u SBS Essentials a WHS, i k WSS lze přistupovat odkudkoliv díky zabudované webové konzoli
  • Rozšiřitelnost doplňky třetích stran – WSS je připraven pro rozšíření za pomocí doplňků třetích stran (add-inů), které mohou dále využívat a rozšiřovat základní funkcionalitu.

Windows Storage Server 2008 R2 Essentials bude k dispozici pouze jako OEM licence společně s hardwarem vyjmenovaných výrobců. Dobrá zpráva je, že jedním z devatenácti uvedených jazyků je i čeština. Předpokládaná dostupnost plných řešení je do poloviny letošního roku, během dubna by se měla objevit zkušební 30 denní verze a WSS si v té době rovněž budete moci stáhnout v rámci MSDN předplatného.

- Kanty

Comments (1)

  1. Na MSDN už pár dní je..

Skip to main content