Co IT-Týden dal: Microsoft a Green IT


Dnes, minutu po půlnoci, k nám z Redmondu přicestovala opravdová šajba - Corporate Vice President for Environment and GreenIT Initiative. Po úvodní prezentaci, která probíhala za kuropění, a ve které nás CVP seznámil s chystanými novinkami, jsme byli požádáni o zprostředkování komunikace s IT odborníky na českém a slovenském trhu. Přenecháváme tedy zdejší prostor, aby mohl předat ekologické poselství i vám, čtenářům TechNet blogu (text byl s laskavým svolením autora přeložen do ČJ).

Jak jistě všichni víte, GreenIT se zaměřuje na provozování IT prostředků (počítačů, serverů, datacenter atd.), a to s co největším ohledem na životní prostředí. Jde tady zejména o spotřebu elektrické energie. Dá tak přímo ovlivnit produkce emisí z elektráren a další faktory ovlivňující životní prostředí.

V tomto duchu bude v brzké budoucnosti kráčet i Microsoft. Kromě již existující optimalizace našich produktů (sleep a hibernation módy, core parking, uspávání nevytížených virtuálních strojů, vypínání displejů po 5 vteřinách nečinnosti atd.) se do GreenIT zapojíme především i my - firma a zaměstnanci. Klíčové změny platné od dnešního dne jsou následující:

 1. Změna pracovní doby – kvůli prudkému snížení spotřeby energie bude pracovní doba v Microsoftu upravena tak, aby firma běžela na tzv. noční proud. V praxi to znamená, že se pracovní době mění na směny, přičemž první směna pracuje v čase 22:00 - 01:00 h, druhá potom v čase 02:00 - 05:00 h. Díky korporátní dohodě s poskytovatelem elektrické energie bude možno pracovat i v třísměnném provozu, konkrétně od pátku 22:00 h až do pondělí 05:00 h.
 2. Povinné vypínání výpočetní techniky – v souvislosti s výše uvedeným je zavedeno pravidlo, podle kterého nesmí být mimo vymezenou pracovní dobu v provozu notebooky a mobilní telefony, a to ani v domácnostech zaměstnanců či na cestách. Microsoft tím chce dosáhnout úspor ve všech směrech, protože energeticky náročný zaměstnanec dělá ekologické firmě špatnou vizitku.
 3. Od května letošního roku bude úsporný režim rozšířen i na firemní servery. Pokud do Microsoftu pošlete mimo definovanou dobu e-mail, vrátí se vám (v patřičný čas) oznámení o nedoručení vyzývající vás k odeslání během pracovních hodin (viz bod 1), případně o víkendu. Microsoft tímto krokem chce motivovat i partnery a zákazníky, aby se zapojili do GreenIT iniciativy.
 4. Na začátku prázdnin proběhne přestěhování české pobočky Microsoftu do ekologicky vyhovující lokality – přesné umístění zatím neznáme. Jednou z možných variant je blíže neurčený prostor v brdských lesích. Nové sídlo firmy bude dostupné pouze pro pěší a kyvadlový převoz (viz bod 5), napájení elektřinou budou zajišťovat generátory pracující na principu spalování biomasy. Pro nenadálé situace energeticky náročné situace budou zaměstnanci vybaveni ebonitovou tyč a liščím ohonem.
 5. V rámci dalších úspor dojde k postupné eliminaci služebních vozidel. Řadoví zaměstnanci dostanou sportovní obuv, pláštěnku a KPZ. Střední management obdrží trekové boty, deštník a vodotěsný batoh. Vrcholovému managementu a vybraným návštěvníkům bude kromě již uvedeného k dispozici drezína a dvě vozidla typu rikša.

Věříme, že GreenIT má budoucnost. My sami jdeme vždy příkladem.

J. Oke
Corporate Vice President for Environment and GreenIT Initiative

 

Jak vidíte, čeká nás v budoucnu poměrně dost zásadních změn, ale víte jak: děláme to pro správnou věc!

Hezký víkend všem,
- Kanty a KFL

Comments (3)

 1. Yenda says:

  Tak koukám že budete mít sídlo hned vedle nás 🙂

 2. Az nakonci mi doslo co je dnes za den 🙂

 3. ruda says:

  To že je apríl mi došlo, až v polovině článku. Velmi poevedené 🙂

Skip to main content