Služba Windows Intune oficiálně spuštěna


Počínaje dnešním dnem je k dispozici služba Windows Intune. Službu lze buďto přímo zakoupit, nebo nejprve vyzkoušet jako 30 denní zkušební verzi.

Windows Intune je cloud služba zaměřená na správu a zabezpečení klientských stanic. Své uplatnění najde ve firmách o pěti a více počítačích, přičemž podporované klientské operační systémy jsou následující (32bit i 64bit):

 • Windows XP Professional SP3
 • Windows Vista Business/Ultimate/Enterprise
 • Windows 7 Professional/Ultimate/Enterprise

Součástí Windows Intune jsou následující komponenty:

 • Jednoduchá webová konzole pro centrální správu – veškerá administrátorská nastavení jsou prováděna centrálně pomocí jediné webové konzole
 • Správa aktualizací – Windows Intune je úzce propojen se službou Microsoft Update, kterou využívá jako zdroj aktualizací, které jsou podle definovaných pravidel instalovány na klientské stanice
 • Antivirová a antimalwarová ochrana – Windows Intune obsahuje antivirovou a antimalwarovou ochranu na bázi Microsoft Malware Protection Engine. Stejný engine byl použit i u Microsoft Forefront Endpoint Protection či Microsoft Security Essentials
 • Vzdálená pomoc – uživatelé mohou z klientských počítačů požádat o vzdálenou pomoc a administrátoři se následně mohou připojit k danému počítači a problém vyřešit vzdáleným ovládáním plochy. Vzdálená pomoc je “firewall friendly”, založená na Microsoft Easy Assist Live Meeting službě
 • Bezpečnostní politiky – v rámci Windows Intune lze centrálně nastavit politiky týkající se instalace aktualizací, malwarové ochrany a firewallu
 • Inventury a reporting – Windows Intune shromažďuje informace o hardwarových konfiguracích a instalovaném software. Tyto informace lze přehledně zobrazit pomocí zabudovaných reportů. Reporting lze doplnit správou licencí.
 • Proaktivní monitoring – Windows Intune sleduje na klientských počítačích 380 parametrů, v případě problémů generuje varovná hlášení a umožňuje tak správcům IT proaktivně reagovat
 • Předplatné edice Windows 7 Enterprise součástí licence Windows Intune je i právo na upgrade všech stanic pod správou Windows Intune na verzi Windows 7 Enterprise. Tak lze jednoduše sjednotit prostředí všech pracovních stanic ve firmě.
 • Microsoft Desktop Optimization Pack (MDOP) – sada šesti pokročilých nástrojů, umožňující další zefektivnění provozu klientských pracovních stanic. Dostupné za příplatek k základní Windows Intune licenci

Cena služby Windows Intune je 11 EUR/počítač/měsíc, pro volitelný MDOP je příplatek 1 EUR/počítač/měsíc. Služba má garantovanou dostupnost 99,9%, při nižší dostupnosti jsou částečně, případně kompletně vráceny peníze.

Pro více informací a vyzkoušení, případně objednání služby navštivte hlavní stránku Windows Intune.

- Kanty

Comments (12)

 1. dotazovatel says:

  jako "ajťák" si kladu otázku, co mi to přinese. co přináší cloud pro nás, co se živíme správou. akorát přijdeme o práci. tak mi vysvětlete, jaká je přidaná hodnota pro obyčejné ajťáky. a nechoďte na mě s pohádkami jako :"budete mít více času na jiné věci", rozvážeme ruce IT a pod…. Proč by měl cloud podporovat ajťák, proč by cloud měli prodávat a podporovat partneři. To tady trošku chybí…

 2. KFL-MS says:

  dotazovatel> Proč byste měl přijít o práci? I o Intune se někdo musí starat, pokud ho firma nasadí, stále budete dělat podporu uživatelům a stále vám zůstanou servery, které bude potřeba monitorovat a spravovat a zálohovat. Cloud neznamená, že se firmy zbaví IT lidí, kdo by se jim pak o infrastrukturu staral?

  Ad pohádky – změny v odvětvích se objevují neustále a obecně je potřeba se jim přizpůsobit. Neplatí to jen na IT, ale na všechno. Tvrzení, že budete mít čas na jiné věci, je v takovou chvíli pravdivé. Cloud vám má pomoct, ne vás připravit o práci.

  Doporučuju 15 mýtů o cloudu, které se podobným myšlenkám věnují: technet.microsoft.com/…/ff934854.aspx

 3. Kanty says:

  Co se týká ztráty práce: věřím že ve firmě už nějakou formu správy aktualizací provozujete. Pokud máte například WSUS, tak vás s Intune čeká v podstatě stejná práce, pouze se nebudete muset starat o hardware serveru a můžete mít ve správě i klienty, kteří jsou mimo firmu. Nepředpokládám že by vás zrovna toto připravilo o práci.

  Z hlediska partnerů je situace jasná: každý partner, který zákazníkovi prodá Windows Intune, získává procenta z prodeje po celou dobu trvání licence. Když si k tomu připočtete služby spojené s Intune (správa počítačů zákazníka, dohled nad nimi atd.), může partner vydělat více než dříve za méně práce.

 4. marek says:

  Těch 15 mýtů je sice pěkně udělaných, ale nějak me to nepřesvědčilo. Pokud správa sítě v podniku funguje jako "one man show", tak určitě takový človek o práci nepřijde. Ale v globálu přijde hromada ajťáků o místo, už jich nebude potřeba tolik. Na vytvoření mailboxu na exchange .. prece nemusím mít exchange admina, to nakliká kdejaký trotl. Cloud je super z pohledu velkých firem, protože těžko půjde mít server bez jeho řádné licence, to je fajn. Ale dramaticky se změní struktura služeb IT, zaměstnanost v IT, nutnost a ochota lidí se certifikovat, školit atd.

 5. Vývoj nezastavíte. Mě se ta služba líbí a věřím, že spoustě administrátorů to ubere noční můru ohledně počítačů umístěných mimo síť firmy. Myslím, že práce to ajťáky nezbaví, možná ve velikých firmách, ale určitě to bude další učení navíc (vždyť stejně neděláme nic jiného:)). Ostatně, kolik růžových či černých představ už tady bylo a dopadlo to jinak! Teprve čas ukáže plusy a minusy a třeba to dopadne jinak než si všichni představují. Ale nevím, zda to bude výhodné pro školy – 11 eur za jedno PC… Už teď se šetří v tomhle Kocourkově i na toaletním papíru…

 6. Pavel says:

  Asi to nebude s nezaměstnaností ajťáků kvůli cloudu tak horké. Ale velmi mě pobavilo video Cloudový objasňovač na webu Technet Edge ve stylu teleshopingu, kde díky cloudu "podnikatelka Paula už nemusí zaměstnávat vlastní IT oddělení a platit za drahé servery". Jak to tedy s námi Microsoft vlastně myslí? Nijak, jde především o peníze.

 7. Kazzan says:

  Myslím, že by "dotazovatele" mohl zajímat kurz "IT v době SaaS" vedený na VŠE. Ten se cílově věnuje době, kdy IT, jak ho známe, již nebude existovat vůbec. Tam ho uklidní, že se té doby za svůj život nedožije.

 8. marek says:

  to Kazzan .. jsou nekde skripta?? 🙂

 9. Kanty says:

  Zjišťoval jsem ceny pro školství, a pokud má škola CASA nebo EES agreement, tak v dubnovém ceníku bude v rámci těchto smluv Intune k dispozici za podstatně lepší ceny.

 10. Petr says:

  Nema smysl plakat nad rozlitym mlekem. Cloud tady je, bude a casem zmeni IT. Ze nekteri "sklari" nebudou mit co "zrat" je zjevne a je to dobre. V poslednich letech s nechuti pozoruji ze za IT odbornika se vydavaji i naprosto nekompetentni osoby. Absurdni cenove nebo platove pozadavky nekterych ITku me presvedcuji ze je nejvyssi cas tomu udelat pritrz.

  Microsoft stale silne sve partnery ale podporuje je jen v tom co je dobre pro uzivatele. V dokumentech k hosting services je jasne napsano, ze tento novy partnersky program ma za ukol nasmerovat partnery spravnym smerem. Navic nabizene provize 11 az 18% jsou vyssi nez kterych lze dosahnout na On Premise instalacich. Takze co tu resime? Kral je mrtev at zije Cloud.

 11. ingmar.cz says:

  Můj první dojem – Je to drahé. Rozumějte pro oblasti mimo velká města. Tam firmy za služby nejsou ochotny platit tyto peníze. To není domněnka, ale fakt, ve kterém podnikáme. Dlouhodobě se to asi srovná, ale v začátku … No, uvidím, až to opravdu poznám.

 12. Anonymous says:

  Poslední aktualizace: 20.2.2014 V tomto článku naleznete souhrn materiálů z TechNet

Skip to main content