Windows MultiPoint Server 2011 k dispozici


Od 1. března je v rámci Volume Licensing programů a TechNet/MSDN subscriptions k dispozici Windows MultiPoint Server 2011.

Hlavní výhodou Windows MultiPoint Serveru je souběžná práce několika uživatelů na jednom fyzickém počítači. Značná úspora nákladů na hardware tak činí tento produkt velice oblíbeným zejména ve školství.

Oproti předchozí verzi doznal MultiPoint Server 2011 řadu vylepšení, mezi ty nejvýznamnější patří:

  • Náhled na pracovní plochu – učitelé mohou v rámci Management Konzole sledovat souběžně náhled na plochu všech připojených uživatelů a kontrolovat tak jejich činnost
  • Rozdělení obrazovky – v rámci klientské relace lze rozdělit plochu monitoru na dva samostatné oddíly. Dva žáci pak potřebují pouze samostatnou klávesnici a myš, monitor je sdílený, což vede k dalším úsporám
  • Kontrola stanic – učitelé nyní mají možnost uzamknout některou nebo všechny klientské relace, případně otevírat a zavírat aplikace. Dále byla implementována možnost umožnit přístup pouze na určité webové stránky, to vše přímo v rámci Management Konzole.
  • Připojení stanic po síti – stejně jako u předchozí verze, MultiPoint Server 2011 umožňuje použít více klientských relací na jednom počítači (PC má několik grafických karet, USB rozbočovače umožní připojení více klávesnic a myší). Horkou novinkou je však možnost připojení tenkých klientů přes síť LAN, což dále rozšiřuje možnosti využití MultiPoint Serveru.
  • Centrální administrace více MultiPoint Serverů – prémiová verze MultiPoint Serveru 2011 umožňuje sdružování více serverů do logických celků, které pak lze spravovat současně pomocí jediné Management Konzole.
  • Připojení k doméně – opět k dispozici v rámci prémiové verze. MultiPoint server může být zařazen do domény a umožňuje tak uživatelům používat doménové přihlašovací údaje, aplikovat skupinové politiky atd.

Windows MultiPoint Server 2011 je dostupný ve dvou verzích, Standard a Premium. Prémiová verze umožňuje navíc připojení do domény, centrální správu více serverů, připojení až 20 uživatelů (verze Standard 10 uživatelů), možnost nasazení ve virtualizovaném prostředí, a kromě standardního OEM a VL licenčního modelu je k dispozici i v programech VL Academic a OEM Academic.

V rámci Volume Licensingu je Windows MultiPoint Server 2011 již k dispozici (stejně tak i v TechNet a MSDN subscriptions), dostupnost OEM verze závisí na výrobcích hardware, předpokládaná dostupnost je ve druhém čtvrtletí letošního roku.

Pro zájemce je k dispozici zkušební verze a příručky pro plánování a nasazení Windows MultiPoint Serveru 2011.

- Kanty

Comments (0)

Skip to main content