Internet Explorer 9 RC je k dispozici


Po oznámení SP1 pro Windows 7 a Windows Server 2008 R2 pro vás máme další horkou novinku: Internet Explorer 9 ve verzi Release Candidate. Příjemnou zprávou je, že RC byla uvolněna ve čtyřiceti jazycích včetně češtiny a slovenštiny, můžete tedy stahovat lokalizované verze.

Co vlastně nový prohlížeč přináší nového a proč stojí za to jej vyzkoušet? Velký důraz je kladen na další vylepšování rychlosti a stability, zlepšení uživatelské zkušenosti a celkově pozitivnějšího dojmu z brouzdání webem.

Velmi příjemnou novinkou je využití hardwarové akcelerace grafiky, takže si budete moci užít přehrávání HD videa či složitých grafických elementů bez trhání a zasekávání.

Užitečná je rovněž Chakra, nový JavaScript engine, který podporuje paralelní zpracování a umožňuje tak využít výhody vícejádrových procesorů, což přispívá k podstatně rychlejšímu zpracování stránek založených na Javě. Mezi Beta verzí a RC verzí se podařilo dále optimalizovat Chakru. Ta v testu SunSpider dosahuje o 35% lepších výsledků oproti Betě (322ms v Betě versus 209ms v RC verzi).

Integraci IE9 s Windows 7 prohlubuje funkce Pinned Sites neboli Připnuté stránky (verze v češtině). Webové stránky, které tuto funkcionalitu podporují (například Facebook, LinkedIn, Hotmail, Email od Seznamu, Mapy.cz, CSFD.cz, Play.cz a další) tak můžete jednoduše “připnout” na hlavní panel systému Windows 7 a následně se dostat k požadovanému obsahu na dvě kliknutí myši. Ti z vás, kteří máte na starosti intranetové portály, můžete tuto funkcionalitu zajímavě využít a získat tak “bezvýznamné” plus v rámci firmy.

Mezi další novinky patří podpora nejnovějších standardů HTML5, DOM L2 a L3, SVG, CCS3 a ECMAScript 5, vyčištění uživatelského rozhraní od méně používaných prvků, sjednocení okna pro adresu a pro vyhledávání, nový způsob zpracování notifikací, Download Manager pro snazší správu stahování souborů včetně možnosti obnovení stahování po přerušení, inovovaný SmartScreen filtr, vestavěné vývojářské nástroje a mnoho dalšího. Nadšení čtenáři Velkého bratra pak uvítají novinku Tracking Protection List, který umožňuje omezit sledování chování uživatele internetu jinými weby. Více informací o této funkci bude následovat, včetně možnosti vytvořit si vlastní „paranoidní“ list.

Pro kompletní přehled o tom, co vše Internet Explorer 9 přináší, navštivte stránku beautyoftheweb.com. Můžete si zde rovněž stáhnout RC verzi IE9 a po instalaci vyzkoušet ietestdrive.com, který využívá všech možností IE9 v praxi. Společně s verzí RC vyjde i osmá verze Platform Preview. Ta umožní kromě testování taky instalaci IE9 PP8 vedle další verze IE, například 8 nebo IE9 Beta.

Na závěr doporučení: pokud jste správci webu, stáhněte a nainstalujte si IE9 a zkuste své vlastní stránky, vyhnete se tak případným problémům ve chvíli uvedení finální verze IE9 na trh. Pokud budete mít nějakou zajímavou implementaci, například JumpListy nebo HTML5/SVG stránky, podělte se s námi o ně.

- Kanty

Comments (10)

 1. René Spišák says:

  IE9 zkouším už od dřívějších verzí, ale pořád se mi stává (nevím jak u této RC zatím), že po chvíli přestane IE zobrazovat obrázky a pomůže jen prostě ho sestřelit a pustit znovu. Nestává se to někomu? Nezná někdo důvod? Žádným add-onem to není.

 2. Václav Dajbych says:

  Na svém webu http://dajbych.net jsem implementoval stránkování, ve kterém se dá odstránkovat i tažením myši. Nevyžaduje to sice nic z nových HTML5 technologií, zajímavé to ale je a v HTML5 také.

 3. Vector says:

  Po tom , co předvádí IE9, naprosto otřesně ořezané všechno, nemožnost přesunout si panel s adresou, nemožná práce se záložkami atp. Sem poprvé od vydání IE7 přešel na Operu. Gratuluju, to se opravdu povedlo.

 4. tom says:

  Betu IE 9 jsem si nemohl vynachválit – vše běhalo jedna báseň…

  Po přechodu na IE 9 RC se však vyskytl problém při přístupu na
  https://www.mojebanka.cz (Internetové bankovnictví Komerční banky). Je to problém jen  u mě, nebo se jedná o obecnou chybu?

 5. KFL-MS says:

  Tom> Řešili jsme v pátek, funguje, jen je na to workaround. V pondělí doplníme (nepamatuju si to úplně přesně). K.

 6. Kanty-MS says:

  Na problém s mojebanka.cz jsem narazil taky, zatím je workaround přepnout do compatibility view a pak všechno funguje jak má.

 7. Erik says:

  mě zas po instalaci treba seznam je v uplně jinym zobrazeni velke tučne pismo nevim co stim win 7

 8. Milhaus says:

  René Spišák> Mě se to spává taky. Zatím se mi to stalo na Alze, PCtuningu a Extrahardware.

 9. Jiří Šoltés says:

  Mnozi uzivatele IE jej pouzivali predevsim proto ze nechteli nic menit takze vsechno prekopat podle me neni to nejlepsi reseni

  chapu ze je treba modernizovat ale proc nedat svim stalim zakaznikum moznot zachovat puvodni rozlozeni tlacitek nechapu proc bych mel klikat na oblibene polozky nekam v pravo kdyz jsem zvyklej je mit v levo a podle me patri do leva protoze ctu zleva a proto je to pro me prirozenejsi uz v IE8 mi vadilo ze tlaitko home je v pravo

  po cca 10 letech poprve zvazuji ze vymenim prohlizec DOBRA PRACE PANI DESIGNERI

Skip to main content