Proč by měl Webmatrix zajímat IT odborníky?


Možná jste se už dostali do situace, kdy jste měli najednou místo správy sítě udělat interní Wiki, aplikaci na evidenci služebních aut či něco podobného. Občas se těžko vysvětluje, že správce sítě není to samé jako programátor. V těchto, ne vždy příjemných, situacích by vám mohl pomoci nástroj Webmatrix, který je primárně určen pro webové agentury a začínající webové vývojáře. Nástroj Webmatrix totiž využívá Windows Web App Gallery, která obsahuje řadu již hotových webových aplikací jako je například Dotnetnuke, Kentico, WordPress, PHPbb a další, které můžete prostřednictvím nástroje Webmatrix snadno nainstalovat. Dalo by se říct, že Windows Web App Gallery je balíčkovací systém pro webové aplikace a Webmatrix je nástroj, kterým tento systém využívá.

clip_image002

Takže pokud po vás bude někdo chtít rozchodit CMS, stačí si nainstalovat Webmatrix na počítač, kde má Wiki běžet, vybrat si z dostupných CMS, projít nastavení příslušné aplikace a jen čekat, až se vše potřebné stáhne a nainstaluje.

Co dělat, když potřebuji aplikaci, která v galerii není?

Odpověď je sice jednoduchá, ale cesta tak úplně ne. Budete muset programovat. Kromě možnosti instalace aplikací z Windows Web App Gallery, je Webmatrix nástrojem pro vývojáře webových aplikací pomocí ASP.NET Web Pages a Razor. Celý systém je navržen tak, aby byl jednodušší na naučení se než PHP, ale zároveň začínajícího programátora nutil dodržovat základní pravidla programování a bezpečnosti a výsledkem nebyl šílený špagety kód. Jako úložiště informací můžete místo velkého SQL Server použít SQL Server Compact. SQL Server Compact je tzv. Embedded databáze, která nevyžaduje instalaci a je kompatibilní s velkým SQL Server 2008 a pro mnoho požadavků je více než dostačující.

clip_image004

A pokud chceme obsah databáze zobrazit na webové stránce, tak to může vypadat třeba následovně:

@{

var db = Database.Open("Cars") ;
var selectQueryString = "SELECT * FROM Auta ORDER BY SPZ";
var data = db.Query(selectQueryString);
var grid = new WebGrid(data);
}

<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
<title>Seznam služebních aut</title>
</head>
<body>
<h1>Služební auta</h1>
<div id="grid">
@grid.GetHtml()
</div>
</body>
</html>

Výsledkem je jednoduchá tabulka, která samozřejmě umí řadit podle různých sloupců a podporuje stránkování při velkém počtu řádků

clip_image005

Zaujal vás Webmatrix?

Pokud ano, skvěle. Povedlo se mi vzbudit váš zájem. To by vás potom mohly zajímat tři semináře, které budeme o nástroji Webmatrix pořádat 16. 2. (Brno) a 17. 2. (Zlín a Livemeeting). Více informací najdete na http://akce.altairis.cz/ nebo http://www.webmatrix.cz/.

- Štěpán Bechynský

Comments (0)

Skip to main content