Microsoft Joulemeter aneb jak zjistit spotřebu počítače


clip_image001

Jistě vás již nejednou napadla myšlenka, jakou spotřebu elektrické energie má právě váš počítač a kolik vás tedy stojí jeho provoz. Utilita Joulemeter z dílen Microsoft Research Vám nyní pomůže tuto otázku zodpovědět.

V dnešní době s nálepkou ekonomické krize je hledání možných úspor jednou z priorit IT oddělení a účty za elektrickou energii tvoří nutnou položku ve firemních nákladech na provoz IT infrastruktury. Jejich redukci lze elegantně řešit pomocí virtualizace, nákupem moderního HW, který se vyznačuje sníženou spotřebou, a také nasazením operačního systému Windows 7, který umožňuje svojí vylepšenou správou napájení a efektivnějším využíváním systémových zdrojů dosáhnout bez dalších úprav nastavení úspor pohybujících se nad 10 %*. Ačkoliv se toto číslo může zdát malé, v celkovém součtu může činit značnou finanční částku. V případě aplikace vhodných pravidel lze dosáhnout úspor i mnohem vyšších.

A při řešení tohoto úkolu jste nejspíše narazili na otázku, kolik vlastně daný počítač elektrické energie spotřebuje. Odpověď vám může poskytnout nástroj Joulemeter. Nástroj sleduje aktuální využití systémových zdrojů počítače (zatížení procesoru a jeho frekvence, jas displeje, aktivita disku a další) a za pomocí naučených modelů tyto hodnoty převádí na spotřebu. Dokáže sledovat spotřebu virtualizovaných strojů (virtuální), počítačů, notebooků, serverů a v budoucnu i konkrétního programu.

Kalibrace měření

Po instalaci této utility je dobré provést kalibraci měření, naleznete ji v nabídce Start jako Joulemeter Calibration. Pokud se jedná o notebook, pak stačí při plném nabití baterie odpojit napájení a utilita si změří a otestuje reálný odběr jednotlivých komponent. V případě klasického desktopu či serveru umí program komunikovat s některými inteligentními wattmetry a některými přímo připojenými UPS. Ty nemusejí být připojeny pořád, program si vypočte nový model pro konkrétní počítač. Pokud nevlastníte ani jedno jmenované zařízení, budete se muset spolehnout na hodnoty čistě obecného matematického modelu. Ten obsahuje průměrné hodnoty spotřeby komponent naměřené při daném zatížení v laboratoři.

jmeter-2[3]

 

Spotřeba energie

Pokud vyvoláme Joulemeter Taskbar, nabídne nám celkové statistiky spotřeby elektrické energie a aktuální odběr jednotlivých komponent.

jmeter-3[3]

Typy měření:

 • learned model (calibrated model) – hodnoty jsou založené na modelu pro konkrétní stroj, který se program naučil během úvodní kalibrace. Tyto hodnoty jsou přesnější.
 • default model (uncalibrated model) – měřené hodnoty odpovídají obecnému modelu laboratorních hodnot. Hodnoty se od skutečných mohou lišit.

Zobrazené údaje:

 • Base – udává minimální možný odběr počítače za jeho běhu.
 • CPU – aktuální spotřeba procesoru dle zatížení a pracovní frekvence.
 • Disk – aktuální spotřeba disku dle I/O operací.
 • Monitor – aktuální spotřeba monitoru.
 • Total – aktuální odběr počítače.
 • Average – průměrná spotřeba (odběr) počítače od doby instalace programu.
 • Time Slept / Awake – doba, po kterou byl počítač uspán / běžel od zobrazeného data.
 • Estimated Consumption – celková spotřeba elektrické energie přepočítaná na kWh, zároveň je zobrazeno i odhadované množství vyprodukovaného CO2.

Stránky projektu Joulemeter
Instalace programu Joulemeter

Upozornění: Jedná se o alpha verzi programu, nečekejte tedy zatím opravdu přesné výsledky a omluvte případné chybky (častý výpadek systémové služby Joulemeter Service). Nedoporučuji proto zatím instalovat na kritické systémy.

Představu o spotřebě elektrické energie si s tímto nástrojem uděláte mnohem snáze.

- Petr Vlk (WUG Písek)

* A také příjemného benefitu v podobě delšího běhu notebooku při provozu na baterie. V mém případě až v průměru až o 35 minut.

Comments (9)
 1. Jakub says:

  Povedlo se to někomu rozběhat na noťasu? Mě to zahlásilo, že nenašel žádnou baterku a kalibrace se mnou jinak nebavila. Napájení jsem odpojil

 2. Tomáš says:

  Mně to funguje. Je potřeba notebook odpojit od nabíječky, aby to mohlo spočítat spotřebu na základě úbytku energie z baterky. Alespoň tak to chápu já. 🙂  

 3. Jakub says:

  No to jsme udělal  a stejně se ta kalibrace se mnou nechtěla moc bavit.

 4. Lukas says:

  Mne to taky nejde zkalibrovat 🙁 Baterku to naslo, ale pise ze notebook na baterii nebezi 🙁 skoda, mohla by to byt zajimava aplikace 🙂

 5. Kazzan says:

  Tomáš: Chápete správně. 🙂

  Lukas: Pokud neprovedete kalibraci, měření se provádí dle hodnot všeobecného laboratorního modelu, tedy i tak Vám program dodá výsledky. Přesnější, pokud vlastníte nějaký známý typ procesoru a dalších komponent, které byly měřeny.

  Jakub: Povedlo, jinak bych to zde ani nezmiňoval – http://twitpic.com/1v19wh – nabít baterii na 100 %, odpojit napájení a následně spustit utilitu pro kalibraci (pak je přístupno tlačítko Start Calibration), po ní je ještě doporučen restart služby. Pokud ovšem utilita vůbec nenalezla baterii (s výdrží delší 30 minut), pak se podívejte zda je správně detekována jako zařízení ve Správci zařízení, případně zda notebook regulérně podporuje ACPI.

 6. Lukas says:

  Kazzan: Diky. Takto program měří, chtěl jsem zkust tu kalibraci. Zajimavý je, že na začátku mi to aspon šlo spustit, ale hlásilo chybu s baterkou. Teď už radši program "nekomunikuje" vůbec. Po spuštění se objeví hláška WIN – program calibration přestal pracovat. Ani odinstalace nepomůže… 🙁

 7. Lukas says:

  Tak teda nevím. Zkoušel jsem to na notebooku i PC s UPSkou a u obou kalibrace projela na konec, napsala, že je všechno OK a že mám restartovat. Tak jsem restartoval a pořád tam mám ty stejný hodnoty a píše to .."from uncalibrated model"…

 8. Kazzan says:

  Lukas: Zvláštní, mě bez problému funguje již na 6ti počítačích, zkusil bych reinstalaci, úklid systémových služeb, instalaci nejnovějšího .NET a VS balíčku. Možná se nesnese s jiným používaným SW či nějakým nastavením (už ona chyba naznačuje nekorektní chování). Ale jak je psáno v článku, jedná se o Alpha verzi (en.wikipedia.org/…/Software_release_life_cycle), u které je nefunkčnost místy dost možná.

 9. Lukas says:

  Tak jsem vyzkoušel snad všechno možný zaktualizovat, instalovat, chvíli jsem si s tím hrál i ve virtuálním PC, kam jsem "přepojil" UPSku a prd. Ve Win 7 (32 i 64bit) to sice jde spustit, ale funguje jen ten "uncalibrated model".

  Na XP (další notebook i virtuál PC) to nejde ani nainstalovat  (…služba neodpověděla na volání v časovém limitu…nebo tak něco).

  Jo a taky pokud na PC (XP) nebyl žádnej framework, tak to řve, že je potřeba 3.5ka, ale na stáhnutí to nabídne 4.0 se kterou to nejelo.

  No asi si počkám alespoň na betu, tohle se moc používaat nedá…nebo máte aspoň nějakej tip, co může být tý kalibraci?

Comments are closed.

Skip to main content