Seriál: Office Communications Server 2007 R2, díl 3.


Zaměřeno na adminy


Zatímco první díl měl za cíl představit OCS server z velmi obecného pohledu (zato se všemi závislostmi) a druhý se zaměřil na pohled uživatele (kterého to technické pozadí příliš nevzrušuje), budou dva následující články zaměřeny na administrátory, čili tvory pro které „ajpiny“, „fajrvoly“ nebo registr jsou nejen věci známé, ale většinou i věci denní potřeby.


Dát si za cíl zde popsat veškerá úskalí implementace a správy tohoto systému by bylo velmi pošetilé a navíc nemožné (jen pro ilustraci, Resource Kit pro R2 verzi má 880 stran). Budu se spíš snažit vás seznámit s některými velmi užitečnými nástroji a zdroji informací, které vám pomohou se v problematice zorientovat, popř. vám usnadní život právě při plánování, nasazování a správě.


Kdo co dělá


Pokud pracujete jako admini v korporátní sféře (můj případ) nebo vás zaměstnává konzultační firma a živíte se implementací systémů, určitě víte, že kromě té technické části jsou implementační projekty hodně o komunikaci (analyzují se požadavky a potřeby zákazníka, předkládají se návrhy apod.), samotném projektovém řízení, rozpočtech, plánování zdrojů a řadě dalších netechnických záležitostech. Většinou je na tuto oblast vyhrazený projektový manažer, který řídí, plánuje, kontroluje, komunikuje, zjišťuje pro vás informace, vyjednává a vám dává prostor pro tu „techniku“.


Učit se, učit se, učit se


Part3-img1 Troufám si říct, že nejenom k samotnému OCS serveru, ale k celé oblasti Unified Communications je na Internetu k dispozici takové množství informací, že na jejich přečtení by bylo třeba víc než jen pár dlouhých zimních večerů. Poněkud horší je to v oblasti tištěné literatury, osobně jsem našel pouze dvě publikace: Resource Kit od Microsoft Pressu a pak knihu o Unified Communications obecně. Doufejme, že se to v budoucnu zlepší.


Chci vás v prvé řadě odkázat na oficiální dokumentaci, kdy si na stránce Download details můžete buď vybrat jednotlivé části, nebo se rozhodnete stáhnout vše (ZIP soubor o velikosti necelých 42 MB, po rozbalení 67 MB).


Pokud máte raději webcasty, může se vám líbit tento, má překvapivý název Deploying, Administering, and Managing Office Communications Server 2007 R2 :).


Dobrý plán je půl úspěchu


Úspěch projektu nasazení OCS systému (ale platí to i obecně) závisí na dobrém designu a plánu. K této oblasti je k dispozici opět několik hodně dobrých nástrojů:


Planning Tool for Microsoft Office Communications Server 2007 R2


Jde o kombinaci konfiguračního průvodce (odpovídáte na sadu dotazů a podle vašich odpovědí nástroj navrhne vhodnou topologii), rozcestníku k dalším zdrojům na webu a pomyslného nákupního košíku, kdy vám nástroj vypíše počet potřebných serverů, jejich doporučenou hardwarovou konfiguraci a navíc i přesný výpis portů, které systém využívá.


Výsledkem může být topologie podobná té na obrázku. Poklikáním na jednotlivé servery se zobrazí zmíněné detaily o hardwaru a požadavcích na TCP/UDP porty. Celou topologii lze jednoduše uložit do XML souboru a kdykoliv se k ní vrátit, nebo ji lze vyexportovat do formátu Microsoft Visio.


Part3-img2


Nástroj si můžete stáhnout a pracovat s ním na vaší stanici.


Edge Planning Tool for Office Communications Server 2007 R2


Pokud jste někdy nasazovali hraniční servery do perimetru, víte, že to není nic jednoduchého. Kromě serveru samotného je třeba správně nastavit oba firewally, kteří perimetr vymezují. Při nasazení Edge Transport serverů pro Exchange to není až tak složité, ovšem OCS Edge server (popř. skupina serverů, kdy musíte počítat i s hardwarovým load balancerem) to už je jiné kafe. Život vám zjednoduší tento speciální plánovací nástroj.


Unified Communications Adoption and Training Kit 2007 R2


Part3-img3 Tento balíček (kit) je výborný pomocníkem pro tři zájmové skupiny: IT specialisty, pracovníky Helpdesku a školitele. Pro každou skupinu je připravena řada tutoriálů, výukových materiálů, plakátů, kontrolních seznamů, příruček, rychlých referenčních karet a videí.


Ve fázi plánování nás konkrétně bude zajímat pasáž IT Professional – Plan Rollout. Kompletní balíček stahujte zde.


Od plánu k instalaci


Představme si, že máme všechno krásně nadesignováno a naplánováno, nakoupené železo je zapojené v serverovně, máme nainstalovaný OS se všemi dalšími potřebnými komponentami (prerequisites), a že systém je správně nastavený (síťové nastavení, členství v doméně, DNS apod.).


Poznámka: Asi vás nepřekvapí, že OCS 2007 R2 lze provozovat jen na 64bitové platformě. Bohužel neexistuje 32bitová verze a to ani pro testovací účely ( jak tomu bylo například u Exchange Serveru 2007).


Deployment Wizard


Asi bychom si dnes jen ztěží představili, že produkt s tak rozsáhlými požadavky na správné nastavení, množství IP adres, doménových jmen a certifikátů by byl dodáván bez deployment wizarda. Po jeho spuštění z instalačního média (nebo obecně instalačního balíku) vás čeká první volba: Standard Edition versus Enterprise Edition (základní rozdíly jsem zmínil v prvním díle). Po volbě edice (například zvolíme Enterprise), se spustí setupee.exe a nabídne vám tuto obrazovku:


Part3-img4


Každá z částí implementace je pečlivě oddělena a obsahuje podsekce. Například sekce Prepare Environment vypadá takto:


Part3-img5


V téměř každém kroku si můžete přečíst, co budete potřebovat (prerequisites) a přečíst si důležité informace (help). Samotný krok se spouští tlačítkem Run. Některé kroky lze provést pouze jednou (například příprava Active Directory), po úspěšném provedení se tlačítko Run změní na ikonu Complete.


Jen pro zajímavost, v bloku „Environment Preparation“ vytváříte enterprise pool, což je virtuální entita, a až v kroku „Add Enterprise Edition Server to Pool“ instalujeme Front-End server do tohoto poolu.


Nástroje pro správu


Po úspěšné instalaci, resp. nasazení bychom se jako administrátoři chtěli dozvědět, jak a čím se dá OCS spravovat.


Administrative Tools


Administrační nástroje se skládají ze tří částí:  • dva MMC snap-iny: jeden pro samostatnou správu CWA (Communicator Web Access) a druhý pro správu dalších rolí (především Front-End serverů, archivačního a monitorovacího serveru)

  • rozšíření pro „Active Directory Users and Computers“ (dsa.msc), kdy ve vlastnostech uživatele přibude záložka Communications

  • Microsoft Office Communications Server 2007 R2: Tento MMC snap-in vám poskytne kompletní paletu funkcí pro správu uživatelů, nastavení pro systém jako celek i jeho jednotlivých části.

Part3-img6


Skvělou funkcí, kterou oceníte jak během implementace, tak i kdykoliv během provozu, jsou tzv. Validation Wizards.


Part3-img7


Wizard je připravený prakticky pro každou důležitou roli nebo funkcionalitu a výstupem je podrobný log v HTML formátu, který vám řekne, co máte v nastavení špatně nebo která část systému nefunguje jak má.


Part3-img8


Active Directory Users and Computers: Nástroj samotný snad představovat nemusím, zajímat nás bude především jeho rozšíření pro OCS.


Part3-img9 Kromě samotné zapnutí funkcionality zde definujeme důležitou Sign-in adresu (SIP adresu), domovský pool (můžeme jich mít v organizaci víc) a dále nastavení:  • Meeting settings – volíme politiku pro Live Meetingy (výběrem ze seznamu)

  • Telephony settings – podle toho, jak jsme nasadili telefonii, máme možnost volit mezi PC-to-PC, Remote Call Control nebo Enterprise Voice

  • Other settings – zde volíme především možnosti federace (povolujeme vzdálený přístup, federaci s partnery, federaci s veřejnou Instant Messaging službou) a archivace
    Poznámka: Tyto nástroje pro správu lze nainstalovat i na 32bitový systém, jen je potřeba nainstalovat další nezbytné komponenty: Microsoft Visual C++ 2008 Redistributable, Microsoft SQL Server 2005 Backward Compatibility Setup Wizard a Microsoft SQL Server Native Client.

Reskit


Resource Kit tools lze bez problémů stáhnout, na správcovské stanici vám ale nebudou moc platné, dají se totiž nainstalovat pouze na serverový OS (a ačkoliv to není přímo uvedeno, potřebujete 64bitový serverový operační systém). Mezi nejšikovnější pomocníky patří bezesporu Snooper, což je nástroj pro parsování logů (podporovány jsou např. Logy Sipstack, Client UCCP, S4, Focus C3P, PSOM/LDM a další). Pro potřeby migrace z verze OCS R1 jistě oceníte skript pro hromadné přesouvání uživatelů na nový pool nebo skript pro mapování určitých AD atributů v případě nasazení do tzv. Resource forestu.


Něco pěkného na zeď


Pokud máte v kanceláři rádi technicky zaměřené plakáty (nic proti spoře oděným slečnám), může vás potěšit Office Communications Server 2007 R2 Workload Architecture Poster, který je připravený ke stažení.


Jak to všechno naučit uživatele


Part3-img10 Pokud máte to štěstí a vašim uživatelům nedělá problém angličtina, můžete otázku školení vyřešit formou e-learningu, přesněji sadě webových tutoriálů. Netvrdím, že toto je jediný dostupný materiál, ale osobně se mi pro uživatele zdál nejlepší.


Mezi témata patří například: Communicator Instant Messaging and Presence, Enterprise Voice–Soft phone Experience, Communicator – Audio and Video.


Dalším dobrým zdrojem materiálů pro uživatele je Microsoft Unified Communications Training and Adoption 2007/2007 R2 User Awareness and Training Materials, což je poměrně veliký balík (1.23 GB), obsahující dokumenty v PDF a DOC(X), které si stačí nechat přeložit, popř. vyrobit nové screenshoty, pokud nasazujete Office Communicator s českým MUI, a máte opět hotovo.


Závěr


Stejně jako předchozí díly, i tento je třeba chápat jako základní přehled bez hlubších detailů či návodů. Pokud však bude o tuto tématiku zájem, bude možné vybrat konkrétní části a rozebrat je daleko podrobněji.- David Pazdera (Tieto)Další díly seriálu:
Seriál: Office Communications Server 2007 R2, díl 1.
Seriál: Office Communications Server 2007 R2, díl 2.

Comments (0)

Skip to main content