Co IT-týden dal: RTM, cloud, imagine cup


KFL> Tento týden byl ve znamení nejrůznějších RTM výkřiků. Vyšel totiž System Center Data Protection Manager 2010, System Center Essentials 2010 a také System Center Service Manager 2010. A to nezmiňuji RTM pro Office 2010 a především SQL Server 2008 R2! U nás je RTM (release to manufacture) důležitou událostí, protože to znamená nový produkt na trhu, spoustu novinek, materiálů, dokumentace a samozřejmě i zájem profesionálů či běžné veřejnosti. Zároveň to také znamená ukončení běhu jednoho maratonu, kdy celý tým zhruba na den vydechne a vzápětí se pustí do vývoje buďto nové verze, popř. oprav, service packů atd. V každém případě jde o slavnostní událost, a tak přejeme všem RTM-ovaným produktům mnoho zdaru, stejně jako to přejeme vám, IT odborníkům, který s nimi přijdou do styku.


Podotýkám, že na SQL Server 2008 R2 a SC Service Manager 2010 máme videozáznamy z TechNet konference, takže pokud jste je doteď neviděli, určitě je nevynechejte!


A mimochodem, když už jsme u těch důležitých věcí... Co si představujete pod pojmem Cloud computing? Odpovědi pište do komentářů :).


Helena> Tedy dnes to vzal KFL tak pracovně, že se s vámi ani nepodělil o svůj včerejší zážitek. Asi je to tajné, tak já radši budu mlčet, aby si mě později nepodal.
Já jsem ve fázi příprav na lokální finále soutěže Imagine Cup, tudíž pilujeme s kolegou sborníky, pozvánky, program apod. Jinak kromě pár plánovacích meetingů, s programem na blízké období, je u mě relativní klid. Příští týden stojí za zmínku jistě Gopas TechEd a akademická roadshow, tak pokud se chcete přiučit, určitě vyražte.

Na víkend plánuji oprášit po zimním spánku kola a užívat si snad zase trošky hezkého počasí.


Tomáš> Nechci vám brát střelný prach, ale přesto si neodpustím první výkřik na téma "Cloud". Minulý týden jsem odletěl služebně do Atén a toto jméno - Eyjafjallajökull - se stalo hitem mé cesty. Už v pátek mi bylo divné, proč kolega říká, že kvůli nějaké sopce na Islandu nemohl přiletět prezentátor z Londýna, souvislosti mi vůbec nedocházely. Pak jsem začal tušit, že sopečný prach, či, jak jsme říkali "Ash cloud", se úplně nemusí mít rád s leteckými motory, a jakmile začali houfně kolegové a ostatní účastníci akce neodlétat, došlo mi, že se v Aténách nejspíše zdržím krapet déle. Někteří experti se rozhodli jet vlakem - 40 hodin po trase Atény-Thessaloniki-Soluň-Bělehrad-Budapešť-Praha, nicméně páchat tento "v pravdě masochistický" počin se mi opravdu nechtělo. Inu, zkrátím to....po dvou "nucených" dnech v Aténách a přebookovaném letu jsem se nakonec opravdu chystal směr letiště, ale co čert nechtěl - na středu si v Řecku naplánovali demostrační den a k mému obdivu se protestovalo s transparenty i před hotelem. Pohádky však končí šťastně a i já jsem nakonec hladce přistál ve středu v podvečer v PRG. Osobně si proto pod pojmen "Cloud computing" představuji veškeré výpočetní úkony, mající za cíl zmapovat chování sopečného mraku. Howg!!!!


Radim> Sopečná oblačnost se nad Evropou rozpustila, několik námi již odepisovaných kolegů se opět vrátilo, např. Tomáš 🙂 Ale na obzoru jsou další obláčky jménem Cloud computing. Tedy podporuju Karla v otázce: Co si představujete pod pojmem Cloud computing?


Taky mi chodí pravidelně emaily s odkazy na zajímavé články (vesměs se to týká bezpečnosti) a říkám si, proč se nepodělit, tedy zde jsou dva, co mě zaujaly: Vurnerability sites database a Apple Software Security Inferior to Microsoft’s, Says Iconic Hacker.


Hezký víkend přejí Karel, Helena, "ash" Tomáš a Radim

Comments (3)

 1. Kaspik says:

  Ahoj,

  no a kdy budou SCSM, DPM a SQL ke stazeni na MSDN resp. SA?

  A co kompatibilita SCOM, SCCM, DPM, SCSM … s SQL 2008 R2?

  Diky!

  kaspik

 2. Kazzan says:

  Cloud computing? Rozhodně moderní zaklídnadlo, oblíbenosti slova implementace ovšem u nás nedosáhne. Každopádně by se o tomto pojmu dala napsat nejedna tlustá kniha možná plná zbytečných ale za to študovaně znějících slov.

  A teď vážněji. Je to moderní trend. Sousloví, pojem i definice, které nám do něj dovolují při troše představivosti obsáhnout množství dalších "objektů". Třeba od klasické výpočtové síly spojených počítačů (jako je SETI), přes prostou datovou storage třeba s aplikační logikou právě až po komplexní webové aplikace (služby via ASP), kdy se za oknem prohlížeče skrývá vlastně další virtuální systém a z počítače se stává skutečně pouze klientský terminál. A právě o takové SaS, PaS a IaS zde jde asi především. Via Windows Azure či Windows Intune…

  Je jasné, že chytřejších definic tohoto termínu a termínu obdobných jistě bude Internet a hlavy profesorů plné, jedno je však jisté. Možnosti jsou rozsáhlé a hranice mezi technologiemi se budou stírat. Jako třeba dnes nějaké routování, TCP/IP a nějaké protokoly, navenek máme prostě Internet (a jeho všespásné http) ať je tento termín ještě obsáhlejší než celý cloud computing.

 3. Martin Zugec [MVP] says:

  Cloud computing? Hlavne kopec buzzwordov, ale uz sa blyska na lepsie casy 😉

  1.) Private cloud – to je nieco, co nas obklopuje uz davnejsie a malokto si uvedomuje, ze to patri ku cloud computingu – velmi (ale skutocne velmi) zjednodusene povedane su to data, ktore sa automaticky synchronizuju medzi viacerymi koncovymi bodmi, z ktorych jeden je internet… Typickym prikladom je Live Mesh, Last Pass alebo XMarks

  2.) PaaS (Platform as a Service) – napr. Microsoft Azure – prilis komplexne, potrva este roky, nez sa skutocne rozsiria 🙁

  3.) HaaS (Hardware as a Service) – napr. GoGrid, RighScale, SoftLayer alebo FlexisScale – opat velmi zjednodusene povedane, virtualne servery hostovane na internete – poviem si, ze chcem 50 serverov a budem ich potrebovat 3 hodiny, tak zaplatim len za to co pouzivam… Odpadavaju starosti o hosty

  Samozrejme existuje este kopa dalsich kategorii a technologii u ktorych sa s cloud computingom caruje (typicky SaaS), ale toto su tri hlavne kategorie, u ktorych vidim nazov "cloud" ako opodstatneny.

  Martin

Skip to main content