Exchange Server 2010 seriál – Instalace (část I.)


První část desetidílného seriálu na téma Exchange Serveru 2010 vám přináší popis instalace a konfigurace nového Exchange serveru. V dalších devíti dílech se posléze dozvíte vše o návazných krocích vedoucích k úspěšnému nasazení Exchange do produkčního prostředí.


Microsoft Exchange Server 2010 je hned po své instalaci téměř připraven na nasazení do produkčního prostředí. Nicméně i tak je potřeba několika dalších konfiguračních zásahů ze strany administrátora, aby prostředí Exchange splňovalo naše představy o kvalitním poštovním serveru, který pomáhá zvyšovat produktivitu jeho uživatelů. Cílem tohoto článku je popsat konfigurační kroky doporučené pro základní nastavení Exchange Server 2010. Většina kroků popsaných dále se dá s úspěchem použít na jakékoli Exchange instalaci, v jakékoli firmě – nezáleží tedy na tom kolika Exchange servery disponujete, doporučení jsou univerzální. Své si v dokumentu tedy jistě najde nejen správce Exchange v malé firmě, ale také administrátor spravující vysoce dostupné prostředí. Pro toho, kdo se zajímá o nastavení vysoké dostupnosti je pro tyto účely v dokumentu speciální část, které se právě této problematice věnuje.


Obsah tohoto seriálu čerpá z dokumentu, který pro společnost Microsoft napsali externí autoři - Microsoft MVP – Martin Pavlis a Miroslav Knotek. Na tento dokument ve formátu PDF se můžete těšit na samý závěr, kdy si jej ze stránek TechnetBlogu CZ/SK budete moci stáhnout.


1. Instalace Exchange Server 2010


Instalace Exchange Server 2010 je poměrně jednoduchá a její popis není součástí tohoto dokumentu. Nicméně na internetových stánkách Microsoftu existuje celá řada velmi mocných pomocníků. Nejedná se pouze o nápovědu Exchange jako v minulosti, ale také o velmi kvalitní interaktivní nástroje, které vás celým krok po kroku provedou procesem instalace Exchange do vašeho prostředí.2. Vložení čísla Product Key


Po instalaci Exchange serveru 2010 není server zalicencován. Toto slouží k využití instalace např. na zkušební/testovací server. Zkušební verze vyprší 120 dnů od data instalace. Takovýto server je vždy v edici Standard a nelze u něj požadovat podporu služeb společnosti Microsoft. Máte-li v Exchange organizaci servery, které nemají vložen Product Key, vždy při spuštění Exchange Management konzoly vám bude zobrazen seznam všech Exchange 2010 serverů bez licence a počet dní, které zbývají do vypršení zkušební verze. Pokud zkušební lhůta již vypršela, zobrazuje se varování pro každý takový server.


01_Seznam nezalicencovaných serverů Obrázek 1: Seznam nezalicencovaných serverů


Vložení Product Key provedeme pomocí následujícího postupu: 1. Exchange Management konzola (dále EMC): sekce Server Configuration

 2. Vybereme server, který nemá vložen Product Key (má odlišnou ikonu)

 3. Spustíme průvodce pro vložení Product Key a vložíme licenční číslo

02_Vložení Product KeyObrázek 2: Vložení Product Key


Po dokončení průvodce je nutné restartovat službu Microsoft Exchange Information Store. V závislosti na Product Key, který jste zadali, bude provedena změna edice serveru buď na Standard Edition, nebo na Enterprise Edition a jsou aktualizována veškerá potřebná nastavení.


V dalším dílu se můžete těšit na nastavení a konfiguraci databází.- Martin Pavlis
 

Comments (4)
 1. Jiří Janata says:

  Ahoj,

  měl bych jenom pár poznámek:

  •Nápověda Exchange Server 2010, instalační část

  ◦Link: http://technet.microsoft.com/en-us/library/dd351084.aspx`

  možná jsi myslel tohle…

  http://technet.microsoft.com/en-us/library/dd351084.aspx bez tý čárky na konci:)

  rozhodně bych upozornil na Exchange 2010 Prerequisites…protože to je skvělý, když se instalujou nový servery…to jde krásně rychle..

  ještě bych tam asi přidal upozornění na to, že při instalaci Exchange musí být zapnutý protokol IPv6 na síťové kartě…já ho jednou vypnul a pak jsem měl s instalací smůlu..:)

 2. KFL-MS says:

  Jiří> Odkaz jsem opravil, díky za upozornění.

 3. RuNCo_1 says:

  Preco by mal byt zapnuty protokol IPv6?

 4. Jiří Janata says:

  Protože je to prostě vyžadováno…:) klidně si ho vypni, ale pak máš smůlu, protože se ti ani ten Exchange nenainstaluje..:P Je to kvůli nějakým funkcím, pro které vyžaduje ten Exchange 2010 IPv6

Comments are closed.

Skip to main content