Školení “Jak projít pohovorem na technickou pozici II.” – záznam a otázky


Předevčírem se konalo online školení s názvem “Jak projít pohovorem na technickou pozici II.”, pokračování úspěšného prvního dílu z loňského léta. Tentokrát prezentovali zástupci personální agentury Grafton a přinesli samozřejmě zajímavé informace a tipy pro uchazeče o zaměstnání.


Záznam ze školení jsme dnes zveřejnili na MSTV, kde se na něj můžete v klidu podívat. Během školení bylo zodpovězeno několik dotazů, nicméně pro jistotu přinášíme ještě přepis jednotlivých otázek i zde.


Kromě jiného si můžete stáhnout prezentaci, která byla při školení použita.


-----


Hezký podvečer, je v případě ucházení se o práci v zahraničí motivační dopis automaticky očekávánou součástí životopisu? Zajímá mě především Velká Británie a Nizozemsko. Děkuji.
Motivační dopis bych doporučovala v každém případě, a to nejen pro ucházení se o zaměstnání tady v České republice, ale i v zahraničí. V zahraničí je při ucházení se práci motivační dopis zpravidla očekáván, proto bych rozhodně doporučovala motivační dopis poslat a využít tak příležitosti "prodat" své kvality.Jak odpovědět na otázku proč člověk odcházel od bývalého zaměstnavatele tak, aby odpověděl nezněla jako kritika?
Doporučuji mluvit pravdu, ale s taktem a profesionálně. Nemá význam si vymýšlet důvody, které nejsou pravdivé. V průběhu výběrového řízení nebo při ověřování referencí by se pravděpodobně nový zaměstnavatel pravdu dozvěděl.Dobrý den, může mi pomoct psychologický profil vytvořený specializovanou firmou k získání práce?
Každá dodatečná relevantní informace ke své sebeprezentaci je vhodná. Psychologický profil není výjimkou. Je zajímavé, že i stále větší procento společností si nechává automaticky testovat své potenciální zaměstnance. Berou to jako součást výběrového řízení.Dobrý den, chtěl bych se optat jakou mají hodnotu certifikace od různých firem, co to personalistovi říká. Mám konkrétně na mysli Cisco CCNA Discovery 1,2 zatím jsem si nevšiml, že by to nějaké firmy uváděli v inzerátech.
Certifikát či absolvované školení do životopisu rozhodně uvádějte. Doplňujete tím profil své osoby a znalosti. Tím také ukazujete, že na sobě a zvyšování své kvalifikace či vzdělání dále pracujete.Dobrý den. Pokud je v požadavcích na pozici uveden cizí jazyk, kdo prověřuje znalost jazyka? A jaké úrovně jazyka se uváději v CV? Popište jednotlivé úrovně jazyka, abych se mohl ohodnotit. Děkuji.
Pohovor může probíhat v cizím jazyce, v takovém případě je testem samotné absolvování pohovoru. Pokud pohovor probíhá v českém jazyce, úroveň jazyka většinou ověřují personalisté. Některé společnosti také využívají testování od jazykových škol, vyplnění jazykových testů apod.
Úrovně jazyka bývají definovány různě, ale velmi častý bývá následující:  • mírně pokročilý - orientace v technické dokumentaci, čtení a občasná komunikace

  • středně pokročilý - komunikace relativně bez problémů, ale občas se vyskytují chyby a projev není plynulý

  • velmi pokročilý - komunikace bez chyb, schopnost např.vedení obchodních jednání či prezenací v cizím jazyce.

Dobrý den, jsem student a chtěl bych se zeptat, jak se personalisté dívají na praxi u rodičů v jejich malé rodinné společnosti? Bere se to jako plnohodnotná pracovní zkušenost?
Personalité většinou nerozlišují zda se jedná o praxi v rodinné firmě či ne. Důležité je to, jakou zkušenost a znalosti máte a nakolik dokážete dané znalosti demonstrovat. Pokud byste např.absolvovoval technický pohovor s potenciálním nadřízeným, tak ten většinou navodí konkrétní situaci a ptá se na vhodné řešení. Tím si ověřuje, zda dané problematice rozumíte či nikoliv, případně sleduje
jakým směrem uvažujete.


----


- KFL

Skip to main content